Симметрик харилцааны жишээ компьютерийн шинжлэх ухаан. I

боловсролын

Хичээлийн төрөл: нэгтгэсэн:

Сургалтын аргууд:

Сургалтын аргууд:

Сургалтын хэлбэрүүд

Сэдэв

Объектуудын хоорондын харилцаа

Сэдвийн зорилго

Төлөвлөсөн үр дүн

  • Хувийн: Хөгжлийн чиглэлээр танин мэдэхүйн UUDоюутнууд суралцах болно:
    - загварчлах үйлдлийг эзэмших зэрэг шинж тэмдгийн хэрэгслийг ашиглах;
    - Асуудлыг шийдвэрлэх ерөнхий арга техникийг багтаасан өргөн хүрээний логик үйлдэл, үйлдлийг эзэмших

Салбарт харилцааны UUDоюутнууд дараахь зүйлийг хийх боломжтой болно.
- ярилцагч (хамтрагчийн) байр суурийг харгалзан үзэх;
- багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтын ажиллагаа, хамтын ажиллагааг зохион байгуулах, хэрэгжүүлэх;
- мэдээллийг зохих ёсоор дамжуулах;
- ярианы сэдвийн агуулга, үйл ажиллагааны нөхцлийг харуулах.

Үндсэн ойлголтууд

Салбар хоорондын холбоо

Нөөц:

- үндсэн

- нэмэлт

Хичээл дэх ажлын хэлбэрүүд

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Сэдвийн хичээлийн хураангуй: "Объект хоорондын харилцаа" »

Анги: 4

Сэдэв:"Объект хоорондын харилцаа"

Зорилтот:харилцааг нэрлэж сурах, объект хоорондын харилцааны диаграммыг бүтээх.

Даалгаварууд:

Боловсролын

    "тэгш хэмт харилцаа" ба "тэгш хэмт бус харилцаа" гэсэн ойлголтуудыг танилцуулах;

хөгжиж байна

    тухайн сэдвээр танин мэдэхүйн сонирхол, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх, алсын хараагаа өргөжүүлэх;

    логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

боловсролын

    бүлэгт ажиллах, бие биенээ сонсох, асуулт асуух чадварыг хөгжүүлэх;

    сургуулийн сурагчдын үгсийн санг өргөжүүлэх.

Хичээлийн төрөл: нэгтгэсэн : "Тэгш хэмт харилцаа" ба "тэгш хэмт бус харилцаа" гэсэн шинэ ойлголтыг судлах замаар олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх.

Сургалтын аргууд:тайлбарлах-сэдэлтэй, сургамжтай-практик, хэсэгчлэн хайгуулын, урд талын ажил.

Сургалтын аргууд:аман, харааны, практик.

Сургалтын хэлбэрүүд: хамтын, хувь хүн.

Сэдэв

Объектуудын хоорондын харилцаа

Сэдвийн зорилго

Объектууд бие биетэйгээ холбоотой байдаг гэдгийг санаарай. Харилцааг нэрлэж, объект хоорондын харилцааны диаграммыг барьж сур.

Төлөвлөсөн үр дүн

    Хувийн: Хөгжлийн чиглэлээр танин мэдэхүйн UUDоюутнууд суралцах болно:
    - загварчлах үйлдлийг эзэмших зэрэг шинж тэмдгийн хэрэгслийг ашиглах;
    - Асуудлыг шийдвэрлэх ерөнхий арга техникийг багтаасан өргөн хүрээний логик үйлдэл, үйлдлийг эзэмших

Салбарт харилцааны UUDоюутнууд дараахь зүйлийг хийх боломжтой болно.
- ярилцагч (хамтрагчийн) байр суурийг харгалзан үзэх;
- багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтын ажиллагаа, хамтын ажиллагааг зохион байгуулах, хэрэгжүүлэх;
- мэдээллийг зохих ёсоор дамжуулах;
- ярианы сэдвийн агуулга, үйл ажиллагааны нөхцлийг харуулах.

    Мета-субъект: зорилго тавих ур чадварыг бий болгох, харилцаа холбоо, танин мэдэхүйн, бүтээлч асуудлыг шийдвэрлэхэд мэдээлэл, харилцааны технологийг ашиглах, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох.

Онцлогуудыг тодорхойлох, алгоритмуудыг харьцуулах, ангилахдаа үндэслэл, шалгуурыг сонгох талаар өөрийн үзэл бодлоо маргах;

Ярилцагчийг сонсож, харилцан яриа өрнүүлэх

    Сэдэв: харилцааг нэрлэж сурах, объект хоорондын харилцааны диаграммыг бүтээх.

Үндсэн ойлголтууд

Объект, харилцаа, тэгш хэмт харилцаа, тэгш бус харилцаа.

Салбар хоорондын холбоо

Математик, Орос хэл, Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц гэх мэт.

Нөөц:

- үндсэн

- нэмэлт

Сурах бичиг Матвеева Н.В. Компьютерийн шинжлэх ухаан, 4-р анги; ажлын дэвтэр

проектор, компьютер, танилцуулга

Хичээл дэх ажлын хэлбэрүүд

хувь хүн, урд талын, бие даасан.

Чиглүүлэлт

Хичээлийн үе шат

Тайзны даалгавар

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

УУД байгуулсан

Хувийн

Зохицуулалтын

Танин мэдэхүйн

Харилцаа холбоо

Зохион байгуулалтын мөч (1 мин)

Сурагчдыг ажилд бэлтгэх.

Оюутнууддаа мэндчилгээ дэвшүүлье:

Сайн уу хүүхдүүд ээ!

Сурагчдын хичээлд бэлэн байдлыг нүдээр хянах.

Тайвшир;

Хичээл дээр ажиллахад бэлэн байх;

Шаардлагатай бүх хангамж байгаа эсэхийг шалгана уу.

Өөрийгөө тодорхойлох.

Зорилго тавих.

Логик - шинж чанарыг тодруулахын тулд объектын шинжилгээ

Багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагааг төлөвлөх.

Мэдлэгийг шинэчлэх (5 мин)

"Объект ба түүний шинж чанарууд" сэдвээр мэдлэгээ шинэчлэх.

Үнэлгээнд оюутнуудыг оролцуулан асуулт асууж, хариултын зөв, бүрэн эсэхийг хянах

Залуус аа, объект гэж юу вэ?

Өнөө өглөө тааралдсан зүйлсийнхээ жишээг хэлнэ үү?

