Доусын дунд бүлгийн эцэг эхчүүдэд зориулсан сургалт. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын эцэг эхчүүдэд зориулсан сургалт “Хоёулаа танилцацгаая

Эцэг эхчүүдэд зориулсан “Хүүхдийн баяр баясгалан” сургалт

Зорилтот:эцэг эхийн үүргийг ухамсарлах, амьдралынхаа жинхэнэ үнэ цэнийг тодорхойлох, хүүхэд өсгөн хүмүүжүүлэх чадвараа ухамсарлах.
Даалгаварууд:
- Мөргөлдөөнийг эрх мэдлийн нөлөөлөлгүйгээр тайван замаар шийдэж сурах;
- Хүүхдийн үйлдлийг зөв үнэлэх, хөгжүүлэх арга замыг хайж олох;
- Хүүхэд зан авираараа зорьж буй эцсийн зорилгыг ойлгох;
- Аз жаргалтай, тайван эцэг эх болоорой.
Маягт:анги.
Шаардлагатай материал, тоног төхөөрөмж:оролцогч бүрт зориулсан хуудас цаас, флипчарт, соронзон хальс, өнгөт болон энгийн харандаа, маркер, эсгий үзэг, У.Халкол, А.И.Копытин нарын спектр карт, инээмсэглэлтэй бөмбөг, өргөн тууз эсвэл алчуур - 6 ширхэг.

Хичээлийн явц:

Тэргүүлж байна у:Хүүхэд байхдаа бид том болоод эцэг эхийнхээ алдааг давтахгүй гэж өөртөө нэг бус удаа амлаж байсан. Бидний хэд нь өөрсөддөө нэг бус удаа "Би хэзээ ч хүүхэддээ үүнийг хийхгүй" гэж хэлсэн бэ? Гэвч хүүхдүүд гарч ирэхэд бидний өмнө нь өөрсөддөө хэлж байсан амлалтууд ч, хүүхдийн сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх ухааны тухай овоолсон номууд ч, найз нөхдийн, ялангуяа эмээ нарын зөвлөгөө ч тус болохгүй... Хүмүүжлийн алдаа нь хүүхдүүдийг хүүхэд багачууд болон бусад хүүхдүүдийн сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх арга зүйн зөвлөгөө өгөхөд хүргэдэг. нууцлаг, хяналтгүй, Хүүхдийн түрэмгийлэл нь гэр бүлийн харилцааг хурцатгаж, эцэг эхийн салалтад хүргэдэг!
Өнөөдөр бид хүүхдийн зан үйлийн онцлог шинж чанар, бага насны хүүхдийн асуудалд насанд хүрэгчдийн хандлагыг хэрхэн өөрчлөх талаар ярилцах болно. Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн хоорондын харилцаа холбоо, хамтын ажиллагааг хэрхэн бий болгох талаар. Та хэрхэн амжилттай эцэг эх, багш байж сурах талаар ярилцъя.
1. "Багцыг дамжуулаарай" гэж мэндлэх
Зорилго: Сургалтанд оролцогчдын анхаарлыг татах, бүтээлч чадварыг идэвхжүүлэх, эцэг эхчүүдийг хамтарсан үйл ажиллагаанд татан оролцуулах, эцэг эхчүүдийг бие биенээ таньж мэдэхэд нь туслах.
Хөтлөгч: Ажилдаа орохын өмнө хамтарсан үйл ажиллагаанд бэлдцгээе. Дулаацах тоглоом нь сэтгэлийн хөдөлгөөнд ороход тусална. Би танд даалгавруудыг бичсэн цаасан уутыг санал болгож байна. Багцыг тойруулан дамжуулж эсвэл бие биедээ хая. Бид даалгавраа хөгжмийн дагалдан эхлүүлнэ. Хөгжим зогсоход тэр үед боодолтой хүн үүнийг нээж, гартаа ирсэн эхний цаасыг аваад уншаад даалгавраа гүйцээнэ. Тоглолт цүнхэнд байгаа бүх навч алга болтол үргэлжилнэ.
(Асуулт, даалгаврын жишээ: дуртай өнгөө нэрлэх, нэрээ хэлэх, дуртай хоббигоо хэлэх, ямар хөгжим сонсдог, хүмүүсийн ямар чанарыг үнэлдэг, дуртай кино чинь юу вэ, дуртай дуугаа дуулах, аль улиралд илүү дуртай вэ? , бага наснаасаа тод дурсамж, та хүүхэд байхдаа юу болохыг хүсдэг байсан, мөрөөдлөө биелүүлсэн үү?)
2. Дүрэм
Бүлгийн дүрмийн талаархи сэтгэл судлаачийн мессеж (тусдаа зурагт хуудас дээр бэлтгэ).
Бүлгийн гишүүн бүр бүх дүрмийг дагаж мөрдөх шаардлагатайг ярилцаж, тайлбарлах. Дүрмийн жагсаалт:
Үйл ажиллагаа.Бүх дасгалд оролцохыг хичээ.
Хичээлийн үеэр зөвхөн нэг хүн ярих боломжтой.Битгий тасалд! Бие биенээ хүндэл! Та зөвхөн тойрог хэлбэрээр ярьж болно, хөрштэйгээ шивнэж болохгүй
Өргөгдсөн гар дүрэм.Бид хашгирахгүй, хэрэв та үнэхээр ямар нэг зүйл хэлэхийг хүсч байвал гараа өргө.
Бид зөвхөн энд болон одоо юу болж байгааг ярилцдаг.
Та зөвхөн бусад хүмүүст, тэр байтугай ойр дотны хүмүүстээ сургалтын явцад юу хийсэн, мэдэрсэн тухайгаа хэлж чадна.Та бүлгийн бусад гишүүд хэрхэн биеэ авч явсан, юу гэж хэлсэн талаар ярих боломжгүй.
Дүрмийг зогсоо.Хэрэв та энэ сэдвийг хэлэлцэхэд бэлэн биш байгаа бол энэ алхамыг алгасаж болно.
Шийтгэл

3. "Бие биенээ таньж мэдэцгээе" илтгэл ( өдрийн тэмдэглэлээр ажиллах)
Илтгэгч: Эрхэм хүндэт эцэг эхчүүд ээ! Бидний уулзалт ер бусын байх болно. Би чамд тохиолдсон бүх зүйлийг дурсамжинд үлдээхийг санал болгож байна. Өнөөдрийн уулзалт дээр би та бүхэнд ажлын өдрийн тэмдэглэл санал болгож байна. Би хариулахдаа илэн далангүй, чин сэтгэлээсээ, илэн далангүй байхыг зөвлөж байна, учир нь энэ нь хүүхдийнхээ хүмүүжилд байгаа дутагдлыг олж, дүн шинжилгээ хийхэд тань туслах болно. Таны хариултууд нууц байх тул хамтран ажиллаж, харилцан ойлголцолд хүрнэ гэж найдаж байна.
Өдрийн тэмдэглэлийг нээж, эхний хуудсыг бөглөнө үү.
Нэр ______________________________________________________________________
Таны итгэл ________________________________________________________________________________
Таны гэр бүлийн үнэт зүйл ______________________________________________________________________
Ажлаа илүү үр дүнтэй болгохын тулд нэрийн хуудсаа өөрийн нэрээр бөглөхийг санал болгож байна.
4. “Эцэг эхээ санацгаая” яриа
Таны хүүхэд том болж эхэлсэн. Та түүнд маш их өөрчлөлт гарч байгааг харж, түүнтэй харилцах арга барилаа өөрчлөхийг хичээдэг. Та түүнд нөлөөлөх, хатуу ширүүн, эсвэл эсрэгээрээ эелдэг эцэг эхийн "дүрд орох" шинэ арга замыг хайж байна. Та хүүхэдтэй болохоосоо өмнө эцэг эхийн үүрэг хариуцлагын талаархи санаа бодлыг өөртөө шингээж авснаа тэр бүр ойлгохгүй байж магадгүй юм. Мэдээжийн хэрэг, та энэ санааг эцэг эхийнхээ (эсвэл таныг халамжилж байсан бусад хүмүүсийн) зан байдлыг ажиглаж, тэдний танд болон бие биедээ хандах хандлагыг үнэлэх замаар олж мэдсэн. Өсвөр насандаа эцэг эхийнхээ зан байдлыг эргэн сана. Тухайн үеийн эцэг эхийн зан байдал таны хүүхдэд хандах хандлагад хэр нөлөөлсөн бэ?
- Танай эцэг эх ямархуу байсан бэ? Тэд хайраар дүүрэн, хэрцгий, эелдэг, эелдэг зөөлөн, хатуу, өршөөлтэй, шударга хүмүүс байсан уу?
-Тэдний нүүрэнд ямар илэрхийлэл давамгайлсан бэ? Тэд инээмсэглэж, хөмсгөө зангидан, эсвэл нүдээрээ харьцахаас зайлсхийсэн үү?
-Тэд уурласан үедээ яаж ханддаг байсан бэ? Тэд чамайг хашгирч, загнаж, шийтгэж байсан уу, хэрэв тийм бол яаж?
-Таныг ах, эгчтэй бол аль нэг хүүхдэд давуу эрх олгосон уу?
- Тэднээс сонссон хамгийн муу, хамгийн сайхан зүйлээ санаарай. Тэд уур, айдас, хайр, уйтгар гунигаа хэрхэн илэрхийлсэн бэ?
-Тэд таныг хуурах гэж оролдсон уу? Хэрэв тэд оролдсон бол ямар аргаар - чамайг гэм буруутайд тооцож, айлгаж, авлига өгч, худал магтаал сайшааж байсан бэ?
- Тэдний амьдралын уриа эсвэл гэр бүлийн зүйр цэцэн үгс юу байсан бэ (Жишээ нь: "Удаан явах тусам цаашаа явах болно.") Эдгээр үгс танд хэрэгтэй эсвэл хязгаарлагдмал байсан уу?
-Та эцэг эхдээ итгэж байсан уу? Тэд чамд худлаа хэлсэн үү?
-Тантай өрсөлдсөн үү, өөр хоорондоо өрсөлдсөн үү?
-Ерөнхийдөө тэд таны талд байсан гэсэн сэтгэгдэл танд төрж байсан уу?
-Тэдний юу нь ялангуяа таалагдаагүй вэ? Яагаад?
-Тэдний юу нь танд онцгой таалагдсан бэ? Яагаад?

