Боловсрол, судалгааны төсөл: "Хоёрдугаар бага бүлгийн амьгүй байгалийг (агаар, ус, элс) судлах туршилт-туршилтын үйл ажиллагаа." Бага II бүлгийн танин мэдэхүй, судалгааны үйл ажиллагаа “Цаасны шинж чанар Судлаач

Зорилтот:Элс, чулуу, шавар, хөрс, ургамлын амьдралд эдгээр материалын ач холбогдлын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах. Тасалгааны ургамлыг халамжлах хандлага, ажлын ур чадварыг хөгжүүлэх. Тэднийг халамжлах хүслийг бий болго.

Хичээлийн явц.

Багш чулуу, элс, хар шороог өргөн хайрцагт хийж, ус, ургамал бүхий усалгааны сав бэлддэг. "Манжин" үлгэрийн өвөө бүлэгт "ирж", хүүхдүүдтэй мэндчилж, гартаа хайрцаг барьдаг. Тэр танаас түүний хайрцагт юу байгааг таахыг хүсч байна.

Тоглоомын дасгал "Хэсэг - бүхэлдээ" (Бүтээлч сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэх арга). Өвөө бүхэл хэсгүүдийг нэрлэнэ: үндэс, иш, навч, нахиа, дэлбээ = цэцэг. Өвөө нь хүүхдүүдийг магтаж, хэсгүүдээс цэцэг цуглуулахыг санал болгодог.

Тоглоомын дасгал "Бүх зүйлийг цуглуул." Системийн хандлагад суурилсан арга. Хүүхдүүдийн өмнө цэцгийн системийн дэд системүүдийн (үндэс, иш, навч, нахиа, дэлбээ) тархсан байдаг. Өвөө нь хүүхдүүдэд навч, үндэс, нахиа уяхад тусалдаг. Өвөө нь хүүхдүүдийг магтдаг.

Багш хайрцгаар чулуу, элс, хар шороо авчирдаг. Тэр хүүхдүүдтэй хамт тэднийг шалгаж, эд хөрөнгийнх нь талаар ярилцдаг. Тэрээр хүүхэд бүрт чулуу өгч, хуруугаараа дарж, цохиж, шалгаж үзэхийг хүснэ. Тодруулж байна: чулуунууд нь хатуу, тэгш бус, янз бүрийн хэлбэр, өнгөтэй байдаг.

Дараа нь тэр элсэнд анхаарлаа хандуулж, түүнийг хүрч, дарж, чимхэж, хөдөлгөөн хийхийг хүсч байна - чи давсалж байгаа мэт. Тодорхойлсон: элс нь нарийн, сул, шар өнгөтэй. Дараа нь тэр газрыг шалгана. Багш хүүхдүүдээс асуулт асууж тодруулав: Энэ бол шороо, хар хөрс. Энэ нь хар, зөөлөн - чулуу, элс шиг харагддаггүй. Тэр таныг алгаараа газарт хүрч, ямар зөөлөн, сэвсгэр болохыг мэдрэхийг урьж байна. Тэр өвөөгөөс цэцэрлэгт ийм байгаа эсэхийг асуув.

Дараа нь багш хүүхдүүд, өвөө хоёрт ургамлыг үзүүлж, үзүүлээд энэ нь цэцэрлэгийн ургамал биш, харин гэрийн ургамал гэж хэлдэг. Үндэс, иш, навчийг нь харуулж, түүнийг амьд гэж хэлдэг, үүнийг эвдэж, гэмтээхгүйн тулд болгоомжтой харьцах хэрэгтэй. Энэ бол залуу ургамал, үүнийг тарих хэрэгтэй. Энэ нь өсч, том, үзэсгэлэнтэй болно.

Биеийн тамирын минут. Тоглоом "Цэцэг". Бүтээлч сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэх арга.

Багш зөгийн бал уухаар ​​цэцэг хайж байгаа боловч олж чадахгүй байгааг харуулж байна. Багш хүүхдүүдийг зөгийд тусалж, өөрсдөө цэцэг болохыг урьдаг. Хүүхдүүд шүлгийн үгэнд хөдөлгөөн хийдэг.