Оюутнууд гараа өргөөд хариулна:

Объект нь

Жишээ нь өөр байж болно.

Ёс суртахууны мэдрэмжийг хөгжүүлэх, ёс суртахууны зан үйлийн зохицуулагч

Хяналт,

олж авсан үр дүнг засах.

Аман хэлбэрээр ярианы хэллэгийг ухамсартай, сайн дурын үндсэн дээр бүтээх

Төлөвлөлт

багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагаа.

Шинэ материал сурах (10 мин)

1) Оюутнууд илтгэлийн хамт 4-р догол мөр (ярилцлага) дээр үндэслэн сэдвийг ойлгодог.

Бодит ертөнцөд объектууд бие биетэйгээ харилцан үйлчилдэг, өөрөөр хэлбэл зарим хэсэгт байдаг гэдгийг бид мэднэ харилцаа холбоо.

Бүх харилцааг хувааж болно тэгш хэмтэй ба тэгш бус.

Симметрик харилцаа:

Нохой нь хүүгийн найз, харин хүү нь нохойны найз юм.

Дэлхий Сарыг татдаг ч Сар нь дэлхийг бас татдаг.

Тэгш бус харилцаа:

Айлын хоёр хүүхдээс охин нь хүүгийн эгч, хүү нь охиных нь дүү юм.

Дэлхий бол нарны аймгийн нэг хэсэг юм. Нарны аймаг нь түүний нэг хэсэг болох Дэлхийтэй холбоотой бүхэл бүтэн юм.

Багш сэдвийг томъёолдог. Оюутнууд проектор дээр үзүүлсэн үзүүлэнгээс гол санааг ойлгож дэвтэрт бичдэг.

Хувийн, мэргэжлийн, амьдралаа өөрөө тодорхойлох

Хүний өдөр тутмын амьдрал, ажил гэх мэт объектуудын хоорондын харилцааны ач холбогдлын талаархи мэдлэг.

Зорилго тогтоох: объектуудын хоорондын харилцаа юу вэ.

Сонссон текстээс шаардлагатай мэдээллийг гаргаж авах;

алгоритм ашиглан асуудлыг шийдвэрлэх.

Сонсох, харилцан яриа өрнүүлэх чадвар

Асуулт асуух чадвар

Үзэл бодлоо илэрхийлэх, нотлох

Янз бүрийн санал бодлыг харгалзан үзэх, хамтын ажиллагааны өөр өөр байр суурийг зохицуулах

Бүх объектууд өөр хоорондоо харилцан адилгүй холбоотой байдаг. Хэмжээ, жин, зай зэргийг тодорхойлох янз бүрийн харилцаа байдаг.

Гэр бүлийн харилцаа, үйлдвэрлэлийн харилцаа гэх мэт.

Харилцаа нь тэгш хэмтэй эсвэл тэгш бус байж болно.

Хэвлэсэн ажлын дэвтэр бөглөх (10 мин)

Сэдвийг бататгах: "Объект хоорондын харилцаа"

Ажлын дэвтэр. 4-р зүйлийн даалгавар

Даалгавруудыг гүйцэтгэж байна

Одоогийн хяналт. Үе тэнгийн үнэлгээ.

Зохицуулалт: үнэлгээ - шингээлтийн түвшин, чанарын талаархи мэдлэг; өөрийгөө хянах чадвар

Гэрийн даалгавар (1 мин)

1. Гэрийн даалгавар боловсруулах;

2. Гэрийн даалгавар гүйцэтгэх заавар.

Гэрийн даалгавраа боловсруулж, хэрхэн гүйцэтгэхийг тайлбарла

Бид өдрийн тэмдэглэлийг нээж, гэрийн даалгавраа бичнэ: §4, ажлын дэвтэрт хийж амжихгүй байсан даалгавруудыг гүйцэтгэнэ.

Гэрийн даалгавраа өдрийн тэмдэглэлд бич. Өвлийн аль ч дуртай үлгэр дээр үндэслэн аман алгоритм хийх (дэвтэр дээр бичих)

Зохицуулалт:

өөрийгөө хянах, өөрийгөө засч залруулах, аль хэдийн сурсан зүйлээ онцлон тэмдэглэж, юуг сурах шаардлагатай байгааг ойлгох, өөртөө шингээх чанар, түвшинг мэдэх;

Дүгнэлт (1 мин)

Тусгал

Тусгал хийх. Аман үнэлгээ. Өнөөдөр сайн ажилласан, сайн байна! Оюутнуудад дуусаагүй өгүүлбэрүүдийг санал болго:

Өнөөдөр би ангидаа...

Хичээл өгсөн та бүхэнд баярлалаа, баяртай!

Сэтгэл санаагаа тэмдэглэ (тус тусад нь)

Танин мэдэхүй: үйл ажиллагааны арга, нөхцлийн талаархи эргэцүүлэл.

Харилцаа холбоо: өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх чадвар;

Хэсгүүд: Бага сургууль

Анги: 4

  1. Оюутнуудад үзэл баримтлалын хоорондын хамаарлын талаар ойлголт өгөх.
  2. Энэ сэдвээр бие даасан тест хийх.
  1. Шинэ сэдвийг судлахдаа оюутнуудын сэтгэцийн үйл ажиллагааг эхлүүлэх, диаграмм, ойлголт хоорондын хамаарлыг зурахдаа аналитик чадварыг сайжруулах.
  2. Бүлэг, хосоор ажиллахдаа яриа, хөдөлмөр, харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх.
  3. Оюутнуудын мэдээллийн соёлыг төлөвшүүлэх.

Хичээл дууссаны дараа сургалтын материалыг эзэмших түвшинд тавигдах шаардлага:

  • үзэл баримтлалын талаар ойлголттой байх, түүнтэй хамт үйлдэл хийх - хуваах, нэгтгэх;
  • үзэл баримтлалын хоорондын харилцааны талаархи санаа бодолтой байх;
  • төрөл зүйл, ерөнхий ойлголтын жишээг өгөх чадвартай байх,
  • PowerPoint дээр шалгалт өгөх.

Гол ойлголтууд: үзэл баримтлал, үзэл баримтлалын хуваагдал, ерөнхий ойлголт, тэгш хэмтэй ба тэгш бус харилцаа.

Туслах (нэмэлт) ойлголтууд: нэр томъёо, тусгай, ерөнхий ойлголт.