Таны хариултууд эцэг эх чинь ямар байсан талаар илүү ихийг мэдэх боломжийг танд олгоно. Та тэдэнтэй юугаараа төстэй эсвэл ялгаатай байдгаа илүү сайн ойлгохын тулд энэ мэдээллийг ашиглана уу.
Хариултуудаа нягталж үзээд “Би тэдгээрийг ямар аргаар хуулж чадах вэ?” гэж өөрөөсөө асуу. Ямар зан араншин, дохио зангаа, дуу хоолойны өнгө нь таны эцэг эхийг санагдуулдаг вэ? Мөн өөрөөсөө асуу: "Би ямар арга замаар тэднээс өөр байхыг ухамсартайгаар оролдож байна вэ?"
Энэхүү дасгал нь бидний эрт үеийн туршлага дээр үндэслэн гаргасан шийдвэрүүд нь бидний ертөнцийн нэг хэсэг болж, хувь хүнийхээ төлөвшилд хүчтэй нөлөө үзүүлж байдгийн жишээ юм.
5. “Эцэг эхийнхээ туршлагаас би юу авах вэ” дасгал.
Зорилго: өөрийн хүмүүжлийн туршлагад дүн шинжилгээ хийж, гэр бүлийн хүмүүжлийн нөлөөллийн эерэг ба сөрөг талыг тодорхойлох.
(Дасгалын эхэнд сургагч багш нь багаасаа бага насны түүх, эцэг эхийнхээ бага насандаа хэрэглэж байсан хүмүүжлийн аргуудыг санаж байхыг хүснэ).
Хөтлөгч: Би хуудсыг хоёр хэсэгт хуваахыг санал болгож байна. Хуудасны нэг хагаст эцэг эхийнхээ туршлагаас авах эерэг туршлагыг (дор хаяж 3 оноо), нөгөө талд нь эцэг эхдээ хэзээ ч ашиглахгүй сөрөг туршлагаа бич. .
Дүгнэлт: эцэг эхийн хүмүүжлийн туршлага нь гэр бүлийн боловсролын загвар дээр суурилдаг.
6. "Эцэг эхийн үүргийн зураг" дасгал
Зорилго: эцэг эхийн ур чадварын түвшинг нэмэгдүүлэх.
Хөтлөгч: Эцэг эх байх нь маш нарийн төвөгтэй, олон талт ажил юм. Хүүхдэд хайр, халамж, хил хязгаар хэрэгтэй гэдгийг бид мэднэ. Энэ нь үнэндээ юу гэсэн үг вэ? Эцэг эх байх нь хүний ​​насан туршийн үүрэг. Хүүхэд хүмүүжүүлэх ур чадвар нь хүүхэдтэй харилцах харилцаанаас үүсдэг боловч эцэг эх бүр энэ үйл явцын анхны ур чадварыг гэрээсээ, өссөн орчноос нь авдаг. Хариуцлагатай эцэг эх байх нь хүүхдийг хэвийн төлөвшүүлэх зайлшгүй шаардлага төдийгүй нийгэм, амьдралын үүднээс авч үзвэл хамгийн чухал ажил юм.
"Эцэг эхийн үүргийн зураглал" -ыг харцгаая. Таны бодлоор эцэг эх хүүхдээ хүмүүжүүлэхэд ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? Тойргийг салбаруудад хувааж, эдгээр үүргийг тэмдэглэ. Тэдгээрийг таны хувьд ач холбогдлын дагуу дугаарлана уу.
7. Тоглоомын дасгал "Бан".
Тэргүүлэх:Сандал дээрээ геометрийн дүрс бүхий сандал руугаа харна уу - гурвалжин нь тойрог болгон сунгаж байна. Чи бол хүүхэд, гарт нь тойрог байгаа хүн ээж болно. Хүүхдийн ээж нь түүнийг маш сайн халамжилдаг: тэр түүнийг бохирдуулахгүй, өвдөхгүй байх гэх мэтийг анхаарч үздэг. Энэ нь хүүхдийг шалбааг руу үсрэх, гудамжинд гүйх, гудамжинд мод хүрэх, чулуу түүж, амандаа хийх гэх мэтийг хориглодог. Дээрх бүх зүйлийг тодорхой жишээн дээр авч үзье.
Чи жаахан хүүхэд. Та ээжтэйгээ хамт цэцэрлэг рүүгээ яарч байна. Мөн та маш их эрч хүчтэй, сониуч зантай, олон асуулт асуудаг хүүхэд юм.
- Ээж ээ, тэнд юу байгааг хараач! - чи хэлж байна.
- Цаг байхгүй, алхамаа ажигла, чи үргэлж бүдэрч байна! Чи яагаад толгой сэгсэрээд байгаа юм бэ!
Ширээ боль! - Би чамд хариулъя. (Би алчуураар нүдээ боогоод)
Та цааш гүйж, замдаа ээжийнхээ найзтай уулзаж, томчууд хамгийн сүүлийн үеийн мэдээг хурдан солилцдог. Та анхааралтай сонсож, дараа нь хэлээрэй:
- Ээж ээ, Юра ах гэж хэн бэ?
-Та яагаад насанд хүрэгчдийн ярианд хөндлөнгөөс оролцож байгаа юм бэ? Тэгээд ер нь чи яагаад чихээ унжуулаад байгаа юм, ямар ичмээр юм бэ! Чихээ тагла! (Би чихэндээ ороолт уядаг)
Ээж нь найзтайгаа салах ёс гүйцэтгэхэд чи цааш гүй.
- Ээж ээ, Маша намайг цэцэрлэгт хүлээж байна.
- Намайг тайван орхи! Чи яриад байна уу, одоо цаг алга, бид хоцорлоо! Чи дуугүй байж чадах уу! Амаа тат! (Би амаа алчуураар дардаг)
Хүүхэд аль хэдийн чимээгүй байсан ч алхаж байхдаа мөчрийг авч эхэлдэг. Ээж хашгирав:
- Чи ямар гартай юм бэ, дандаа хаа нэгтээ тавьдаг, түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй! Яг одоо хая! Гараа тат! (Би гараа ороолтоор уядаг)
Гэвч дараа нь хүүхэд үсэрч, хөлийг нь өргөж эхэлдэг. Ээж нь айсандаа түүн рүү хашгирав.
- Та үүнийг хаанаас сурсан бэ? Энэ юу вэ? Хөлөө өшиглөхөө боль! Номхон зогс! (Би хөлөөрөө ороолт уядаг)
Хүүхэд уйлж эхэлдэг. Ээж түүн рүү үргэлжлүүлэн хашгирав:
- Чи яагаад уйлаад байгаа юм?! Та яагаад уйлаад байгаа юм бэ, би чамаас асууя? Уйлах шаардлагагүй! Чи намайг гутааж байна! Би хэн нэгэнд уйлахаа боль гэж хэлсэн, чи намайг сонсож байна уу! (Би зүрхэндээ ороолт уядаг.)
Илтгэгч: Энэ хүүхдийг хараарай, энэ нөхцөлд тэр үе тэнгийнхэнтэйгээ үр дүнтэй харилцаж, хэрэгцээгээ хангаж, бүрэн хөгжиж чадах уу. Энэ бүх үйлдэл, эцэг эхийн үгс нь хүүхдийн хөгжилд сөргөөр нөлөөлдөг боловч ямар ч тохиолдолд буулт хийх боломжтой, надад туслаач.
Эцэг эхчүүд хүнд хэцүү нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх буултыг олдог у:
- Нүд, чихээ сохлохгүй байх - тайван дуугаар ярих, хараал бүү хэл;
- Хүүхдээ амаа ангайж болохгүй - хүүхдийг сонсох;
- Гараа бүү боол - алхсаны дараа гараа угаах;
- Хөлөө бүү боох - резинэн гутал өмсөх;
- Зүрх сэтгэлээ бүү зангид - хүүхдийг сонсож, ойлго.
Илтгэгч: Бид хамтдаа асуудлыг шийдэх хувилбаруудыг олсон. Хүүхдийг хүрээлэн буй ертөнцийг танин мэдэхийг хориглох боломжгүй, зөвхөн хүрээлэн буй орчинтой танилцах, эцэг эхтэйгээ харилцах замаар хүүхэд хөгждөг бөгөөд энэ нь хүүхдийн нийгэмшихэд нөлөөлдөг.
8. Тоглоомын дасгал "Бид хориглодог - бид зөвшөөрдөг"
Хориглосон бүсэд тохирсон гурван өнгийн хуудсыг самбарт хавсаргав.
ногоон нь "Бүрэн эрх чөлөө" бүсийг бэлэгддэг;
шар - "Харьцангуй эрх чөлөө" бүс;
улаан - "хориотой" бүс.
Сургалтанд оролцогчдоос хүүхдүүдэд хийх боломжтой үйлдлүүдийн жагсаалтыг гурван үндсэн бүсэд хуваахыг хүсч байна. Үр дүнд нь дүн шинжилгээ хийсэн болно: эцэг эх нь чиглүүлэгч (сэтгэл зүйч, багш) -тай хамт болзошгүй нөхцөл байдал, алдааг урьдчилан таамаглах.
Хөтлөгч: Бусдыг болон өөрийгөө ойлгох чадваргүйгээс болж зүрхний халуун дулаан ямар их алдагдаж байна вэ. Оролцогчид болон эргэн тойрныхон нь өрөвдөж, уучилж, хайрлах чадвартай байсан бол хичнээн том жижиг гэлтгүй олон жүжиг гарахгүй байсан. Та бас хайрлаж чаддаг байх хэрэгтэй бөгөөд энэ чадварыг байгаль эхээс өгдөггүй.
Бидний хүүхдүүдэд тулгардаг хамгийн том дутагдал бол хайр сэтгэлийн дутагдал юм. Эцэг эхчүүд заримдаа цаг зав олдоггүй, мартдаг эсвэл бүр дотоод сэтгэлийн өдөөлтөд захирагдаж хүүхдээ ингэж энхрийлэхээс ичдэг. Хүүхдээ муулчих вий гэсэн айдас нь эцэг эхчүүдэд хэтэрхий хатуу ханддаг.
Энэ даалгавар нь бидний хүн нэг бүрд илүү их хайр, анхаарал, хайрыг харуулах боломжийг олгоно.
9. “Спектро-граффити” багцтай ажиллах (“Спектрокартууд” У. Халкол, А. И. Копытин)
Илтгэгч: Зургуудыг та бүхэнд толилуулж байна. 5-10 минут зарцуулж, гэрэл зургуудыг анхааралтай ажиглаж, "Яг одоо таны амьдралд юу хамгийн чухал вэ?" Гэсэн асуултанд хариулсан нэгээс хоёрыг сонго. Сонгосны дараа бүлгийн гишүүн сууж, зургаа харуулж, сэтгэгдэл бичдэг. Асуулт, ярилцлагаар түүхийг бүү таслаарай, хүн бүр зөвхөн гэрэл зургийнхаа талаар ээлжлэн ярьдаг. Бүх оролцогчид сонгосон зургуудын талаар ярилцсаны дараа бид асуулт, сэтгэгдэл рүү шилжиж болно.
10. Төгсгөлийн дасгал "Тойрог дахь хүсэл"

Тоглоомын сургалтын зорилго:Хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэхийн тулд үлгэр ашиглан хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх онцлогтой эцэг эхчүүдэд танилцуулах; эцэг эхийн бүтээлч чадавхийг идэвхжүүлэх; эцэг эхийн оюуны болон харилцааны нөөцийг чөлөөлөх, интерактив горимд харилцах нөхцлийг бүрдүүлэх.