Энд цэцэг ургадаг,
Урт иш дээр,
Мөн иш дээр
Ногоон навч.
Салхи ниснэ
Навчнууд хөдөлж байна.
Мөн газарт үндэс бий,
Тэд маш хүчтэй
Мөн цэцгийн нахиа
Энэ нь зүгээр л үзэсгэлэнтэй юм.
Энэ нь цэцэглэх гэж байна
Дэлбээ нь нээгдэнэ
Зөгий орж ирэв
Цуглуулсан нектар.

Хүүхдүүд ширээн дээр сууна. Багш үргэлжлүүлэн. Дотор ургамлыг саванд тарьдаг (шоу). Тарихын тулд чулуу, элс, хөрс, дараа нь ус хэрэгтэй. Эхлээд та саванд чулуу, дараа нь элс, дараа нь шороо хийх хэрэгтэй. Би дээрээс нь илүү их элс цацаж, дараа нь холино. Хөрс нь ургамлыг тэжээлээр хангаж, элс нь усыг сайн нэвтрүүлэх боломжийг олгодог. Ийм хөрсөнд ургамлын үндэс сайн мэдрэгдэж, ургаж эхэлнэ.

Хүүхэдтэй багш, өвөө хоёр ургамал тарьж байна. Багш нь үндэс нь газарт байх ёстой гэдгийг тайлбарлаж, ишний ёроолд хөрсийг шахаж, хүүхдүүдийг ургамлыг услахыг урьж байна.

"Өвөө, бид бүгдийг зөв хийсэн үү?" Өвөө хүн болгоныг сайшааж магтдаг. Тэд ургамал дээр өргөн гялгар уут тавиад тайлбарлав: "Бид дөнгөж тарьсан, одоо өвчтэй байна. Энэ нь дулаахан, тайван байх ёстой, ингэснээр салхи салхилахгүй тул уутны дор хэдэн өдөр зогсох болно - энэ нь сайн эмнэлэгт байгаа шиг илүү дээр юм." Өвөө, бид зөв зүйл хийж байна уу? Дараа нь багш чулуу, элс, хөрс, ус нь ургамалд ямар чухал болохыг хэлдэг - тэдэнгүйгээр тэд ургаж чадахгүй.

Хайртай, халамжтай эцэг эхийн хувьд хүүхдийн хөгжил үргэлж нэгдүгээрт байдаг. Хүүхэд дөнгөж 3-4 настай байхад эцэг эхчүүд 4 настай хүүхдэд зориулсан бүх төрлийн боловсролын тоглоомыг ашиглахыг хичээдэг. Энэ насны хүүхэд аль хэдийн цэцэрлэгт явж байна. Тиймээс сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагааг хөгжүүлэх нь гэр бүл, цэцэрлэгийн зорилгын залгамж чанарыг баталгаажуулдаг.

Хөгжлийн үйл ажиллагааны ач холбогдол

Аливаа хүүхдийн үйл ажиллагаа нь ямар нэгэн зүйлийг заадаг эсвэл одоо байгаа ур чадварыг бэхжүүлдэг. 2-р бага бүлгийн танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагаанд мөн адил хамаарна. Үүнийг хэрэгжүүлэх явцад хүүхэд өөрийн байгалийн сониуч зан, хүрээлэн буй ертөнцийн объектуудтай туршилт хийх сонирхол, тэдгээрийн шинж чанарын талаархи мэдлэгийг хангаж өгдөг.

Танин мэдэхүйн судалгааны үйл ажиллагааны зорилго нь объект хийхэд ашиглаж болох материалын талаархи анхны санаа бодлыг бий болгох явдал юм. Хүүхдүүд объектын зорилгыг мэдэж, тэдгээрийг зөв ашиглаж сурдаг.

3-4 насны хүүхдүүдэд зориулсан энэхүү үйл ажиллагааны зорилго нь дараах байдалтай байна.

  • хүүхдэд асуудалтай тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгох, түүнд ороход нь нөлөөлөх (гол үүрэг нь багшид үлддэг);
  • Хүүхдүүдийн одоогийн асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх, түүнээс гарах шинэ арга замыг эрэлхийлэх хүслийг нэмэгдүүлэх (багш үүнд идэвхтэй оролцдог);
  • хүрээлэн буй ертөнцийн объект, объектыг илүү нарийвчлан судлахад хувь нэмэр оруулах.

Танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагаанд туршилт хийх явцад хүүхдүүд өөрсдөө "нээдэг" байгалийн объектын шинж чанаруудад хамгийн их анхаарал хандуулдаг. Хүүхдүүд ихэвчлэн ус, элс, шавар, цаас, чулуу, ургамал гэх мэт шинж чанаруудыг судалдаг.

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг ойлгох арга хэрэгсэл

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагаа нь ажиглалт дээр суурилдаг. Хүүхэд цэцэрлэгийн багшийн эсвэл гэртээ эцэг эхийнхээ туршилтыг үзэх дуртай. Тэд мөн мод, бут сөөг ургах, навч жимсийг судлах зэрэг байгаль, түүний үзэгдлийг ажиглах сонирхолтой байж болно.

Мөн 2-р бага бүлгийн танин мэдэхүйн судалгааны үйл ажиллагаа нь үйлдэл, объекттой холбоотой байдаг. Объект, түүний зорилго, шинж чанарыг судлахын тулд хүүхэд түүнтэй янз бүрийн залруулга хийдэг.

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг танин мэдэх үндсэн арга хэрэгслийг ашигласнаар хүүхэд өөрийн зан чанарыг бүх талаас нь хөгжүүлж, эргэн тойрныхоо ертөнцийг мэдэх сонирхол, хүсэл эрмэлзэл төрдөг. Хүүхэд амьдралын онцгой шинж чанарыг хамгийн гайхамшигтай илрэлүүдэд хүртэл мэдэрч эхэлдэг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагааны явцад байгалийг хамгаалах, хүндэтгэх, хамгаалах хэрэгцээг төлөвшүүлдэг.

Бага насны хүүхдүүдэд зориулсан үйл ажиллагаа

4 настай хүүхдэд зориулсан боловсролын тоглоомууд нь хүүхдүүдийн энэ ертөнцийг судлах, ойлгоход ашигладаг үйл ажиллагааны төрлүүдэд суурилсан байх ёстой. Таны мэдэж байгаагаар энэ насны хүүхдүүдэд харааны-дүрслэлийн сэтгэлгээ нь гол зүйл юм. Тиймээс энэ тохиолдолд тодорхой байх зарчим нь бага насны хүүхдүүдэд заах шаардлагатай байдаг.

Сургалтын явцад зураг, чимэглэл, хайчилбар, загвар бүхий сэдэвчилсэн яриаг ашиглах нь зүйтэй. Энэ нь хүүхдийн ой санамжинд илүү бүрэн дүр төрхийг бий болгоход тусалдаг.

Туршилтууд нь заахдаа бас түгээмэл байдаг. Энэ төрлийн үйл ажиллагаа нь харааны, аман болон практикийг хослуулсан. Хүүхдүүд объектын шинж чанар, шинж чанарыг өөрийн гараар судалж болно. Туршилтын явцад хүүхэд сэтгэцийн бүх үйл явцыг хөгжүүлдэг, ялангуяа сэтгэлгээ. Хамгийн шаардлагатай үйлдлүүд - шинжилгээ, синтез, харьцуулалт нь ийм нөхцөлд хамгийн сайн хэлбэрээр хөгждөг.

Хүүхдэд хүрээлэн буй орон зайг эзэмшихэд тусалдаг өөр нэг төрлийн үйл ажиллагаа бол тоглоом юм. Энэ бол хүүхдэд мэдлэг олж авах хамгийн энгийн бөгөөд ойлгомжтой хэлбэр юм. Тоглоомын үеэр хүүхэд объектын шинж чанар, зорилгыг тодруулахад тусалдаг нөхцөл байдлыг үл тоомсорлодог.

Эдгээр бүх үйл ажиллагаа нь хүүхдэд энэ цогц ертөнцийг ойлгоход тусалдаг.

Судалгааны үйл ажиллагааны хэлбэрүүд

Танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх нь хэд хэдэн хэлбэрээр явагддаг.

  • туршилт;
  • судлах;
  • цуглуулах;
  • дизайн.

Эхний гурван жилд дэлхийн туршилтын судалгаа нь хүүхдүүдэд чухал ач холбогдолтой юм. Тийм ч учраас хүүхдүүд бүх зүйлийг мэдрэх дуртай бөгөөд түүний чадварыг олж мэдэхийн тулд өөр зорилгоор ашигладаг. Туршилтын арга нь шаардлагатай бүх шаардлагыг хангаж, сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэлгээний тэргүүлэх хэлбэрийг хангадаг.