Хичээлийн үеэр

1. Зохион байгуулалтын мөч

Өнөөдөр бид ер бусын хичээлтэй болно. Хичээл бүр зөвхөн багшийн хувьд төдийгүй сурагчийн хувьд урлагийн бүтээл байх ёстой, учир нь хичээл дээр бид зөвхөн судалж, шинэ зүйлтэй танилцаж, нотлохоос гадна ямар нэг зүйлийн талаар багштай тэр бүр санал нийлэхгүй байж магадгүй юм. , гэхдээ бид бүгд хамтдаа үнэнд хүрч, ямар нэгэн дүрэм журамд хүрч, улмаар хичээлийн зураг, урлагийн бүтээлийг бий болгодог. Мөн бид ангидаа ийм зураг бүтээхийг хичээх болно. Үүний тулд бидэнд ийм хүрээ хэрэгтэй.

2. Сурсан материалыг давтах

Зураг бүтээхийн тулд эхлээд хичээлийнхээ сэдвийг олж мэдэх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд би бүлгээрээ кроссворд тааж түлхүүр үгийг олохыг санал болгож байна.

  1. Энэ бол хүний ​​санаа, бодлын дотоод, виртуал ертөнцийн объект юм.
  2. Энэ бол урлаг, шинжлэх ухаан, технологийн ертөнцийн объектыг илэрхийлсэн үг буюу багц хэллэг юм.
  3. Энэ бол оюун санааны үйлдэл бөгөөд түүний утга нь хэд хэдэн тодорхой ойлголтыг нэг ерөнхий ойлголт болгон нэгтгэх явдал юм.
  4. "Тавилга", "хэрэгсэл", "машин" - энэ нь ерөнхий эсвэл тодорхой ойлголт уу?
  5. Дэлгэцийн объектуудыг удирдах зориулалттай манипулятор.
  6. Энэ бол ерөнхий ойлголтод багтсан тодорхой ойлголтуудыг онцлон харуулах зорилготой сэтгэцийн үйлдэл юм.
  7. "Чихэр", "цифр", "гацуур" - энэ нь ерөнхий эсвэл тодорхой ойлголт уу?

Тайзны хураангуй

Ямар үг хэлснийг шалгацгаая?

Гараа өргө, тэр бүлгүүд, харилцаа гэдэг үгийг хаанаас авсан бэ?

Миний самбар дээрх хариултуудыг харьцуулж өөрийгөө шалгаарай .(Хавсралт 1)

Тиймээс өнөөдөр хичээл дээр бид ойлголт хоорондын харилцааны талаар ярих болно.

Бүлгүүд сайн ажилласан тул бидний зурган дээр эхний элемент гарч ирэв.

(Apple - харилцан туслалцаа)

3. Шинэ материал сурах

Үзэл баримтлал нь бие биетэйгээ үргэлж тодорхой харилцаатай байдаг.

Үүнийг жишээгээр харцгаая ( танилцуулга – хавсралт 2)

Жишээ нь: "тэмдэг" - "цэг", "тэмдэг" - "үсэг", "тавилга" - "ширээ"

Өөрийнхөө жишээг өг.

Энэ диаграммд ямар жишээ өгч болох вэ?

"Компьютер" - "хувийн компьютер", "тоо" - "үсэг".

B. Эдгээр диаграммуудыг Эйлер-Венны дугуйлан хэлбэрээр илүү ойлгомжтой, тохиромжтой байдлаар харуулах боломжтой.

Жишээлбэл, Ромын тоонууд нь латин цагаан толгойн үсгээр бичигдсэн байдаг (I V X L C M).

Эйлер-Венн тойргийн хэмжээ хамаагүй. Тодорхой ойлголтыг илэрхийлэх тойрог нь жижиг байх ёстой бөгөөд энэ тойрогт багтсан байх ёстой бөгөөд энэ нь илүү том бөгөөд ерөнхий ойлголтыг илэрхийлдэг.

Тайзны хураангуй

Чи бид хоёрын ойлгож, санаж байх ёстой гол зүйл?

Бид 67-р хуудасны сурах бичгийг нээж, дүгнэлтийг хамтдаа уншина.

Надад хэлээч, хэн хичээлийн сэдвийг ойлгосон бэ? Үүний тулд бид зургийн өөр нэг элементийг олж авсан гэж би бодож байна.

(Лийр - ойлголт)

Хөгжимтэй бие бялдрын завсарлага, хүүхдүүд зүгээр л тайвширдаг: зарим нь хэвтэхийг хүсдэг, зарим нь зүгээр л сууж байдаг.

4. Судалсан материалыг нэгтгэх

Одоо бид тантай хамт дэвтэр дээрээ ажиллаж, хичээлийн сэдвийг хэрхэн эзэмшсэнийг харах болно.

Бид 48-р хуудасны дэвтрийг нээж, 1,2,3,4,5,7-р даалгавруудыг гүйцэтгэнэ.

Энэ зүйлийн 6,8,9-д заасан бусад ажил Та гэртээ дуусгах болно.

Гараа өргө, бид одоо юу хийхээ хэн ойлгох вэ, гэртээ ямар даалгавар үлдэх вэ?

Та дэвтэртээ сайн ажилласан. Мөн та зургийн өөр нэг элементийг авах болно.

(гадил - нөхөрлөл)

5. Бие даан хийх ажил (компьютер дээр хосоор тест хийх) – Хавсралт 3

1. Үзэл баримтлалын хуваагдал нь

A) Энэ бол ерөнхий ойлголтод багтсан тодорхой ойлголтуудыг тодруулах гэсэн утгатай сэтгэцийн үйлдэл юм.

B) Энэ бол оюун санааны үйлдэл бөгөөд түүний утга нь хэд хэдэн тодорхой ойлголтыг нэг ерөнхий зүйлд нэгтгэх явдал юм

2. Үзэл баримтлалыг тодорхойлсон

A) ганц тоогоор, генитив тохиолдолд, хашилтанд бичнэ

B) ганц тоогоор, нэрлэсэн тохиолдолд, хашилтанд бичнэ

3. Энэ диаграм

A) үзэл баримтлалын ерөнхий ойлголт

B) үзэл баримтлалын хуваагдал

4. Энэ бол харилцаа юм

A) тэгш хэмтэй

B) тэгш бус

5. Энэ бол харилцаа

A) тэгш бус

B) тэгш хэмтэй

6. Ерөнхий ойлголтуудыг ол

Компьютер"

B) "гладиолус"

B) "мод"

D) "сандал"

D) "хэрэгсэл"

E) "бялуу"

Тайзны хураангуй

Та ямар оноо авсан бэ? Сайн хийлээ!