Материал:хуудас цаас, ватман цаас, үзэг, эсгий үзэг, өнгөт дугуй, маркер, бөмбөлөг, янз бүрийн сэтгэл хөдлөл бүхий үлгэрийн баатруудыг дүрсэлсэн зураг, "Хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээг хэрхэн хөгжүүлэх вэ" санамж бичиг.

Тоглоомын сургалтын явц

Сургалтанд оролцогчид тойрог хэлбэрээр сууна.

Мэндчилгээ. "Бие биетэйгээ танилцах" дасгал.

Зорилтот:харилцааны таатай уур амьсгалыг бий болгох.

Эцэг эхчүүд гэр бүл, хүүхэд, түүний дуртай үлгэрийн тухай гурван тодорхойлолтыг цаасан дээр бичихийг маркер ашиглахыг хүсдэг. Дараа нь оролцогчид бичсэн зүйлээ танилцуулна.

"Үлгэр ашиглах нь" бяцхан мэдээлэлХүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх."

Зорилтот:

Тэргүүлж байна(IN.).Үлгэр бол бидний насанд хүрэх гэж оролддог хүүхэд насны хамгийн сайхан мөчүүдийн нэг байх. Хүн төрөлхтөн оршин тогтнохын хэрээр бүх цаг үе, соёл, ард түмний хүүхдүүд насанд хүрэгчдийн ярьдаг үлгэрийг яг адилхан таашаалтайгаар сонсдог. Насанд хүрэгчид өөрсдөө хүүхдүүдийнхээ гялалзсан нүдийг харж, хүүхэд насандаа буцаж ирэхэд багагүй баярладаг. Үлгэрийн ид шидийн хэллэг нь нас харгалзахгүй нэг хэлээр ярих боломжийг олгож, юуг ч хийж чадна, зүгээр л хүсвэл ямар ч асуудал шийдэгдэнэ гэсэн итгэлийг төрүүлдэг. Үлгэр нь хүүхдүүдэд, тэр байтугай жижиг хүүхдүүдэд хичнээн чухал зүйлийн талаар ярих боломжийг олгодог! Ардын мэргэн ухааны энэхүү агуулахыг хялбар, ойлгомжтой, хөгжилтэй байдлаар танилцуулдаг. Үлгэр нь хүүхдийг хүмүүжүүлэх, хөгжүүлэх асар их нөөцийг агуулдаг бөгөөд ямар ч эцэг эх үүнийг ашиглах бүрэн чадвартай байдаг.

Магадгүй бүх эцэг эхчүүд хүүхдүүддээ үлгэр уншиж өгдөг. Та өөрөө эсвэл хүүхэдтэйгээ ид шидийн түүх бичих гэж оролдож байсан уу? Энэ бол уран зөгнөл, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэхэд тусалдаг онцгой үйлдэл бөгөөд хожим нь бүтээлч чадварын үндэс болж болох бүх зүйл юм. Нэмж дурдахад бид хүүхдэд тодорхой бэрхшээлийг даван туулах, хүнд хэцүү нөхцөл байдлаас гарах арга замыг олоход нь тусалж, хамгийн чухал нь сонирхолтой харилцааны нэмэлт боломжийг олж авах болно. Эцсийн эцэст, "ээж, хүүхэд" хоёрт үлгэр бичих шаардлагагүй, аав, эмээ өвөө хоёулаа нэгдэж болно. Бүгдээрээ хамтдаа зохиол бичих - үүнээс илүү хөгжилтэй, чухал зүйл юу байж болох вэ? Ямар ч ёс суртахууны сургаал, сурган хүмүүжүүлэх таашаал амьд бүтээлч байдлыг орлож чадахгүй.

Бүлэг болгон хуваах.

Зорилтот:харилцаа холбоо, харилцан үйлчлэлийн таатай нөхцлийг бүрдүүлэх.

Оролцогчдод үлгэрийн хэвлэмэл хэсгээс өгдөг. Та үлгэрийг сурч, бүлгийнхээ гишүүдийг олох хэрэгтэй.

Бүлгийн ажил.

Зорилтот:хүүхэдтэй үлгэр бичих бүтээлч үйл ажиллагааны сонголтуудтай танилцах.

  • Өнгөт дугуйлан дээр үндэслэн үлгэр бичих.

Оролцогчдод өнгөт тойргийг санал болгодог бөгөөд тэдгээр нь тус бүр нь үлгэрийн баатрыг (амьд эсвэл амьгүй) төлөөлдөг бэлэг тэмдэг юм. Тойргийн тоо нь зохион бүтээсэн үлгэрийн баатруудын тоотой тохирч байх ёстой.

  • Үлгэрийг гинжээр бичих.

Илтгэгч үлгэрийг эхлүүлж, оролцогчид гинжин хэлхээний дагуу түүхийг үргэлжлүүлнэ.


"Бөмбөлөг бүү хая" дасгал.

Зорилтот:бие биетэйгээ харилцахдаа эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

Оролцогчид бөмбөлгийг бие биедээ хуруу, далдуугаараа хүрэхгүйгээр тойрог хэлбэрээр дамжуулдаг.

"Сэтгэлийн байдлыг тайлбарла" дасгал.

Зорилтот:үлгэрийн баатрын сэтгэл хөдлөлийн байдлыг тодорхойлох.

Хүн бүрт үлгэрийн баатрыг тодорхой сэтгэл санаагаар дүрсэлсэн зургийг санал болгодог. Энэ сэтгэл хөдлөлийг үүсгэж болзошгүй нөхцөл байдлыг та бодож, нэрлэх хэрэгтэй. Жинхэнэ инээдмийн хариултыг урьж байна.

"Хүүхдийн бүтээлч байдлыг хэрхэн хөгжүүлэх вэ" дасгал».

Зорилтот:эцэг эхийн сурган хүмүүжүүлэх чадварыг нэмэгдүүлэх.

Оролцогчид хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх нөхцөлийг тодорхойлж, нөхцөл байдлын талаар хосоор нь ярилцаж, ватман цаасан дээр бичдэг. Сургагч багш оролцогч бүрт сануулга санал болгодог.

Санамж

Хүүхдийн бүтээлч хөгжлийг амжилттай болгохын тулд энгийн дүрмийг санаж байх хэрэгтэй.

Хүүхэдтэйгээ ярилцах цагийг үргэлж олох; түүний асуудлыг сонирхож, үүссэн бүх бэрхшээлийг судалж, ур чадвар, авъяас чадварыг хөгжүүлэхэд туслах; асуулт, мэдэгдлийг нухацтай авч үзэх.

Хүүхдийн өөрийн үзэл бодлоо илэрхийлэх эрхийг хүндэтгэж, түүнд амьдралын туршлага багатай эрх тэгш хамтрагчаар хандах; гэр бүлийн нийтлэг асуудлын хамтарсан хэлэлцүүлэгт оруулах.

Хүүхдийг амьдрах орон зайгаар хангах: түүний хэрэгцээнд анхаарлаа хандуулах, дуртай үйл ажиллагаанд нь ном, тоглоом болон бусад шаардлагатай зүйлсийг худалдаж авах; хаягдал материалаар (хайрцаг, утас, хаягдал гэх мэт) тоглохыг бүү хоригло - энэ нь төсөөллийг өдөөдөг; хүүхэд гар урлал, амжилтаа харуулах газар олох; хэрэв тэр хичээлээ дуусгаагүй бол ширээн дээр байгаа эмх замбараагүй байдлын төлөө бүү загнах (гэхдээ ажлын байраа дууссаны дараа эмх цэгцтэй байлгахыг шаардах).

Хүүхдийг бие даан сэтгэж, үйлдэл хийхийг заах; түүнийг насанд хүрэгчдийн хүндэтгэлийг алдалгүйгээр аль болох хараат бус байхыг урамшуул.

Өөрийнхөө төлөвлөгөөг гаргахад нь тусалж, хүүхдэд өөрөө шийдвэр гаргаж, түүнийхээ төлөө хариуцлага хүлээх боломжийг олго.

Хүүхдээ үлгэр зохиож, уран зөгнөл зохиож, түүнтэй хамт хийхийг урамшуулан, сонирхолтой газруудаар аялуул.

Хүүхдээ бусадтай харьцуулж, сул талыг нь хэлж болохгүй.

Хүүхэддээ ертөнцийн талаарх эерэг ойлголтыг төлөвшүүлж, тодорхой үйлдэл, амжилтыг нь магтаж, чин сэтгэлээсээ хий.

"Өгүүлбэрийг гүйцээнэ үү" эргэцүүлэл.

Зорилтот:болсон харилцан үйлчлэлийн үр дүнгийн үнэлгээ.

Оролцогч бүрээс дараах хэллэгүүдийн аль нэгийг үргэлжлүүлэхийг хүснэ.

  • Ялангуяа сургалт надад таалагдсан...
  • Сургалтын үеэр би худалдаж авсан ...
  • Сургалт намайг бодоход хүргэв...
  • Хүүхдийнхээ бүтээлч чадварыг хөгжүүлэхийн тулд би...

Уран зохиол:

1.Гуз, А.А. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага ба гэр бүлийн харилцан үйлчлэл: сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын багш нарт зориулсан гарын авлага. боловсрол / A.A. Гуз. - 2-р хэвлэл. - Мозир: Цагаан салхи, 2008.

2.Носова, Е.А. Гэр бүл, цэцэрлэг: эцэг эхийн сурган хүмүүжүүлэх боловсрол: сургуулийн өмнөх боловсрол олгодог байгууллагын багш нарт зориулсан гарын авлага. боловсрол / E.A. Носова, Т.Ю. Швецова. - Минск: NIO, 2008.

3.Фесюкова, Л.Б. Үлгэрийн боловсрол: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах / L.B. Фесюкова. - М .: Фолио, AST, 2000.

Эцэг эхчүүдэд зориулсан тоглоомын сургалтыг В.Дробышевская бэлтгэсэн

Зорилтот:

Даалгаварууд:

Оролцогчид

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 1 цаг

Материал:

  1. Мэндчилгээ.
  2. Сэдвийн мессеж. Онол.
  3. Яриа.
  4. "Гүүр" дасгал.
  5. Тайвшруулах "Цаг агаарын массаж".
  6. "Хүүхэлдэй" дасгал.
  7. Видео
  8. "Мод"
  9. Зөвлөмжийн хуваарилалт.

Сургалтын явц.

"Бөмбөлгүүдийг" дасгал.