Алхам алхмаар хүүхдийн туршилт

  1. Асуудал, судалгааны зорилгыг асуудлын нөхцөл байдлын хэлбэрээр илэрхийлэх.
  2. Урьдчилан таамаглах, боломжтой үр дүнг гаргах.
  3. Аюулгүй ажиллагааны зааварчилгаа өгөх, аюулгүй туршилт хийх дүрмийг тодруулах.
  4. Зохион байгуулалтын талууд (хүүхдүүдийг дэд бүлэгт хуваах, хариуцсан хүн, гүйцэтгэгчийг сонгох).
  5. Туршилт хийх (багштай хамт).
  6. Судалгааны үр дүнгийн үнэлгээ.
  7. Тэдгээрийг протоколд бүртгэх.
  8. Дүгнэлт бичих.

Бүлэг дэх судалгааны орчны зохион байгуулалт

Зарим туршилтыг гадаа хийдэг бөгөөд нэмэлт шинж чанар шаарддаггүй. Жишээлбэл, хавар нүүдлийн шувууд эсвэл нахиа хавагнахыг ажиглах. Гэхдээ тэдгээрийг хэрэгжүүлэхэд нэмэлт материал шаарддаг туршилтууд бас байдаг. Тогтмол нэвтрэх, эхний хэрэгцээнд туршилт хийх боломжийг хангах үүднээс шаардлагатай шинж чанаруудыг хадгалсан бүлгийн өрөөнд мини лаборатори байгуулдаг.

Мини лабораториуд нь эргээд тодорхой бүсэд хуваагддаг. Тухайлбал:

  • эцсийн судалгааны үр дүнгийн байнгын үзэсгэлэнгийн талбай;
  • багаж хэрэгслийг хадгалах зай;
  • ургамал тариалах амьдрах талбай;
  • байгалийн болон хаягдал материалыг хадгалах сав;
  • туршилтын талбай;
  • бүтэцгүй материал (ус, элс) байрлуулах газар.

Залуу бүлгийн туршилтыг зохион байгуулах онцлог

Хоёр дахь бага бүлгийн хүүхдүүдийн нас 3-4 насны хооронд хэлбэлздэг тул хичээлийн зохион байгуулалтад тодорхой онцлог шинж чанарууд байдаг.

Энэ насны хүүхдүүд хамгийн энгийн шалтгаан-үр дагаврын холбоог тогтоож чаддаг. Тиймээс "Яагаад?" Гэсэн асуулт гарч ирэхэд тэд өөрсдөө хариулах гэж оролддог. Олон тооны туршилт, алдааны дараа бүх хүүхдүүд насанд хүрэгчдийн тусламжид ханддаггүй. Энэ насанд хүүхдүүдийн зөрүүд, бие даасан байдал давамгайлж байгаатай холбон тайлбарлаж байна. Энэ үед та маш болгоомжтой байх хэрэгтэй, учир нь хэрэв хүүхэд "Яагаад?" Гэсэн асуултанд буруу хариулсан бол. Иймээс шалтгаан-үр дагаврын холбоог буруу тогтоосноор эргэн тойрныхоо ертөнцийн талаарх буруу санаа нь түүний ой санамжинд батлагдах болно.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагаа нь туршлага, туршилтаар амьд ба амьгүй байгалийг ажиглахад суурилдаг. Хүүхдүүдийн хувьд туршилт нь тэдний ертөнцийн талаарх ойлголтыг баталгаажуулдаг. Эцсийн эцэст, практик туршлагагүй бол тэдний толгойд байгаа бүх ухагдахуун нь зөвхөн хуурай хийсвэрлэл хэвээр үлддэг.

Туршилт нь хүүхэд өөрийн хувийн ажиглалт, туршлагад тулгуурлан ертөнцийн дүр төрхийг харах арга замуудын нэг юм. Туршилт нь мэдээлэл өгөхөөс гадна хүүхдийн судалгаа хийх сонирхлыг нэмэгдүүлдэг.