Та манай зургийн сүүлийн элементийг авч байгаа гэдгээ аль хэдийн таамагласан гэж би бодож байна.

(Усан үзэм - эелдэг байдал)

6. Хичээлийн хураангуй

Залуус аа, бидний зураг дууслаа.

Хичээлийн эхэнд тавьсан зорилгодоо хүрсэн гэж та бодож байна уу - зураг бүтээх, учир нь энэ хичээл нь та бүхэнтэй хийсэн бидний хамтарсан ажлын үр дүн юм.

Бүх жимс дээр үг бичсэн байгааг анхаарна уу. Хичээл дээр бид ойлголт хоорондын харилцааны талаар ярилцсан.

Хүмүүсийн хооронд байдаг эдгээр харилцаа нь бидэнд үүнийг ойлгоход тусалсан. Эдгээр харилцаа нь хүмүүст урлагийн бүтээл туурвихад тусалдаг. Та үргэлж сайхан сэтгэлтэй байж, найз нөхөд, хайртай хүмүүстээ тусалж, бие биенээ ойлгохыг хүсч байна.

Мэдээллийн тэгш хэмтэй ба тэгш бус харилцаа нь тагнуулын нэгтгэлийн хоёр үе шат юм. Симметрик бол анхдагч үе шат, тэгш хэмт бус харилцаа нь тэгш хэмтэй харилцаанд түншүүд ижил нөхцөлөөр мэдээлэл солилцдог, өөрөөр хэлбэл тэд ижил харилцаатай байдаг.

Тэгш бус - санал хүсэлт суларч, харилцааны олон үйлдэл - гүйлгээнд бид мэдээлэл солилцох тухай биш харин нэг чиглэлд мессеж дамжуулах, нэг талын мэдэгдэл эсвэл нэг талын нөлөөллийн талаар ярьж болно.

Хоёрдмол байдлын харилцаа, эсвэл бүрэн гүйцэд

O O Нэмэлтийн мөн чанар. Сэтгэц нь олон талаараа соронзтой төстэй, энэ нь хос, өөрөөр хэлбэл OAO нь хоёр бие даасан туйлаас бүрдэнэ. Зөвхөн энгийн соронзны туйлууд хамтдаа байдаг бөгөөд дээд амьд оршнолуудын ертөнцөд хоёр дахь туйл - хос бол өөр хувь хүн юм. Бүх хосолсон амьтад нэмэлт сэтгэл зүйтэй, өөрөөр хэлбэл тэд дор хаяж хоёр төрлийн байдаг гэдэгт бид итгэлтэй байна. Зөвхөн тэдний "төрөл" нь эцэг эхтэйгээ харьцахдаа биш, харин үржих үед тодорхойлогддог.

Хүний амьдрал нь арван зургаан төрлийн зан чанараараа маш төвөгтэй байдаг, учир нь "хоёр дахь туйл" олж авах нь үргэлж боломжгүй байдаг. Хос хүнийхээ дүрд нэмэлтгүй хүн бол өлсгөлөнгийн мөн чанар нь юу байдгийг мэдэхгүй тайван бус, сүнслэг өлсгөлөн амьтан юм.109 Гэсэн хэдий ч тэрээр өөрийгөө "ойлгохгүй" гэдгээ мэддэг, гэхдээ хэн буруутай вэ. энэ - өөрөө, хэцүү хүүхэд нас эсвэл нийгэм, - Тэр мэдэхгүй. Ийм байдалд дэлхийтэй эвтэй найртай амьдрах боломжгүй. Бүх төрлийн зөрчилдөөн, зөрчилдөөн, шалтгаангүй түрэмгийлэл овоордог. Хүн хариулт авахын тулд бусадтай холбоо барьдаг бөгөөд тэдэнтэй харилцах харилцаандаа улам бүр эргэлздэг. Тааламжтай нөхцөл, тохиромжтой бичил орчин байхгүй бол танд хэрэгтэй зүйлээ олоход хэцүү байдаг.

Оюуны түвшний хувьд ч ялгаа бий. Хувийн амьдралдаа Ж.-Ж.-ийн явсан замаар хүн бүр явж чаддаггүй. Руссо, В.Гёте нар өөрсдийгөө доод давхаргын эмэгтэйчүүдийн сэтгэл зүйгээр хангахын тулд.28 Хоёулаа нийгмээс тодорхой хэмжээгээр гадуур эсвэл "нийгмийн дээгүүр" амьдарч, гэр бүлийн амьдралыг ертөнцөөс бүрэн тусгаарлах боломжтой байсан. Тэд өөрсдөө амьдарч, ажиллаж байсан.

Жирийн хүмүүсийн амьдрал ер бусын хүмүүсийнхээс илүү хялбар байдаг гэж түгээмэл ярьдаг. Энэ нь зарим нэг утга учиртай юм, учир нь өмнөх нь илүү олон байдаг бөгөөд мэдээжийн хэрэг, илүү олон тооны оюуны хувьд тохиромжтой, нэмэлт хос сэтгэхүйгээр хүрээлэгдсэн байдаг.

Сэтгэлзүйн тэгш бус байдал. Хүний сэтгэл зүй тэгш бус байдаг. Ямар ч хүн экстраверт ба интроверт байж чадахгүй, индуктив ба дедуктив сэтгэлгээг хоёуланг нь хөгжүүлсэн, мэдрэмжтэй, зөн совинтой, логик, ёс зүйтэй. Гэхдээ энэ бүх шинж чанаргүйгээр өдөр тутмын амьдралд ч хэцүү байдаг.