Сэтгэл зүйч:

Танилцъя, та нарын хүн бүр нэг сувдтай. Миний гарт утас байна, бид утсыг тойрог хэлбэрээр дамжуулж, та ээлжлэн шалгана, жишээ хэлэхэд: Сайн уу, миний нэр ... Оксана Валентиновна - цэцэрлэгийн сэтгэл зүйч ... хүү эсвэл охин +, түүний нэр……Тэр…..настай” (тэмдэгтэнд гарын үсэг зурах)

2. Хэлэлцүүлэг: " Бүлэгт ажиллах дүрэм»:

  • нээлттэй харилцаа холбоо
  • үйл ажиллагаа
  • үнэлгээний бус дүгнэлт
  • сайн дурын оролцоо
  • Яг одоо энд

3. Хэлэлцүүлэг: " Сургалтын зорилго, зорилтууд»:

  • хамтран ажиллах хүсэл

Сэдвийн мессеж:

Слайд 2Дасан зохицох гэдэг нь хүн шинэ орчинд орж, түүний нөхцөлд дасан зохицох үйл явц юм. Дасан зохицох нь дараах үр дүнд хүргэдэг идэвхтэй үйл явц юм: Эерэг үр дүн (дасан зохицох чадвар) Сөрөг үр дүн (стресс) Сэдэв: Бага насны хүүхдийг цэцэрлэгийн нөхцөлд дасан зохицох

Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5

Слайд 6Хүүхдийг дасан зохицох хугацаанд хэрхэн бэлтгэх вэ Дараах соёл, эрүүл ахуйн ур чадварыг хөгжүүлэх ёстой: олон төрлийн хоолыг бие даан идэх; хэрэгцээгээ цаг тухайд нь мэдэгдэх: бие засах газар эсвэл саванд орохыг хүс; насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар гараа угаах, алчуур, алчуур хэрэглэх; Цэцэрлэгт орохын өмнө гэрийн дэглэмийг хүүхдийн асрамжийн газрын горимд ойртуулахыг зөвлөж байна; Та бүлгийн ажилтнуудтай урьдчилан танилцах хэрэгтэй (тэдний зуршил, зан үйлийн шинж чанаруудын талаар ярилц).

Слайд 7Дасан зохицох хугацаанд дараахь зөвлөмжийг дагаж мөрдөх нь маш чухал юм: Хүүхэд эхлээд 1-2 цагаас илүүгүй хугацаагаар байдаг тул амралтаараа төхөөрөмжийг ажиллуулах нь дээр (энэ нь багшийн заавраар зохицуулагддаг). хүүхдийг ажигладаг); Дасан зохицох хугацаанд ажилтнуудын зөвлөгөө, хүсэлтийг сонсох; Шинэ нөхцөлд дасан зохицох хугацаанд та хүүхдийн эрүүл мэндэд гарсан өөрчлөлтийг сайтар хянаж, цэцэрлэгийн ажилтнуудад нэн даруй мэдэгдэх хэрэгтэй; Дасан зохицох хугацаанд нялх хүүхдэд халуун дулаан, эелдэг эмчилгээ шаардлагатай байдаг. Хүүхдэд анхааралтай, халамжтай, тэвчээртэй байх; Гэртээ тайван орчинг хадгалах, сэтгэгдэлд хэт ачаалал өгөхгүй байх, зочдыг хүлээж авах, зочлохгүй байх, шинэ тоглоом худалдаж авахгүй байх шаардлагатай; Эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө

Слайд 8Хүүхэд асрах ажилд амжилттай дасан зохицож байгаагийн шинж тэмдэг: Хэвийн унтдаг (ердийнх шигээ унтдаг, шөнө сэрдэггүй, уйлдаггүй, нойрондоо ярьдаггүй; хоолны дуршил сайтай; биеэ авч явах байдал хэвийн, гэртээ хэвийн биеэ авч явдаг Ээжтэйгээ зууралддаггүй, гүйдэггүй, ааштай байдаггүй гэх мэт; Сэтгэл санаа хэвийн, өглөө амархан босдог; Цэцэрлэгт явах хүсэл.

Слайд 9Хүүхэд асрах ажилд дасан зохицоход саад учруулж буй хүчин зүйлүүд: Хүүхэд эхээс хэт их хамааралтай; Эцэг эхийн хэт их түгшүүр; Насанд хүрэгчид нялх хүүхдэд илүү бие даасан байдлыг өгөх дургүй байх; Хүүхдийг хүлцэнгүй байдлаар хүмүүжүүлэх; Хүүхдийн мэдрэлийн шинж тэмдэг: астенизм, хэт идэвхжил гэх мэт; Хүүхдийн өвдөлт; Гэрийн өдөр тутмын дэглэмийг дагаж мөрдөхгүй байх

Слайд 10Дасан зохицох эмгэгийн шинж тэмдэг: Нойр муудах, нойрмоглоход хүндрэлтэй байх, шөнө ихэвчлэн сэрэх, нойрондоо ярих, олон удаа шидэх, эргүүлэх, ихэвчлэн шөнө босоод тогоо руу явах эсвэл орондоо шээж эхлэх; Хоолны дуршил буурах, идэхээс татгалзаж, бага иддэг, хэвлийн өвдөлтийг гомдоллодог; Нойрмог байдал, сэтгэл санааны байдал; Түрэмгий байдлын дүр төрх, сэтгэлийн байдал байнга өөрчлөгддөг; Хүүхэд илүү олон удаа өвдөж эхлэв

Слайд 11Үргэлж санаж яваарай: хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн байдал нь эцэг эхээс ихээхэн хамаардаг. "Хэрэв та муу авирлавал цэцэрлэгт шийтгэгдэх болно" гэх мэт хэллэгийг хэзээ ч бүү хэл. Өглөө цэцэрлэгт явахдаа тайван, хөгжилтэй уур амьсгалыг бүрдүүлж, ирэх өдрийг эерэг хандлагаар ярилцахыг хичээ. Дараа нь энэ нь танд болон таны хүүхдэд амжилтанд хүрэх нь гарцаагүй

  1. Өдрийн цагаар ажиглалт хийх.

Аравдугаар сард дасан зохицох үйл явц нь бараг дуусмагц дунд болон хүнд хэлбэрийн дасан зохицох хүүхдүүдийн бүлгийг байгуулна. Эдгээр хүүхдүүдэд зориулан “Элс тоглох” урлагийн эмчилгээний аргыг ашиглан хэд хэдэн засч залруулах анги боловсруулсан.

Хэлэлцүүлэг:

"Гүүр" дасгал

Заавар: Шалан дээр материалаар хийсэн нарийн зам, "гүүр" байдаг бөгөөд үүний дагуу хоёр хүн өөр өөр талаас бие биен рүүгээ алхах ёстой. Доороос нь гол урсах бөгөөд гүүр нь маш нарийхан тул ганц хүн чөлөөтэй гаталж болно. Ийм нөхцөлд сэтгэл зүйч "Гүүрний голд өөр хүнтэй тааралдвал та хэрхэн биеэ авч явах вэ? " Эцэг эхчүүд энэ нөхцөлд хэрхэн ажиллахаа харуулах ёстой (боломжтой сонголтууд: нэг нь сууж болно, нөгөө нь түүний дээгүүр гишгэж болно; нэг нь буцаж очоод нөгөө нь чөлөөтэй өнгөрөхийг хүлээх гэх мэт)

Сургалтанд оролцогчид ээлж дараалан зогсдог. Объект нь урд байгаа хүний ​​арын хэсэг юм. Сэтгэл судлаачийн зааврын дагуу эцэг эхчүүд нуруун дээрээ хөдөлгөөн хийдэг.

Хөнгөн бороо - нуруун дээр хурууны үзүүрийг хөнгөн товших.

Шүршүүр - хурууны хөдөлгөөнийг доороос дээш.

Хүчтэй бороо - товшилт эрчимжиж байна.

Хар салхи - нуруугаа бага зэрэг үрнэ

Салхи - нурууны дагуу дугуй хөдөлгөөн.

Нар бол нуруун дээр нь алгаддаг.

"Хүүхэлдэй" дасгал.

Хэлэлцүүлэг.

"Мод"

Энд алимны модны зураг байна, гэхдээ мод нь алимгүй. Мод бол манай цэцэрлэг юм. Ширээн дээрээ алим байгаа, цэцэрлэг хэмээх том гэр бүлийг хөгжүүлэхэд илүү таатай нөхцлийг бүрдүүлэхийн тулд санал хүсэлтээ бичээрэй.

14. Лааны гэрэлд салах ёс гүйцэтгэнэ:

Үргэлж хамт байж, хайрыг халамжилж, гомдол, хэрүүл маргааныг зайлуулж, найз нөхөд тань таны тухай хэлэхийг хүсч байна: Энэ ямар сайхан гэр бүл вэ!

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Дасан зохицох үеийн цэцэрлэг нь хүүхдийн нүдээр" эцэг эхтэй хийх сургалт.

Зорилтот:хүмүүжлийн асуудалд эцэг эхийн сэтгэлзүйн чадварыг нэмэгдүүлэх, бага насны хүүхдүүдтэй үр дүнтэй харилцах чадварыг хөгжүүлэх. Эцэг эхчүүд хүүхдийнхээ талаархи ойлголт, хүүхэдтэй харилцах хэв маягийн талаархи мэдлэг, хамтын ажиллагааны нөхцөл байдлыг бий болгох, бүтээлч чадавхийг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

    дасан зохицох үед эцэг эхийн хүүхдийг ойлгох чадварыг бэхжүүлэх.

    эцэг эхийн зохисгүй хандлагыг өөрчлөх;

    хүүхэд өсгөн хүмүүжүүлэх явцад эцэг эхийн харилцан үйлчлэлийн хэлбэрийг оновчтой болгох.

Оролцогчид: бага насны бүлгийн эцэг эхчүүд.

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 1 цаг

Материал:цаас, харандаа, хүүхэлдэй, өнгөт тууз, лаа, зураг

    Мэндчилгээ.

    Танилцуулга (тэмдэг дээрх нэр дээр гарын үсэг зурах).

    Сэдвийн мессеж. Онол.

    Оюуны довтолгоо "Хувийн туршлагаас дасан зохицох үйл явц".

    "Гүүр" дасгал.

    Тайвшруулах "Цаг агаарын массаж".

    "Хүүхэлдэй" дасгал.

    "Мод"

    “Ланы гэрэлд салах ёс гүйцэтгэнэ” эргэцүүлэл.

Сургалтын явц.

1.Оролцогчдыг хүлээн авч, танилцуулах:

"Бөмбөлгүүдийг" дасгал.

Материал: байгаа хүмүүсийн тоогоор утас, бөмбөлгүүдийг.

Сэтгэл зүйч:

Танилцъя, та нарын хүн бүр нэг сувдтай. Миний гарт утас байна, бид утсыг тойрог хэлбэрээр дамжуулж, та ээлжлэн шалгана, жишээ хэлэхэд: Сайн уу, миний нэр ... Оксана Валентиновна бол цэцэрлэгийн сэтгэл зүйч ... хүү эсвэл охинтой +, нэр нь……Тэр…..настай” (тэмдэгтэнд гарын үсэг зурах)

Тиймээс бид сайхан бөмбөлгүүдийгтэй болсон. Хамтдаа өнгөрүүлсэн бүх хугацаанд эдгээр бөмбөлгүүдийг нь эв нэгдэл, эв нэгдэл, харилцан ойлголцлын нэг төрлийн бэлэг тэмдэг байх болно.