Энэ арга нь тодорхой давуу талуудтай:

  • судалж буй объектын талаархи санаа бодлын бодит байдал, түүний хүрээлэн буй орчинтой харилцах харилцаа;
  • санах ойг баяжуулах, хүүхдийн сэтгэхүйн бүх үйл явцыг хөгжүүлэх;
  • ярианы хөгжил;
  • сэтгэцийн чадварыг хуримтлуулах;
  • хүүхдийн бие даасан байдал, зорилго тавих, түүнд хүрэх, асуудлын шийдлийг хайх чадварыг хөгжүүлэх;
  • хүүхдийн сэтгэл хөдлөл, хүсэл эрмэлзэл, бүтээлч чадвар, хөдөлмөрийн чадварыг хөгжүүлэх;
  • биеийн тамирын дасгал хөдөлгөөнийг нэмэгдүүлэх замаар эрүүл мэндийг бэхжүүлж, дархлаа нэмэгдүүлэх.

Дөрвөн настайдаа туршлага, туршилтууд нь үлгэрийн тоглоомтой төстэй байдаг. Үүнд хүүхдийн идэвхтэй дасгал орно. Багш түүнд тодорхой хуйвалдааныг өгдөг бөгөөд энэ нь түүнийг асуудлыг шийдвэрлэхэд шаардлагатай туршилтын үйлдлүүдэд хүргэдэг. Мөн тодорхой үүргийг санал болгож болох бөгөөд үүнд хүүхэд тодорхой нөхцөлд туршилт хийх болно. Үүнийг хамтын туршилтанд ашигладаг.

Судалгааны сэдвүүд

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагааны зохион байгуулалт нь хөтөлбөрийн шаардлагад нийцсэн байх ёстой, өөрөөр хэлбэл төлөвлөлтийг хангасан байх ёстой. Энэ нь хүүхдүүдтэй хийх үйл ажиллагааны сэдвүүдийг тодорхойлдог. Тэд бүлгийн өрөөнд болон гадаа хоёуланд нь зохион байгуулж болно. Бага насны хүүхдийн үйл ажиллагааны бүх тал нөлөөлдөг.

Боловсрол, эрдэм шинжилгээний үйл ажиллагааны сэдэв нь байгалийн улирлын өөрчлөлтөөс хамаардаг. Намрын улиралд "Намрын навчны судалгаа", "Малаа өвөлд бэлтгэх" гэх мэт байж болно. Өвлийн улиралд "Цас хайлах температурыг тодорхойлох", "Усны мөстөлт" гэх мэт байж болно. Хаврын сэдэв нь: “Модны нахиажилтын судалгаа”, “Цэцэг ургуулах” гэх мэт.

Зуны улиралд олон хүүхэд амралтаараа сургуулийн өмнөх боловсролд хамрагддаггүй тул боловсролын үйл ажиллагаа явуулах анги байдаггүй. Гэхдээ энэ нь хүүхдийн хөгжил энэ хугацаанд зогсдог гэсэн үг биш юм. Зуны улиралд энэ хариуцлага эцэг эхчүүдэд ногддог.

Ажлын төлөвлөлт

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын хүүхдийн танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагааны төлөвлөгөөнд дараахь ажлуудыг багтааж болно.

  • “сонгино тарих, хөгжилд хяналт тавих”;
  • "Чулуун судалгаа";
  • "Модны мөчрүүдийг судлах";
  • "Намрын навч";
  • "Тасны ургамал";
  • "Амьтдын тухай залуус";
  • "Би зулзагатай";
  • "Алтан намар";
  • "Ид шидтэн Водица";
  • "Нүүдлийн шувууд";
  • "Гэрийн тэжээвэр амьтад";
  • "Эмээгийн хашаанд" гэх мэт.

Ангиудын онцлог

2-р бага бүлгийн танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагаа нь хүүхдүүдтэй хичээл хийх явдал юм. Гэсэн хэдий ч тэдний бүтцэд өөрчлөлт орсон байна. Бусад хөтөлбөрийн хичээлүүдийн нэгэн адил энэ нь тодорхой зорилготой байдаг. Хичээлийн үеэр хийх ёстой үйлдлүүдийг ихэвчлэн зааж өгдөг.

Судалгааны үе шатууд нь даалгаварт заасан үйлдлүүдийг ээлжлэн гүйцэтгэх явдал юм. Энэ төрлийн даалгаврыг өдөр бүр хийдэггүй, учир нь тэд сэдвийг удаан хугацаанд судлахад чиглэгддэг. Тэд хүүхдүүдийн ажлын үр дүн, цаашдын үйл ажиллагааг дүрсэлдэг.