Extratim нь introtim, индуктив нь дедуктив гэх мэтийг шаарддаг. Бүх нэмэлт шинж чанартай хоёр төрлийн IM-ийн хоорондын хамаарлыг бид хоёрдмол харилцаа, нэмэлт харилцаа,29 эсвэл хоёрдмол байдал гэж нэрлэдэг. Хүн бол физиологийн хувьд төдийгүй оюун санааны хувьд хос биет юм.110 Хүн бүр өөрт нь ойр дотны хүн, аав, ээж, ах, эгч, хань ижил, хамтран зүтгэгч, нэмэлт IM-тэй хүн хэрэгтэй. Өөрийгөө оюун санааны хувьд нөхдөг эцэг эхийн дэргэд өссөн хувь хүн илүү хөнгөн зан чанартай, мэдрэлийн систем нь илүү тэнцвэртэй, илүү нийгэмшдэг. Бусад нь зарим талаараа алдсан, буруутай эсвэл шаардлагагүй мэт санагддаг, сэтгэцийн дархлаагүй, түрэмгий байдал (экстратимуудад) эсвэл нийцтэй байдал (интротимуудад) илүү тод илэрдэг. Тэд ихэвчлэн зөрчилдөөнтэй байдалд орж, мэдрэлийн өвчинд живдэг.

Хүний аливаа үйл ажиллагаа дөрвөн талтай. Энэ нь тактикийн (одоо цагтай харилцах харилцаа - O), стратегийн (ирээдүйтэй харилцах харилцаа - А), техникийн (байгальтай харилцах харилцаа - ?) болон ёс зүйн (хүмүүстэй харилцах харилцаа - б) талуудыг байнга агуулдаг. Диадын гишүүн бүр өөрийн төрлийн IM-ийн бүтцийн дагуу автоматаар энэ хөтөлбөрийн хоёр асуудлыг хариуцдаг. Нэг нь, жишээлбэл, тактикийн болон ёс зүйн хувьд, нөгөө нь стратеги, техникийн хувьд. Ингэснээр нөгөө хариуцлагаас бүрэн чөлөөлөгдөнө.

Нэмэлт хос сэтгэлгээтэй хүмүүс бие биенээ хэрхэн хүлээж авдаг вэ?

Юу, хэзээ хийхээ үргэлж мэддэг, ойлгодог, яаж дэмжих, хамгаалахаа мэддэг, хэзээ ч гомдоодоггүй, хамгийн гол нь гомдоодоггүй хамтрагч. Ийм хамтрагчтай бол хүн илүү идэвхтэй, хүчирхэг болдог.111 Ямар нэгэн нэмэлт тэжээлгүйгээр байнга амьдардаг хүн аливаа үйл ажиллагааны илрэлд өөрийн чадварын хязгаараас хэтэрч, тэнцвэрээ алддаг мэт санагддаг. Амралт гэж нэрлэгддэг зүйл нь хүч чадлыг сэргээхэд биш, харин оюун санааны (болон бие махбодийн) тэнцвэрийг сэргээхэд шаардлагатай байдаг.

Ажлын байран дахь хүмүүсийн хоорондын бухимдал, зөрчилдөөний эх үүсвэр нь санаачилгын илрэл эсвэл нэг нь нөгөөгийнхөө санаачилгыг хүлээн авч, дэмжих чадваргүй байх явдал юм. Хосуудын хувьд ийм зөрчилдөөн гарах боломжгүй юм. Тэд уялдаа холбоотой ажилладаг бөгөөд энэ уялдаа холбоогоор тэд бие биенээ идэвхжүүлдэг. Нэг нь нөгөөгийнхөө санаачилгыг зөв цагт нь буцааж өгөхийн тулд авдаг. Үйл ажиллагааны ээлжит өөрчлөлт нь гүйцэтгэсэн ажилд хараа хяналтгүй холбоосыг үлдээхгүй бөгөөд ажлын бүтээмжийг нэмэгдүүлдэг. Нэмж дурдахад хэн нэгний хийсэн зүйлийг нөгөө нь онцгой үнэ цэнэтэй ойлголт, ур чадвар, үнэ цэнэтэй, ховор чадварын илрэл гэж хүлээн зөвшөөрдөг.

Хосууд зөвхөн хүсэхгүй байгаа төдийгүй бие биенээ сүйтгэж чадахгүй. Тэд ийм мэдээллийн чадваргүй, хөндлөн гүйлгээ хийх боломжгүй; Нийтлэг ашиг сонирхол гарч ирэхэд нийлдэг шигээ байхгүй үед ч маш энгийн, хүндрэлгүйгээр салдаг.

Ийм түнш нь буулт хийх шаардлагагүй тул бусдаас илүү сайн байдаг. Бүх зүйл аяндаа явдаг юм шиг. Тэдний хоорондын харилцаа ноцтой ажил хэрэгч эсвэл хөгжилтэй байж болно. Хэзээ ч уурлаж, түрэмгийлдэггүй.

Хүн бүр муухай ааштай байдаг бөгөөд энэ нь ямар нэгэн байдлаар бүдүүлэг байдлаар илэрдэг. Хосууд үүнд нөлөөлдөггүй. Зовлонг хэзээ ч тааламжгүй зэмлэл гэж үздэггүй. Ихэнхдээ энэ нь хамгийн аяндаа байдлаар тодорхойлогддог харилцааны хэлбэр бөгөөд түүний тусламжтайгаар хамгийн богино хугацаанд өргөн хүрээтэй мэдээллийг түншдээ дамжуулдаг. Ихэнхдээ гунигтай байх нь зүгээр л хамтрагчдаа өөрөө ойлгохгүй байгаа зүйлийг тайлбарлахыг хүссэн ухамсаргүй хүсэлт юм. Хосоос өөр хэн ч энэ гонгинолд зөв хариу үйлдэл үзүүлж чадахгүй, өөрөөр хэлбэл шаардлагатай хариулт, тайлбарыг өгч, заримдаа зүгээр л чимээгүй байдаг.