2. Хэлэлцүүлэг: " Бүлэгт ажиллах дүрэм»:

    нээлттэй харилцаа холбоо

    үйл ажиллагаа

    үнэлгээний бус дүгнэлт

    сайн дурын оролцоо

    Яг одоо энд

3. Хэлэлцүүлэг: " Сургалтын зорилго, зорилтууд»:

    Дүрэм 3 P: хүлээн зөвшөөрөх, хүлээн зөвшөөрөх, ойлгох

    хамтран ажиллах хүсэл

Сэдвийн мессеж:

"Дасан зохицох үеийн хүүхдийн нүдээр цэцэрлэг."

Слайд 2
Дасан зохицох гэдэг нь хүн шинэ орчинд орж, түүний нөхцөлд дасан зохицох үйл явц юм. Дасан зохицох нь дараах үр дүнд хүргэдэг идэвхтэй үйл явц юм: Эерэг үр дүн (дасан зохицох чадвар) Сөрөг үр дүн (стресс) Сэдэв: Бага насны хүүхдийг цэцэрлэгийн нөхцөлд дасан зохицох

Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5

Слайд 6
Хүүхдийг дасан зохицох хугацаанд хэрхэн бэлтгэх вэ Дараах соёл, эрүүл ахуйн ур чадварыг хөгжүүлэх ёстой: олон төрлийн хоолыг бие даан идэх; хэрэгцээгээ цаг тухайд нь мэдэгдэх: бие засах газар эсвэл саванд орохыг хүс; насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар гараа угаах, алчуур, алчуур хэрэглэх; Цэцэрлэгт орохын өмнө гэрийн дэглэмийг хүүхдийн асрамжийн газрын горимд ойртуулахыг зөвлөж байна; Та бүлгийн ажилтнуудтай урьдчилан танилцах хэрэгтэй (тэдний зуршил, зан үйлийн шинж чанаруудын талаар ярилц).

Слайд 7
Дасан зохицох хугацаанд дараахь зөвлөмжийг дагаж мөрдөх нь маш чухал юм: Хүүхэд эхлээд 1-2 цагаас илүүгүй хугацаагаар байдаг тул амралтаараа төхөөрөмжийг ажиллуулах нь дээр (энэ нь багшийн заавраар зохицуулагддаг). хүүхдийг ажигладаг); Дасан зохицох хугацаанд ажилтнуудын зөвлөгөө, хүсэлтийг сонсох; Шинэ нөхцөлд дасан зохицох хугацаанд та хүүхдийн эрүүл мэндэд гарсан өөрчлөлтийг сайтар хянаж, цэцэрлэгийн ажилтнуудад нэн даруй мэдэгдэх хэрэгтэй; Дасан зохицох хугацаанд нялх хүүхдэд халуун дулаан, эелдэг эмчилгээ шаардлагатай байдаг. Хүүхдэд анхааралтай, халамжтай, тэвчээртэй байх; Гэртээ тайван орчинг хадгалах, сэтгэгдэлд хэт ачаалал өгөхгүй байх, зочдыг хүлээж авах, зочлохгүй байх, шинэ тоглоом худалдаж авахгүй байх шаардлагатай; Эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө

Слайд 8
Хүүхэд асрах газарт амжилттай дасан зохицож байгаагийн шинж тэмдэг: Хэвийн унтдаг (ердийнх шигээ унтдаг, шөнө сэрдэггүй, уйлдаггүй, унтдаггүй, унтдаггүй; хоолны дуршил сайтай; хэвийн зан үйл, гэртээ хэвийн биеэ авч явдаг - наалддаггүй. ээж, гүйдэггүй, хөдөлдөггүй гэх мэт; Сэтгэл санаа хэвийн, өглөө амархан босдог; Цэцэрлэгт явах хүсэл.

Слайд 9
Хүүхэд асрах ажилд дасан зохицоход саад учруулж буй хүчин зүйлүүд: Хүүхэд эхээс хэт их хамааралтай; Эцэг эхийн хэт их түгшүүр; Насанд хүрэгчид нялх хүүхдэд илүү бие даасан байдлыг өгөх дургүй байх; Хүүхдийг хүлцэнгүй байдлаар хүмүүжүүлэх; Хүүхдийн мэдрэлийн шинж тэмдэг: астенизм, хэт идэвхжил гэх мэт; Хүүхдийн өвдөлт; Гэрийн өдөр тутмын дэглэмийг дагаж мөрдөхгүй байх

Слайд 10
Дасан зохицох эмгэгийн шинж тэмдэг: Нойр муудах, нойрмоглоход хүндрэлтэй байх, шөнө ихэвчлэн сэрэх, нойрондоо ярих, олон удаа шидэх, эргүүлэх, ихэвчлэн шөнө босоод тогоо руу явах эсвэл орондоо шээж эхлэх; Хоолны дуршил буурах, идэхээс татгалзаж, бага иддэг, хэвлийн өвдөлтийг гомдоллодог; Нойрмог байдал, сэтгэл санааны байдал; Түрэмгий байдлын дүр төрх, сэтгэлийн байдал байнга өөрчлөгддөг; Хүүхэд илүү олон удаа өвдөж эхлэв

Слайд 11
Үргэлж санаж яваарай: хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн байдал нь эцэг эхээс ихээхэн хамаардаг. "Хэрэв та муу авирлавал цэцэрлэгт шийтгэгдэх болно" гэх мэт хэллэгийг хэзээ ч бүү хэл. Өглөө цэцэрлэгт явахдаа тайван, хөгжилтэй уур амьсгалыг бүрдүүлж, ирэх өдрийг эерэг хандлагаар ярилцахыг хичээ. Дараа нь энэ нь танд болон таны хүүхдэд амжилтанд хүрэх нь гарцаагүй

Би сэтгэл судлаачийн хувьд хүүхдийг цэцэрлэгт амжилттай, тав тухтай байлгахын тулд идэвхтэй ажиллаж байна.

    Өдрийн цагаар ажиглалт хийх.

    Хүүхдийн сэтгэл санаа, хоол хүнс, хүүхэд, насанд хүрэгчидтэй харилцах харилцааг тэмдэглэсэн дасан зохицох хуудас хөтлөх.

    Эцэг эхийн хүсэлтээр зөвлөгөө авах.

    Хүүхдэд зориулсан залруулах үйл ажиллагаа (элсний эмчилгээ).

Аравдугаар сард дасан зохицох үйл явц нь бараг дуусмагц дунд болон хүнд хэлбэрийн дасан зохицох хүүхдүүдийн бүлгийг байгуулна. Эдгээр хүүхдүүдэд зориулан “Элс тоглох” урлагийн эмчилгээний аргыг ашиглан хэд хэдэн засч залруулах анги боловсруулсан.

Хэлэлцүүлэг:

"Хүүхдийнхээ дасан зохицох тухай хувийн туршлагаасаа юу хэлэх вэ?"

"Гүүр" дасгал

Заавар: Шалан дээр материалаар хийсэн нарийн зам, "гүүр" байдаг бөгөөд үүний дагуу хоёр хүн өөр өөр талаас бие биен рүүгээ алхах ёстой. Доороос нь гол урсах бөгөөд гүүр нь маш нарийхан тул ганц хүн чөлөөтэй гаталж болно. Ийм нөхцөлд сэтгэл зүйч "Гүүрний голд өөр хүнтэй тааралдвал та хэрхэн биеэ авч явах вэ? " Эцэг эхчүүд энэ нөхцөлд хэрхэн ажиллахаа харуулах ёстой (боломжтой сонголтууд: нэг нь сууж болно, нөгөө нь түүний дээгүүр гишгэж болно; нэг нь буцаж очоод нөгөө нь чөлөөтэй өнгөрөхийг хүлээх гэх мэт)

Аливаа зөрчилдөөнтэй нөхцөл байдлаас гарах гарцыг олох боломжтой.

Тайвшруулах "Цаг агаарын массаж".

Сургалтанд оролцогчид ээлж дараалан зогсдог. Объект нь урд байгаа хүний ​​арын хэсэг юм. Сэтгэл судлаачийн зааврын дагуу эцэг эхчүүд нуруун дээрээ хөдөлгөөн хийдэг.

Хөнгөн бороо - нуруун дээр хурууны үзүүрийг хөнгөн товших.

Шүршүүр - хурууны хөдөлгөөнийг доороос дээш.

Хүчтэй бороо - товшилт эрчимжиж байна.

Хар салхи - нуруугаа бага зэрэг үрнэ

Салхи - нурууны дагуу дугуй хөдөлгөөн.

Нар бол нуруун дээр нь алгаддаг.

"Хүүхэлдэй" дасгал.

Хараач, миний өвөр дээр нэг хүүхэлдэй сууж байна. Мөн маш олон тууз байдаг. Одоо бид хүүхдэд "Чи чадахгүй!" гэж хэр олон удаа хэлж байгаагаа хянахыг хичээх болно. Мөн энэ хүүхэлдэйний оронд хүүхдээ төсөөлөөд үз дээ.

(Эцэг эхчүүд ээлжлэн: чи гүйж чадахгүй, хашгирч чадахгүй, үсэрч чадахгүй, гараа даллахгүй, хуруугаа бүү харуул гэх мэтээр хэлж эхэлдэг. Энэ үед хөтлөгч уядаг. хүүхэлдэйний хөл, гар гэх мэт туузтай.) Манай хүүхэлдэй юу болсныг хараарай Тэр толгойноос хөл хүртэл боолттой байна. Ингэж бид хүүхдүүдээ "хүлээж", бидний зааврыг дагаж мөрдөхийг шаарддаг.

"Цэцэрлэгийн хүүхдийн амьдрал" видео.

Хэлэлцүүлэг.

"Мод"

Энд алимны модны зураг байна, гэхдээ мод нь алимгүй. Мод бол манай цэцэрлэг юм. Ширээн дээрээ алим байгаа, цэцэрлэг хэмээх том гэр бүлийг хөгжүүлэхэд илүү таатай нөхцлийг бүрдүүлэхийн тулд санал хүсэлтээ бичээрэй.

14. Лааны гэрэлд салах ёс гүйцэтгэнэ:

Лаа нь эцэг эхээс эцэг эх рүү тойрог хэлбэрээр явдаг бөгөөд оролцогч бүр хүүхэд өсгөх хүслээ бусдад хэлдэг.

"Би энэ лааны дөл нь таны бүх уй гашуу, зовлон зүдгүүрийг устгаж, энэ лааны халуун дулаан сэтгэл зүрх, сэтгэлийг дулаацуулж, гэрэл нь инээмсэглэл, хайраар нүүрийг тань гэрэлтүүлэхийг хүсч байна. Одоо ажилдаа бие биедээ талархаж, санаа алдаж, лаагаа унтраацгаая.