Гэсэн хэдий ч бие биенээ нөхдөг сэтгэхүйтэй хүмүүсийн гэрлэлтийн үеэр түр зуурын үл ойлголцол гарч болзошгүй гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй. Энэ нь гэр бүлд өсөж торнисон, бусдад найдах чадваргүй, эцэг эхийнхээ гэр бүлд давхар сэтгэлгээг програмчилж сураагүйгээс болж өөрсдийн давхар чанарыг мэдэрдэггүй хосуудад тохиолддог. Тэдний ядаж нэг нь хэрхэн програмчлахаа мэддэг бол хоёр дахь нь "хөтөлбөрийг хүлээж авах"-ыг маш хурдан сурдаг нь сонирхолтой юм. Ихэнх хүмүүс өөрсдийн сэтгэцийн хоёрдмол байдал гэж юу болохыг мэддэггүй, мэдэрдэггүй, тиймээс үүнийг хайдаггүй. Тиймээс, гэрлэхээс өмнөх нөхөрлөлийн үед ч гэсэн хоёрдмол байдал, оюун санааны тайвшралыг бус, харин агуу, "харамсалгүй" хайрыг эрэлхийлэх хандлагатай байдаг. "Зовлонгүй хайр байхгүй" гэсэн мэдрэмж нь сүнслэг тарчлал дагалдаж байх ёстой гэдэгт олон хүн итгэлтэй байна. Хоёрдмол байдал нь хүний ​​өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг нэмэгдүүлдэг. Түүний ачаар тэрээр нийгэм дэх өөрийн байр сууриа байнга мэддэг. Энэ нь хамтрагчдаа ашиг тустай, хэрэгцээтэй гэдгээрээ нийгэмд ашиг тустай байх мэдрэмжийг төрүүлж, бусад хүмүүсийн дунд эзлэх байр сууриа найдвартай мэдээллээр хангаж, түүний тусламжтайгаар зан үйлийг засч залруулах боломжтой болно. Эргэн тойронд нэмэлт сэтгэлгээтэй хүмүүс олон байх тусам эдгээр мэдрэмжүүд илүү хүчтэй байдаг.

Нэмэлт хосын гараар бичсэн номыг уншихад хүн тайвширдаг.112 Урлагийн бусад бүх хэлбэрт ижилхэн хариу үйлдэл үзүүлдэг. Амралт, тайван байдал, амьдралаар дүүрэн мэдрэмж. Нэмэлт давхард туслах гэдэг нь өөртөө тусалж, хэрэгцээгээ ухамсарлах гэсэн үг юм. Тэд бусдад туслах гэж биш, харин өөрсдийгөө ухамсарлахыг хичээдэг. Эдгээр хүмүүсийн бие биедээ өгч байгаа зүйл нь тэдэнд ямар ч зардал гарахаас гадна оюун санааны болон бие махбодийн эрч хүчтэй байхын зайлшгүй үндэс суурь болдог. Хоёр дахь нь үнэхээр орлуулашгүй бөгөөд үнэтэй, учир нь энэ нь өөрийгөө ухамсарлах боломжийг олгодог. Гэсэн хэдий ч бүх хосуудын хооронд харилцан туслалцаа үзүүлэх харилцаа үүсдэггүй. Үүнд бодит хамтын ажиллагаа хэрэгтэй. Тиймээс харилцаа нь бүрэн хайхрамжгүй харилцаа байж болно.

Нэмэлт IM-тэй хүмүүс бие биенээ төлөвлөхөд маш эсрэгээрээ ашиг сонирхолтой бол тэд салж, хэрүүл маргаан үүсгэдэггүй: харилцан гүйлгээгүйгээр хэрүүл маргаан гарах боломжгүй юм. Гадны үүрэг хариуцлага өөрчлөгдөхөд хоорондоо юу ч болоогүй юм шиг дахин хамтарч ажилладаг.

  • Тэдгээрийн хооронд тэгш бус харилцаа байдаг ойлголтуудын жишээг өг.

  • Тэгш хэмтэй харилцаатай ойлголтуудын жишээг өг.

  • Эйлер-Венн тойрог хэлбэрээр харилцааг төсөөлөөд үз дээ: хувцас - хувцас.

  • Юу болов ангилал?

Тохиромжтой ба үл нийцэх ойлголтууд


Үзэл баримтлал байж болно хуваахТэгээд ерөнхийлэх тэгш хэмтэйТэгээд тэгш бус, ерөнхийТэгээд төрөл зүйл танилцуулназэрэг Эйлер-Венны тойрог.

Үзэл баримтлал байж болно хуваахТэгээд ерөнхийлэх. Үзэл баримтлал хоорондын хамаарал нь тэгш хэмтэйТэгээд тэгш бус, ерөнхийТэгээд төрөл зүйл. Үзэл баримтлал хоорондын харилцаа байж болно танилцуулназэрэг Эйлер-Венны тойрог.

Тохиромжтой ойлголтууд


Эквивалентийн харилцаа

Ижил төстэй ойлголтууд- эдгээр нь ямар ойлголтууд юм хоёр өөр ойлголт ижил объектыг тусгана. ДиаграмЭнэ хос ухагдахуунуудын харилцааг илэрхийлэх болно нэг Эйлер-Венны тойрог.

Жишээлбэл



Эквивалентийн харилцаа

  • "1 цифр" ба "тоон цагаан толгойн тэмдэгт 1";

  • "дөрвөлжин" ба "тэнцүү талт дөрвөлжин";

  • "Компьютерийн дотоод санах ой" ба "санамсаргүй санах ой" ("RAM");

  • "текст засварлагч" ба "текст үүсгэх, засварлах програм".


Үүнтэй адил таарах, тэр бол нэг тойрогт дүрсэлсэн.

Үүнтэй адилижил объектыг тусгасан ойлголтуудыг нэрлэх. Эйлер-Венн диаграммд ижил төстэй ойлголтуудыг илэрхийлсэн тойрог таарах, тэр бол нэг тойрогт дүрсэлсэн.

Уулзвар хоорондын харилцаа

Үзэл баримтлал "сургуулийн хүүхэд"Тэгээд "хөлбөмбөгчин"байна огтлолцдогүзэл баримтлал.

үзэл баримтлалын хүрээ

Эйлер-Венн тойрог нь тэмдэглэдэг үзэл баримтлалын хүрээ, өөрөөр хэлбэл тухайн ойлголтын агуулгыг бүрдүүлдэг байсан, байгаа, байх болно, шинж чанартай бүхэл бүтэн объект юм.

Үзэл баримтлал, аль огтолж болохгүй


Эйлер-Венн диаграмм дахь огтлолцох ухагдахууныг огтлолцсон тойргоор дүрсэлсэн байдаг бөгөөд энэ нь нэг болон бусад олон тооны объектод адилхан хамаарах объектууд байдаг гэсэн үг юм.

Захиргааны харилцаа

Үзэл баримтлал "цэцэрлэгийн цэцэг"захирагчүзэл баримтлалтай холбоотой "цэцэг".

Ерөнхий ба тусгай ойлголтууд нь үргэлж захирагдах харилцаанд байдаг бөгөөд тойрог хэлбэрээр дүрслэгдсэн байдаг: ерөнхий - том тойрогт, тодорхой - жижиг, дотор нь байдаг.

Жишээлбэл


Компьютерийн шинжлэх ухааны салбарын жишээ



Захиргааны хувьд бие биендээ үүрлэсэн ойлголтууд байдаг


"Удам угсаа" буюу

"Зүйлийн төрөл" -ийг Эйлер-Венн диаграмм дээр бие биендээ үүрлэсэн тойрог хэлбэрээр дүрсэлсэн.

Үүнийг "босоо" диаграм хэлбэрээр дүрсэлье.

эквивалент, уулзваруудэсвэл оруулах, бүлэгт харьяалагддаг нийцтэй ойлголтууд.

Холбогдох ойлголтууд эквивалент, уулзваруудэсвэл оруулах, бүлэгт харьяалагддаг нийцтэй ойлголтууд.

ТОХИРОХГҮЙ ойлголт


TO нийцэхгүй объект байхгүйолон багцын нэг.

TO нийцэхгүйухагдахуунууд нь олонлогийг тусгасан ойлголтуудыг агуулдаг, хаана объект байхгүйнэг багц өөр нэг элемент биш юмолон түмэн.

Жишээлбэл


Тохиромжгүй ойлголтыг илэрхийлдэг Эйлер-Венн тойрог нь огтлолцдоггүй, учир нь эдгээр ойлголтуудын эзлэхүүнд нийтлэг объект байдаггүй.

Эсрэг харилцаа

IN эсрэгээрээ холбоотойАнтонимоор илэрхийлэгддэг ойлголтууд байдаг.

Зөрчилдөөний харилцаа

Ийм ойлголтуудын хоорондын хамаарлыг дүрслэхийн тулд тойргийг шугамаар хоёр хэсэгт хуваана.

Гол нь ойлгох хэрэгтэй


Асуултууд

  • Үзэл баримтлалын хооронд ямар хамаарал байдаг вэ? Жишээ хэлье.

  • "Эцвивалент"-ын хамаарал бүхий хоёр ойлголтын жишээг өг.


3. Зөрчилтэй ойлголтуудын жишээг өг.
  • Хотын төсвийн боловсролын байгууллага

    25-р дунд сургууль

    Эрхүү мужийн Тулун хот

    4-р анги

    Сэдэв: Үзэл баримтлал хоорондын хамаарал

    Ерөнхий боловсролын сургуулийн 2-4-р ангийн мэдээллийн технологийн хичээлийн дагуу Н.В.Матвеева, Е.Н.Челак, Н.К. Конопатова Л.П. Панкратова.

    Сэдэв : Үзэл баримтлал хоорондын хамаарал

    Зорилго :1.Үзэл баримтлал хоорондын харилцааны талаар сурагчдад санаа өгөх.

    2. Энэ сэдвээр бие даасан тест хийх.

    Даалгаварууд:

      Шинэ сэдвийг судлахдаа оюутнуудын сэтгэцийн үйл ажиллагааг эхлүүлэх, диаграмм, ойлголт хоорондын хамаарлыг зурахдаа аналитик чадварыг сайжруулах.

      Бүлэг, хосоор ажиллахдаа яриа, хөдөлмөр, харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх.

      Оюутнуудын мэдээллийн соёлыг төлөвшүүлэх.

    Хичээл дууссаны дараа сургалтын материалыг эзэмших түвшинд тавигдах шаардлага:

    Үзэл баримтлалын талаар санаа авах, түүнтэй хамт үйлдэл хийх - хуваах, нэгтгэх;

    Үзэл баримтлал хоорондын харилцааны талаар ойлголттой байх;

    Төрөл, ерөнхий ойлголтын жишээг өгөх чадвартай байх,

    Хөтөлбөрт тестийг ажиллуулна уу PowerPoint.

    Гол ойлголтууд : үзэл баримтлал, үзэл баримтлалын хуваагдал, ерөнхий ойлголт, тэгш хэмт ба тэгш бус харилцаа

    Туслах (нэмэлт) ойлголтууд : нэр томъёо, тусгай болон ерөнхий ойлголт.

    Хичээлийн үеэр

    1. Зохион байгуулалтын мөч

    Өнөөдөр бид ер бусын хичээлтэй болно. Хичээл бүр зөвхөн багшийн хувьд төдийгүй сурагчийн хувьд урлагийн бүтээл байх ёстой, учир нь хичээл дээр бид зөвхөн судалж, шинэ зүйлтэй танилцаж, нотлохоос гадна ямар нэг зүйлийн талаар багштай тэр бүр санал нийлэхгүй байж магадгүй юм. , гэхдээ бид бүгд хамтдаа үнэнд хүрч, ямар нэгэн дүрэм журамд хүрч, улмаар хичээлийн зураг, урлагийн бүтээлийг бий болгодог. Мөн бид ангидаа ийм зураг бүтээхийг хичээх болно. Үүний тулд бидэнд ийм хүрээ хэрэгтэй.

    2. Сурсан материалыг давтах

    Зураг бүтээхийн тулд эхлээд хичээлийнхээ сэдвийг олж мэдэх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд би бүлгээрээ кроссворд тааж түлхүүр үгийг олохыг санал болгож байна.

    H 1.

    1. Энэ бол хүний ​​санаа, бодлын дотоод, виртуал ертөнцийн объект юм.

    2. Энэ бол урлаг, шинжлэх ухаан, технологийн ертөнцийн объектыг илэрхийлсэн үг буюу багц хэллэг юм.

    3. Энэ бол оюун санааны үйлдэл бөгөөд түүний утга нь хэд хэдэн тодорхой ойлголтыг нэг ерөнхий ойлголтод нэгтгэх явдал юм.

    4. "Тавилга", "хэрэгсэл", "машин" - энэ нь ерөнхий эсвэл тодорхой ойлголт уу?

    5. Дэлгэцийн объектыг удирдах манипулятор.

    6. Энэ нь оюун санааны үйлдэл бөгөөд түүний утга нь ерөнхий ойлголтод багтсан тодорхой ойлголтуудыг тодруулах явдал юм.

    7. "Чихэр", "цифр", "гацуур" - энэ нь ерөнхий эсвэл тодорхой ойлголт уу?

    Тайзны хураангуй

    Ямар үг хэлснийг шалгацгаая?

    Гараа өргө, тэр бүлгүүд, харилцаа гэдэг үгийг хаанаас авсан бэ?

    Миний самбар дээрх хариултуудыг харьцуулж өөрийгөө шалгаарай.(Хавсралт 1)

    Тиймээс өнөөдөр хичээл дээр бид ойлголт хоорондын харилцааны талаар ярих болно.