Үргэлж хамт байж, хайранд анхаарал тавь,
Гомдол, хэрүүл маргааныг зайлуулж,

Найзуудаасаа таны тухай хэлэхийг бид хүсч байна:

Энэ ямар сайхан гэр бүл вэ!

Костанай каласы акимдигинин “Костанай каласы акимдигинин 3-аас дээш бобекжай – бакшасы” МКК

SCKP "Костанай хотын ЗДТГ-ын 3-р цэцэрлэг-цэцэрлэг, Костанай хотын захиргааны боловсролын хэлтэс"

Жантауша: Бабий О.В.

Сэтгэл зүйч: Babiy O.V.

Сургалтын зорилго: эцэг эхчүүдэд хүүхдийнхээ зан байдлыг ойлгох арга замыг олоход нь туслахҮр дүнтэй харилцааны механизмын талаархи мэдлэг, ойлголтыг нэмэгдүүлэх, гэр бүл дэх хүүхдүүдтэй бүтээлч харилцах ур чадвар, чадварыг бий болгох замаар эцэг эхийн чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.

: Сайн уу! Өнөөдөр бид хамтдаа асуудлаас ангижрах, илүү сайн болох, хүүхэдтэй ойлголцож, хүндэтгэлтэй хандаж сурах, харилцаж сурахын тулд цугларлаа. "Харилцаа" гэдэг үг нь хүн бүрийн амьдралын хамгийн чухал үгсийн нэг бөгөөд хүүхдийн хөгжилд илүү чухал байдаг. Эцэг эхтэйгээ харилцах явцад түүний зан чанар бүрддэг. Ээж, аав хоёр бие биетэйгээ хэрхэн харьцаж байгааг ажигласнаар хүүхэд ирээдүйн насанд хүрсэн амьдралдаа хэрэглэх зан үйлийг сурдаг. Тиймээс бидний даалгавар бол харилцааны хувьд эцэг эхийн аль байр суурь хамгийн үр дүнтэй болохыг, аль нь эсрэгээрээ хүүхдүүддээ хандах хандлагыг өөрчлөх талаар бодоход хүргэхийг өөрийн жишээгээр харуулах явдал юм.

1. "Багцыг дамжуулаарай" гэж мэндлэх

Зорилго: Сургалтанд оролцогчдын анхаарлыг татах, бүтээлч чадварыг идэвхжүүлэх, эцэг эхчүүдийг хамтарсан үйл ажиллагаанд татан оролцуулах, эцэг эхчүүдийг бие биенээ таньж мэдэхэд нь туслах.

Хөтлөгч: Ажилдаа орохын өмнө хамтарсан үйл ажиллагаанд бэлдцгээе. Дулаацах тоглоом нь сэтгэлийн хөдөлгөөнд ороход тусална.

Би танд цаасан уут санал болгож байна, уут бүр дээр бие биендээ нугалж, даалгавар бичсэн байна. Багцыг тойруулан дамжуулж эсвэл бие биедээ хая. Бид даалгавраа хөгжмийн дагалдан эхлүүлнэ. Хөгжим зогсоход тэр үед багц байгаа хүн дээд давхаргыг арилгаж, даалгавраа уншиж дуусгана. Багцын бүх давхарга дуусах хүртэл тоглоом үргэлжилнэ.

Асуулт, даалгаврын жишээ: дуртай өнгөө нэрлэх, нэрээ хэлэх, дуртай хоббигоо хэлэх, ямар хөгжим сонсдог, хүмүүсийн ямар зан чанарыг үнэлдэг, дуртай кино чинь юу вэ, дуртай дуугаа дуулах, аль улиралд илүү дуртай вэ? бага насны тод дурсамж, та хүүхэд байхдаа хэн болохыг хүсдэг байсан, мөрөөдлөө биелүүлсэн үү?

Илтгэгч: Эрхэм хүндэт эцэг эхчүүд ээ! Бидний уулзалт ер бусын байх болно. Би чамд тохиолдсон бүх зүйлийг дурсамжинд үлдээхийг санал болгож байна. Өнөөдрийн уулзалт дээр би та бүхэнд ажлын өдрийн тэмдэглэл санал болгож байна. Би хариулахдаа илэн далангүй, чин сэтгэлээсээ, илэн далангүй байхыг зөвлөж байна, учир нь энэ нь хүүхдийнхээ хүмүүжилд байгаа дутагдлыг олж, дүн шинжилгээ хийхэд тань туслах болно. Таны хариултууд нууц байх тул хамтран ажиллаж, харилцан ойлголцолд хүрнэ гэж найдаж байна.

Өдрийн тэмдэглэлийг нээж, эхний хуудсыг бөглөнө үү.

2. "Бие биенээ таньж мэдэцгээе" илтгэл ( өдрийн тэмдэглэлээр ажиллах)

Нэр ______________________________________ ________________________________________________________________

Таны итгэл ________________________________________________________________________________

Таны гэр бүлийн үнэт зүйлс ______________________________________________________

____________________________________________________________________________________

Ажлаа илүү үр дүнтэй болгохын тулд таних тэмдгийг өөрийн нэрээр бөглөхийг санал болгож байна.

3. "Цэцэг" даалгавар ( өдрийн тэмдэглэл дээр ажиллах)

Хөтлөгч: Ардын мэргэн ухаанд: "Хүний хамгийн сайхан дуу бол түүний нэр" гэж хэлдэг. Хэрэв та хүний ​​анхаарлыг өөртөө татахыг хүсч, түүнтэй харилцах харилцааг бий болгохыг хүсч байвал тухайн хүнд, хүүхдэд нэрээр нь хандах хэрэгтэй. Та хүүхдээ юу гэж нэрлэх вэ?

"Цэцэг" даалгавар нь хүүхдийнхээ эерэг чанаруудыг олоход тусална.

Заавар: Би дэлбээ дүүргэхийг санал болгож байна. Хүүхдийнхээ нэрийг дундуур нь бичээрэй. Навчнууд дээр эелдэг үгс, дэлбэн дээр хүүхдийн эерэг шинж чанарууд байдаг.

Дүгнэлт: маш олон дэлбээнүүд байдаг бөгөөд танд эелдэг үгсийг олоход маш хэцүү байдаг. Хүүхдийн зан чанарыг эерэгээр тайлбарла.

Тусгал:

Хэцүү байсан уу?

Энэ дасгал танд ямар сэтгэгдэл төрүүлсэн бэ?

Танд бөглөх амар байсан уу? Яагаад?

Та хүүхдээ өсгөж хүмүүжүүлэх, түүнтэй харилцахад ямар бэрхшээл тулгардаг вэ? Бидний өдрийн тэмдэглэлийн дараагийн хуудсан дээрх тест үүнд тусална.

1. Эцэг эхчүүдэд зориулсан "Гэр бүлийн боловсрол" тест (өдрийн дэвтэр дээр ажиллах)

Асуулт бүрийн агуулгыг анхааралтай уншиж, өөрийн бодолд тохирсон хариултын сонголтыг сонгоно уу. Таны хариултууд гэр бүлийн боловсролын байдал, түүний хүүхдийн сэтгэцийн байдалд үзүүлэх нөлөөллийн шинж чанарыг тодорхойлоход тусална. Шударга хариулна уу. Асуултуудын талаар удаан бодох хэрэггүй.

Энэ шалгалтын асуултуудад "тийм", "үгүй" эсвэл "мэдэхгүй" гэж хариулж болно.

"Гэр бүлийн боловсрол" тестийг татаж авах

Дүгнэлт: тус бүр Б Та хариултууддаа дүн шинжилгээ хийж, энэ талаар бодож үзсэн, зөв Боловсролд хандах таны хандлага юмхүүхдүүд? IN Өдөр тутмын амьдралдаа бид хүүхдүүдтэй харилцах, зан төлөвт янз бүрийн нөхцөл байдалтай тулгардаг: сонсох, харах, хүрэх, үсрэхийг хориглодог. Чамайг "Хориглох" тоглоом тоглохыг үнэхээр хүсч байна.

1. Тоглоомын дасгал "Бан".

Хөтлөгч энэ дасгалыг гүйцэтгэх эцэг эхийн аль нэгийг сонгож, тэр хүүхдийг дүрслэх болно.

Илтгэгч: Сандал дээрээ геометрийн дүрс байгаа хэний ч сандал руу харна уу - гурвалжин тойрог хэлбэртэй байна. Чи хүүхэд, би бол ээж. Би хүүхдээ бохирдуулахгүй, өвдөхгүй байх гэх мэт асар их анхаарал халамж тавьдаг. Би хүүхдийг шалбааг дундуур үсрэх, гудамжаар гүйх (хөлөө оосор эсвэл туузаар уях), гудамжинд саваа хүрэхийг хориглох, чулуу цуглуулах, амандаа хийх (гараа зангидах), хийхийг хориглоно. Таны бодлоор шаардлагагүй зүйлсийг хараарай хүүхдийг харах - (нүдийг нь боох), томчуудын хэлэхийг сонсох (чихийг нь боох), би хүүхэдтэй ярьж, амаа хамхи гэж хэлмээргүй байна - (амхиа) . Миний хүүхдийг хар л даа, ийм байдалд байхдаа үе тэнгийнхэнтэйгээ үр дүнтэй харилцаж, хэрэгцээгээ хангаж, бүрэн хөгжиж чадах болов уу.

Энэ бүх үйлдэл, эцэг эхийн үгс нь хүүхдийн хөгжилд сөргөөр нөлөөлдөг боловч ямар ч тохиолдолд буулт хийх боломжтой, надад туслаач.

Эцэг эхчүүд хэцүү нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх буултыг олдог:

Хөлөө бүү холбоно - резинэн гутал өмс;

Гараа бүү боол - алхсаны дараа гараа угаах;

Нүд, чихээ бүү боох - тайван дуугаар ярих, хараал бүү хэл;

Бөглөх хэрэггүй - хүүхдийг сонсоорой;

Илтгэгч: Бид хамтдаа асуудлыг шийдэх хувилбаруудыг олсон. Хүүхдийг хүрээлэн буй ертөнцийг танин мэдэхийг хориглох боломжгүй, зөвхөн хүрээлэн буй орчинтой танилцах, эцэг эхтэйгээ харилцах замаар хүүхэд хөгждөг бөгөөд энэ нь хүүхдийн нийгэмшихэд нөлөөлдөг.

2. "Нил ягаан зулзага" үлгэрийн эмчилгээ

(үлгэр унших нь шоу дагалддаг)

Тусгал:

Үлгэрт юуны тухай өгүүлдэг вэ?

Боловсролын сэдэв рүү хөрвүүлбэл аргуудыг мөрдөж болох уу?

class="eliadunit">

Дүгнэлт: Энэ үнэхээр боловсролд хандах хандлагын тухай үлгэр мөн үү? Муур, гахай, хэрээ нь эцэг эхчүүдийн ашигладаг эцэг эхийн арга бөгөөд үргэлж үр дүнтэй байдаггүй. Нэг ёсондоо гэм буруу, заналхийлэл, доог тохуу юм. Сар бол итгэлийн бэлгэдэл бөгөөд зулзага өсгөдөггүй, харин түүний ертөнц, түүний алсын харааг өргөжүүлдэг. Хамгийн гол нь тэр тэднээс юу хүсч байгаагаа сурсандаа биш, харин сар боловсролд зөв хандлагыг олсон явдал юм.