    Бүлгүүд сайн ажилласан тул бидний зурган дээр эхний элемент гарч ирэв.

    (алим - харилцан туслалцаа)

    3. Шинэ материал сурах

    Үзэл баримтлал нь бие биетэйгээ үргэлж тодорхой харилцаатай байдаг.

    Үүнийг жишээгээр харцгаая (танилцуулга – хавсралт 2 )

    A. "жимс" "лийр"

    ерөнхий зүйлийн тухай ойлголт Нэг талын сум

    Тэгш бус харилцаа

    Жишээ нь: "тэмдэг" - "цэг", "тэмдэг" - "үсэг", "тавилга" - "ширээ"Өөрийнхөө жишээг өг.B. "алх" "хөрөө"зүйлийн зүйлийн тухай ойлголт Хоёр толгойтой сум

    харах

    харах

    Симметрик харилцаа

    Энэ диаграммд ямар жишээ өгч болох вэ?

    "Компьютер" - "хувийн компьютер", "тоо" - "үсэг".B. Эдгээр диаграммуудыг Эйлер-Венны дугуйлан хэлбэрээр илүү ойлгомжтой, тохиромжтой байдлаар харуулах боломжтой.

    "Компьютер"

    PC

    "тоо" "үсэг"

    Зарим үсгийг тоо болгон ашигладаг тул зүйлийн ойлголтууд давхцдаг.Жишээлбэл, Ромын тоог латин цагаан толгойн үсгээр бичдэг.( IVXLCM) Эйлер-Венн тойргийн хэмжээ хамаагүй. Тодорхой ойлголтыг илэрхийлэх тойрог нь жижиг байх ёстой бөгөөд энэ тойрогт багтсан байх ёстой бөгөөд энэ нь илүү том бөгөөд ерөнхий ойлголтыг илэрхийлдэг.

    Тайзны хураангуй

    Чи бид хоёрын ойлгож, санаж байх ёстой гол зүйл?Бид 67-р хуудасны сурах бичгийг нээж, дүгнэлтийг хамтдаа уншина.Надад хэлээч, хэн хичээлийн сэдвийг ойлгосон бэ? Үүний тулд бид зургийн өөр нэг элементийг олж авсан гэж би бодож байна.(лийр - ойлголт)
    Биеийн завсарлага Хөгжимд хүүхдүүд зүгээр л тайвширдаг: зарим нь ширээн дээрээ хэвтэхийг хүсдэг, зарим нь зүгээр л суудаг.
      Сурсан материалыг бататгах
    Одоо бид тантай хамт дэвтэр дээрээ ажиллаж, хичээлийн сэдвийг хэрхэн эзэмшсэнийг харах болно.Бид 48-р хуудасны дэвтрийг нээж, 1,2,3,4,5,7-р даалгавруудыг гүйцэтгэнэ.Энэ зүйлийн 6,8,9-д заасан бусад ажилТа гэртээ дуусгах болно. Гараа өргө, бид одоо юу хийхээ хэн ойлгох вэ, гэртээ ямар даалгавар үлдэх вэ?
    Та дэвтэртээ сайн ажилласан. Мөн та зургийн өөр нэг элементийг авах болно.(гадил - нөхөрлөл)
    5. Бие даан хийх ажил (компьютер дээр хосоор хийх тест) – Хавсралт 3 1. Үзэл баримтлалын хуваагдал нь

    A) Энэ бол ерөнхий ойлголтод багтсан тодорхой ойлголтуудыг онцлон харуулах зорилготой сэтгэцийн үйлдэл юм.

    B) Энэ бол оюун санааны үйлдэл бөгөөд түүний утга нь хэд хэдэн тодорхой ойлголтыг нэг ерөнхий зүйлд нэгтгэх явдал юм2. Үзэл баримтлалыг тодорхойлсонA) ганц тоогоор, генитив тохиолдолд, хашилтанд бичнэB) ганц тоогоор, нэрлэсэн тохиолдолд, хашилтанд бичнэ
    3. Энэ диаграм "цэцэг"
    "Цээнэ цэцэг"

    "Алтанзул" "Лиш цэцэг" "сарнай"

    A) үзэл баримтлалын ерөнхий ойлголтB) үзэл баримтлалын хуваагдал
    "машин" 4. Энэ бол харилцаа юм

    A) тэгш хэмтэй B) тэгш бус
    5. Энэ бол харилцаа
    "харандаа"

    A) тэгш бусB) тэгш хэмтэй
    6. Ерөнхий ойлголтуудыг олКомпьютер" B) "гладиолус" B) "мод" D) "сандал" D) "хэрэгсэл" E) "бялуу"
    Тайзны хураангуй Та ямар оноо авсан бэ? Сайн хийлээ!Та манай зургийн сүүлийн элементийг авч байгаа гэдгээ аль хэдийн таамагласан гэж би бодож байна.(усан үзэм - эелдэг байдал)
    6. Хичээлийн хураангуй Залуус аа, бидний зураг дууслаа.Хичээлийн эхэнд тавьсан зорилгодоо хүрсэн гэж та бодож байна уу - зураг бүтээх, учир нь энэ хичээл нь та бүхэнтэй хийсэн бидний хамтарсан ажлын үр дүн юм.Бүх жимс дээр үг бичсэн байгааг анхаарна уу. Хичээл дээр бид ойлголт хоорондын харилцааны талаар ярилцсан.Хүмүүсийн хооронд байдаг эдгээр харилцаа нь бидэнд үүнийг ойлгоход тусалсан. Эдгээр харилцаа нь хүмүүст урлагийн бүтээл туурвихад тусалдаг. Та үргэлж сайхан сэтгэлтэй байж, найз нөхөд, хайртай хүмүүстээ тусалж, бие биенээ ойлгохыг хүсч байна.Хичээл өгсөнд баярлалаа.

    Уран зохиол: 1. Н.В.Матвеева, Е.Н.Челак, Н.К. Конопатова Л.П. Панкратова Мэдээлэл зүй, МХТ, 4-р анги. Хэрэгслийн хэрэгсэл. Москва. бином. Мэдлэгийн лаборатори.2. Н.В.Матвеева, Е.Н.Челак, Н.К. Конопатова Л.П. Панкратова Мэдээлэл зүй, МХТ, 4-р ангиДасгалын дэвтэр, сурах бичиг. Москва. бином. Мэдлэгийн лаборатори.