Илтгэгч: Харилцааны явцад хүн бүр өөрийн болон бусдын зан үйлийг хоёуланг нь зохицуулж сурдаг. Хүмүүс өөрсдийн үлгэр жишээгээр янз бүрийн төрлийн үйл ажиллагааг урамшуулж, өдөөж, бүр удирдаж чаддаг. Харилцааны явцад хүмүүс бие биенээ аажмаар өөрчилдөг. Бид дараагийн дасгалын үеэр хэрхэн өөрчлөгдөхийг олж мэдэх болно.

Ажлаа тараад ядарч туйлдсан завгүй эцэг эхчүүд гадаа эсвэл гэр доторх хүүхдийнхээ муу зан үйлд онцгой өртөмтгий байдаг. Тиймээс би хүүхдэд хандах хандлагаа өөрчлөх талаар бодох дасгал хийхийг санал болгож байна.

3. Тоглоомын дасгал “Та хэр сайн байна вэ?”

: Би эцэг эхчүүдийг хосоороо нэгдэж, хос бүрийг соронзон хальсны дагуу богино зайг туулахыг урьж байна. Би таны хамтрагч болох "хүүхдийн" хөдөлгөөнийг дагахад ашиглах мэдэгдэл бүхий картуудыг санал болгож байна.

Дамжуулах нөхцөл: нэг оролцогч соронзон хальсны дагуу алхаж, нөгөө нь энэ үед хөдөлгөөнөө дагалдаж, эхлээд "Яв, би чамд хэлсэн, тэр даруй, миний хэлснээр зөв яв", дараа нь: "Магадгүй чи" явахгүй, гэхдээ унавал яах вэ, чи бохирдсон хэвээр байх болно." Хамгийн сүүлд: "Зүгээр дээ, би хажууд чинь алхаж байна. Чи сайн байна, сайн явж байна, цаашаа."

Дүгнэлт: Дасгал хийх явцад та бүгдээрээ хүүхдийн дүрд эсвэл эцэг эхийн дүрд тоглож байсан, танд ямар санагдаж байсан бэ? Та алхаж явсан хүүхэд эсвэл дагалдан явсан эцэг эхийн аль дүрд илүү таатай санагдсан бэ? Аль үгс таныг алхахад саад болсон, аль нь эсрэгээрээ тусалсан бэ. Эцэг эхчүүд өөрсдийн мэдрэмжийн талаар ярилцдаг.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны талаархи хэллэгийг анхааралтай сонгох, түүнийг доромжлохгүй байх, түүний үйлдлийн үр дагаврыг тайлбарлах шаардлагатай.

Илтгэгч: Энэ жишээн дээр та насанд хүрсэн хүн, хүүхэд хоёрын харилцааны сөрөг ба эерэг мөчүүдийг харсан. Сэтгэл судлаачид тодорхой нөхцөл байдлыг хэд хэдэн эцэг эхийн загвар болгон нэгтгэсэн.

4. "Боловсролын загвар" дасгал

Илтгэгч: Боловсролын загвар нь ахмад настнууд ба багачуудын хоорондын тогтвортой харилцаа бөгөөд боловсролын үүрэг нь ахмадуудад хамаардаг. Тэд заримдаа ухамсартай, заримдаа бүрэн ухамсарладаггүй. Зарим тохиолдолд та боловсролын нэг загварыг амаар тунхаглаж, өөр нэг загварыг үйл ажиллагаандаа хэрэгжүүлдэг. Эцэг эхчүүд практикт хэд хэдэн загварыг нэгэн зэрэг ашиглах нь нэлээд түгээмэл байдаг.

Боловсрол нь илүү асуудалтай, маргаантай байж болох ч нэлээд амжилттай, зөв ​​байж болно. Боловсролын тодорхой загварыг тусгасан зураг бүхий картуудыг ав. Хос бүр зураг дээр дүн шинжилгээ хийх ёстой.

Эцэг эхийн загвар бүрд дүн шинжилгээ хийсний дараа сэтгэл зүйч асуултанд хариулахыг санал болгож байна.

Таны бодлоор ямар хүмүүжлийн загвар нь хүүхдийн хувийн шинж чанарыг төлөвшүүлэх, түүний нийгэм, ёс суртахууны хөгжилд хамгийн тустай байдаг.

Эцэг эхийн хэлэлцүүлэг.

Дүгнэлт: Энэ асуудлыг ярилцсаны дараа та нар хүн бүр зориг, өөртөө итгэх итгэл, үнэнч шударга байдал, хөдөлмөрч зан чанар болон бусад нийгэмд хэрэгтэй чанаруудыг төлөвшүүлснээр нийгэмд дасан зохицсон, оюун санааны хувьд төлөвшихөд хүргэдэг гэдэгт итгэлтэй байна. Орчин үеийн нийгэмд эрүүл хүүхэд.

Илтгэгч: Хүүхэд өсгөн хүмүүжүүлэх, түүнтэй харилцах өөр нэг нууцыг олж мэдэхийн тулд би туршилтанд оролцохыг санал болгож байна, та хүүхэддээ хүнлэг хандах (хүндэтгэл, халамж, анхаарал халамж, эелдэг байдал, чин сэтгэлээсээ) ямар хэрэгтэйг харах болно. , сэтгэл хөдөлгөм).

5. “Нүдний шил” дасгал хийх

Зорилго: зүйрлэлийн тусламжтайгаар хүүхдээ хүмүүжүүлэхэд хүмүүнлэг хандах хэрэгцээнд эцэг эхийн анхаарлыг хандуулах.

Материал: гурван аяга ус, нэг халбага, алтан нунтаг, нэг ширхэг шороо.

Заавар: Таны өмнө гурван аяга цэвэр ус байна. Тэд бүгдээрээ цэвэр ариун мэдрэмжтэй төрсөн, ертөнцийг үзэх үзэл, түүний талаархи үзэл бодол нь хараахан бүрдээгүй эсвэл дөнгөж бүрэлдэж эхэлж буй хүүхдүүд гэж төсөөлөөд үз дээ.

Ингээд эхний шилээ аваад өөрчлөгдөөгүй орхиё. Энэ шилэнд юу болоод байна вэ? Бид тодорхой мэдэхгүй, бидний анхааралгүйгээр ямар нэгэн зүйл орж болно.

Хоёр дахь шилэнд нэг ширхэг шороо шидээд хутгана. Шилэн дотор юу болсон бэ? Ус нь бохир, харанхуй болсон.

Гурав дахь шилэнд алтан нунтаг нэмнэ. Энэ шилэнд юу болоод байна вэ? Ус нь алтан гялалзсан гялалзсан.

Дүгнэлт: Таны хүүхдийг өсгөхөд ийм зүйл тохиолддог. Хэрэв бид үүнийг зохих анхаарал, хяналтгүйгээр орхих юм бол энэ нь цаашид хөгжих боломжтой. Гэхдээ ямар чиглэлд? Бид хүүхдэд хашгирах, шүүмжлэх, түүнд дургүйцэх, доромжлох, доромжлох зэрэгт зөвхөн "шороо" оруулахад хүүхэд бидэнд яг адилхан хариу үйлдэл үзүүлж эхэлдэг. Бид хүүхдэд анхаарал, хайр, хүндэтгэлийг чиглүүлбэл хүүхэд бидэнд сайн санаа, зан чанарын хэвийн зохицолтой хөгжилд хариу үйлдэл үзүүлдэг.

Илтгэгч: Бид сурсан, сурсан, мэдлэг олж авсан, би танд хүүхэдтэйгээ харилцах, харилцах дүрмийг өөртөө боловсруулахыг санал болгож байна.

6. "Өдөр бүр санамж" дасгал хийх (өдөр тутмын тэмдэглэл дээр ажиллах)

Гурван минутын дотор бөглөнө үү

1. Би хэзээ ч ______________________________________________________________________

2. Би үргэлж мэдэх болно________________________________________________________________

3. Би үргэлж ________________________________________ сонирхох болно.

4. Би заавал ______________________________________________________________________

5. Би чадахгүй ______________________________________________________________________

6. Би ______________________________________________________ дургүй

7. Би хүсэж байна________________________________________________________________________________

Хөтлөгч: Хүүхэдтэй харилцах, хүмүүжүүлэхэд бэрхшээлтэй тулгарвал та эдгээр дүрмийг ашиглана гэж найдаж байна.

Илтгэгч: Өнөөдөр та маш их зүйлийг сурсан, хэн нэгэн асуултын хариултыг олсон, хэн нэгэн шинэ зүйл олж мэдсэн. Мөн бидний уулзалтын талаарх таны бодлыг мэдэхийг хүссэн, танд хэрэгтэй байсан уу, материал бүрэн илэрсэн үү? Цэцэг дээр өөрийнхөө хандлагыг бичээрэй. Та нарын хүн бүрд байдаг. Урвуу талд нь өгүүлбэрийг бөглөж, дуу хоолойгоо илэрхийлж, цэцгийг бие биедээ дамжуулж хэлхээ үүсгэнэ үү.

7. "Хүслийн хэлхээ" дасгал

Сургалтыг дүгнэж байна.

Би үүнийг мэдсэн ______________________________________________________________________

Сонирхолтой байсан ________________________________________________________________

Би үргэлж байх болно ________________________________________________________________

Дүгнэлт: Бидний уулзалтанд маш их талархаж байна, идэвхтэй, үр бүтээлтэй оролцсон та бүхэнд баярлалаа. Хүслээ бичээрэй, бидний дараагийн уулзалтад асуудал гарч болзошгүй.

"Гэр бүлд "хэцүү" эцэг эх байгаа үед" цэцэрлэгийн сэтгэл зүйчийг эцэг эхчүүдэд зориулсан сургалтын нэмэлт.

Зорилго: Эцэг эхийн хооронд танил, үр дүнтэй харилцаа холбоог бий болгох.

Хамтын харилцааны ур чадвар, багийн үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийх, төлөвлөх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: өнгөт наалт, өнгөт харандаа, бөмбөлөг, дуу хураагуур, А4 цаас (эсвэл Whatman цаас), даалгавар бүхий цүнх, хүүхэд, эцэг эхийн зураг.

Эцэг эхчүүдэд зориулсан цэцэрлэгийн сэтгэл зүйчдийн сургалтын явц:

Өдрийн мэнд, эрхэм эцэг эхчүүд, багш нар аа! Бид таныг анхны өсвөрийн бүлэгтээ урьж байгаадаа таатай байна. Бидний өнөөдрийн сургалтын зорилго бол бие биенээ таньж мэдэх, нэгдэх явдал юм. Эцсийн эцэст бид хүүхдүүдийнхээ боловсрол, хүмүүжил, төлөвшлийн туршид та бүхэнтэй мөр зэрэгцэн алхах болно.

Нэгдүгээрт, сургалтын явцад дагаж мөрдөх бүлгийн харилцан үйлчлэлийн дүрмийг ярилцъя.

Дараа нь оролцогчид дараах үндсэн дүрмийг хэлэлцэж, хүлээн зөвшөөрнө.

1. Үйл ажиллагааны дүрэм.

2. Цагийн хяналтын дүрэм.

3. Хүн бүр бусдын яриаг таслахгүйгээр үзэл бодлоо илэрхийлдэг.

Та бидний уулзалтаас юу хүлээж байгааг би маш их сонирхож байна.

"Өрөвтас" дасгал

Сургалт эхлэхийн өмнө нялх өрөвтасыг хошуугаараа тээж байгаа том зургийг хананд наасан байна. Оролцогч бүр цаасан үзэг авч, дээр нь сургалтаас хүлээлтээ бичихийг хүсэв.

Бүх оролцогчид хүлээлтээ бичиж дууссаны дараа өрөвтас руу ээлжлэн гарч, хүлээлтээ уншиж, далавч руу нь өд наа.

Одоо уулзах цаг нь болсон.

Бие биетэйгээ танилцах

Тойрог доторх оролцогч бүр нэрээ хэлж, эхний дуугарах үед түүний зан чанарын онцлогийг хэлдэг.

Мөн энэ дасгалын үеэр би та бүхнийг бие биенийхээ талаар илүү ихийг мэдэхийг урьж байна.

"Цүнхээ дамжуулах" дасгал

Зорилго: Сургалтанд оролцогчдын анхаарлыг татах, тэдний бүтээлч чадварыг идэвхжүүлэх, эцэг эхчүүд бие биенээ илүү сайн мэддэг болоход нь туслах.

Ажлаа эхлэхээсээ өмнө хамтарсан үйл ажиллагаанд бэлдье. Би танд даалгавруудыг бичсэн цүнхийг санал болгож байна. Бид цүнхийг хөгжимтэй хамт тойрог хэлбэрээр дамжуулдаг. Хөгжим зогсоход цүнхтэй нь гаргаж ирээд даалгавраа уншаад дуусгана. Тоглоом бүх даалгавраа дуусгах хүртэл үргэлжилнэ.

Даалгаварууд:

Та хүүхэддээ бүүвэйн дуу дуулдаг уу?

Та хүүхдэдээ унтахынхаа өмнө ямар үлгэр уншиж өгдөг вэ?

Хүүхдийнхээ дуртай хоолыг нэрлэ.

Чи ямар төрлийн хөгжим сонсдог вэ?

Дуртай дуугаа дуул.

Та жилийн аль цагт хамгийн дуртай вэ?

Та юу хийдэг, хаана ажилладаг вэ?

Та хүүхэд байхдаа ямар хүн болохыг хүсдэг байсан, мөрөөдлөө биелүүлсэн үү?

Та чөлөөт цагаараа юу хийдэг вэ?

Таны хүүхэд ямар тоглоом тоглох дуртай вэ?

Хүүхэд насныхаа сайхан дурсамжийг санаарай.

Өөрийн дуртай хоббины нууцыг нээ.

Та хүүхэдтэйгээ цагийг хэрхэн өнгөрүүлдэг вэ?

Танд гэр бүлийн уламжлал бий юу?

Ингээд л бид уулзсан. Тиймээс бидний уулзалтын гол хэсэг рүү шилжих цаг болжээ.

"Хүүхдийн зураг" дасгал

Оролцогчид охидын эцэг эх, хөвгүүдийн эцэг эх гэсэн хоёр бүлэгт нэгдсэн. Бүлэг болгонд хүүхдүүдийн зургийг тарааж, эцэг эхийн зургийг мольбертэнд хавсаргав. Эцэг эхчүүд эх хүүхдийн хосыг олох ёстой.

Хүүхдүүд чинь чам шиг үү? Яг юу вэ? (эцэг эхийн хариулт). Хүүхдээ цэцэрлэгт хүргэж өгөхөөс өмнө та өөрт тохиолдсон цэцэрлэгт явж байсан туршлагаасаа өөр өөр түүх ярьж өгсөн байх. Цэцэрлэгийн үеийн сайхан дурсамжуудаа бичээрэй. (эцэг эхийн хүсэлтээр).

class="eliadunit">

Хүүхдүүдийнхээ тухай ярих цаг болжээ. Та хүүхдүүдээ хараад хэр аз жаргалтай байдаг вэ? Дараа нь эцэг эхчүүдийг өнгөт одод, эсвэл улирлын дагуу 3-4 бүлэгт хуваадаг.

Санаж байна уу! Хүүхэдтэй харилцах нь түүнийг ойлгох арга зам юм.

Хүүхэд бүр цорын ганц хувь хүн юм. Түүнийг аз жаргалтай, эрүүл саруул байлгахын тулд түүний оюун санааны тав тухыг хадгалах нөхцлийг бүрдүүлэх шаардлагатай.

"Аз жаргалтай хүүхэд" дасгал

Ватманы цаасан дээр эцэг эхчүүдийг аз жаргалтай хүүхдийн дүр төрхийг бий болгож, өөрсдийн зурсан зургуудыг тус тусад нь үзүүлэхийг урьж байна.

Зургийн хэлэлцүүлэг.

Одоо би танд бага зэрэг тайвширч, хурцадмал байдлыг арилгахыг санал болгож байна.

Стресс тайлах дасгал "Бөмбөлөг"

Сургалтанд оролцогчдод бөмбөлөг өгдөг. Эцэг эх нь хүүхэдтэйгээ харьцахдаа уурлаж бухимдах нөхцөл байдлыг харуулсан асуултуудыг санал болгодог. Дээрх жишээ тохиолдвол оролцогч агаарын бөмбөлөг рүү амьсгалдаг.

Одоо бид "Бөмбөлөг" дасгал хийх болно. Би насанд хүрэгчдэд цочрол үүсч болзошгүй нөхцөл байдлыг нэрлэх болно.

Хэрэв хүүхэдтэйгээ харилцахдаа дээрх нөхцөл байдал үүссэн бол агаарын бөмбөлөг рүү агаарыг амьсгалж, агаарыг гадагшлуулахгүйн тулд чанга барина.

Нөхцөл байдал

Та залгахыг хүсч байгаа ч таны хүүхэд таны анхаарлыг байнга сарниулдаг.

Хүүхэд чамаас ямар нэг юм гуйх үед.

Та хэн нэгэнтэй ярилцаж байгаа бөгөөд хүүхэд таны ярианд байнга саад болдог.

Та хүүхэдтэйгээ харилцаж, хариуд нь хангалттай хариу өгөхгүй байна.

Та хүүхэдтэй ярьж байна, тэр танаас ямар нэг зүйлийг шаардаж, хашгирч эхэлдэг.

Эсвэл та хүүхдүүдийн хүсэлтээр бухимддаг.

Бөмбөлөг агаараар дүүргэсний дараа оролцогчдоос хүүхэдтэйгээ харилцахдаа цочролыг хэрхэн даван туулах талаар санал бодлоо илэрхийлэхийг хүснэ. Цочролыг даван туулах талаар санал болгосноор оролцогчид бөмбөлөгөөс агаар гаргаж, улмаар цочрол, стрессийг нөхцөлт байдлаар арилгадаг.

Манай сургалт дуусч байна. Таны хүлээлт биелсэн үү?

Оролцогчдын хүлээлтийг хангаж байгаа эсэхийг тодорхойлох.

- “Шинэ амьдрал... Бид түүнээс гайхалтай, гэгээлэг, гарцаагүй аз жаргалтай зүйлийг хүлээж байна. Манай өрөвтас хошуугаараа нялх хүүхэд тээж явдаг - бидний хүн бүр шинэ мэдлэг, нээлтийн замд. Энэ хүүхдэд юу хүсэх вэ?

Таны хүлээлт биелсэн эсэхийг одоо сонсмоор байна. Сургалтаас таны хүлээлт биелсэн бол та бөхийж, хүүхдүүдэд хүслээ илэрхийлж, өрөвтасны үүрсэн нялх хүүхдийн хөнжилд наа.

Би энд хүслийн модтой. Одоо та бүхэн цаасан дээр хүслээ бичээрэй. Та хүүхдээ энэ жил юу сураасай гэж хүсэж байна вэ?

Хүүхдүүдэд энэ мэдлэг, ур чадвар, чадвар хараахан болоогүй байгаа тул манай мод намар болж, навчис унах болно гэдгийг та анзаарсан байх. Мөн хавар бол манай мод цэцэглэх ёстой. Мөн та бид хүүхдүүд энэ мэдлэгийг олж авахын тулд хүчин чармайлт гаргах ёстой.

Хүүхэд хүмүүжүүлэх тухай ийм гайхалтай сургаалт зүйрлэл байдаг.

Ээж нь мэргэдээс хүүхэд өсгөхөд хамгийн тохиромжтой цаг хэзээ вэ гэж асуув.

Тэр эрэгтэй хэдэн настай вэ? - гэж мэргэн асуув.

Тав.

Таван жил! Гэртээ хурдан гүй! Та аль хэдийн таван жил хоцорч байна.

ХҮҮХДИЙН ЭЭЖ, ААВЫГ НЭГ Ч БИШ, САЙН БАГШ ч ОРЛОХГҮЙ гэдгийг та өөрөө санаарай.

Сургалтанд идэвхтэй оролцож, нээлттэй байж, шинийг сурах хүсэл эрмэлзэлтэй байгаа та бүхэндээ баярлалаа. Одоо та найрсаг хамт олон болсон. Та бүхэн хүүхдүүдээ үргэлж ойлгож, хүүхдүүдэд зориулсан сонирхолтой судалгаа бол манай байгууллагын ханан дотор байхыг хүсч байна. Баяртай!!! Дараа уулзая!!!

Сэтгэл судлаачийн зөвлөгөө

бага насны хүүхдийн хөгжил, хүмүүжилд сэтгэл санааны тав тухыг бий болгох талаар.

Эцэг эхчүүдэд зориулсан санамж

1. Хүүхдэдээ нэрээр нь энхрийлэн ханд. Таны үгс түүнийг хайрлах хайраар хангинах болтугай.

2. Хүүхдийн хүслийг сонирхох. Тэднийг ухаалаг, ашигтайгаар хангахыг хичээ.

3. Хүүхдийнхээ бага насыг тайван, хамгаалагдсан, баяр баясгалантай, сайхан сэтгэгдэл төрүүлээрэй.

4. Хүүхэдтэйгээ зөрчилдөөнийг эелдэг байдлаар шийд.

Хамгийн чухал зүйл бол түүнийг хайрлах явдал юм! Хүүхдүүд хайрыг өөр өөрөөр мэдэрдэг ч хүүхэд бүрт хэрэгтэй байдаг.