Хэрэв бид эдгээр ангиудыг ердийн фронт эсвэл дэд бүлгийн төлөвлөсөн ангиудтай харьцуулж үзвэл, хураангуй нь зохион байгуулалтын агшин, үндсэн болон эцсийн хэсгүүдийн үндсэн бүтцийн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг заагаагүй болохыг анзаарах болно. Гэсэн хэдий ч өдрийн турш удаан хугацааны туршид анхаарлаа төвлөрүүлж болно. Хэрэв төлөвлөсөн хичээл дээд тал нь 45 минут үргэлжилдэг бол 2-р бага бүлгийн танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагааны хичээлийг өдрийн турш хуваарийн дагуу хянаж байдаг.

"Нүүдлийн шувууд"

Хичээлийн жишээг хэлье. Намрын улиралд боловсрол, судалгааны ажил нь байгаль, амьтны ертөнцийн өөрчлөлтөд тулгуурладаг. Хүүхдүүд намрын болон амьтны зан байдлын шинж тэмдгийг судалдаг.

Хичээлийн сэдэв: "Нүүдлийн шувууд."

  1. Хэрэгжүүлэх зорилтууд: хүүхдүүдийг "нүүдлийн шувууд" гэсэн ерөнхий ойлголттой танилцуулж, энэ ангилалд хамаарах шувуудыг тодорхойлох.
  2. Материал, тоног төхөөрөмж: "Нүүдлийн болон өвөлждөг шувууд" зурагт картын индекс, дидактик материал ("нүүдлийн шувууд" цуврал тараах зураг).
  3. Өглөө: цомог, номны чимэглэл, нэвтэрхий толь судлах.
  4. Өдрийн цагаар хүүхдүүдтэй хийсэн яриа: "Та ямар шувууг мэдэх вэ?", "Шувуудын бүтэц", "Шувуудын хооллолт".
  5. Боловсролын болон дидактик тоглоомууд: "Нэг олон", "Алдагдсан үгийг оруулах", "Таадаг", "Хэний биеийн хэсэг?", "Хэнтэй адилхан вэ?"
  6. Бие даасан ажил: Лератай хамт зүссэн зургууд, Захартай "Шувууны лото".
  7. Алхах: нүүдлийн шувууд, бороо, салхи, навчгүй мод, хажуугаар өнгөрөх хүмүүсийн хувцас зэргийг ажиглах.
  8. Туршилтын туршилт: "Сул элсээр гулсуур хийх", "Элс яагаад урсдаг вэ?", "Элс дэх хөлийн мөр", "Элсний ширхэгийг хар", "Нойтон элсээр хөгц хийх".
  9. Орой: "Шувууг таах", "Ижил шувууг ол", "Зөв өнгө олох", "Пирамид цуглуул" боловсролын болон дидактик тоглоомууд.
  10. Уншсан: А.Барто “Чамд шаазгай хэрэгтэй юу?”, Е.Благинина “Нисээд яв, нис” Э.Трутнева “Жакдав”, О.Дриз “Өөрийн цаг агаар”, И.Токмакова “Тагтаанууд”, Элгэн Е. "Шувуу".

Үр дүн: нүүдлийн болон өвөлждөг шувуудыг ангилах, гэртээ харих замдаа эцэг эхтэйгээ ярилцах мэдлэг, чадвар.

Тоглоом зохион байгуулах нөхцөл

2-р бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан хөгжлийн үйл ажиллагааг хүүхдүүдийн тодорхой байдал, насны онцлогийг харгалзан зохион байгуулах ёстой. Үүнийг хийхийн тулд тодорхой нөхцлийг хангасан байх ёстой:

  • бүлэгт бүх төрлийн, хэмжээтэй тоглоом байх ёстой;
  • тэдгээрийн хийсэн материал нь өөр өөр шинж чанар, шинж чанар, чанартай байх ёстой;
  • тоглоомын хэрэгсэл нь бүрэн тоноглогдсон байх ёстой (энэ насны хүүхдүүд орлуулах объектыг ашиглах, оюун санааны хувьд зарим үйлдэл хийх чадварыг хараахан хөгжүүлээгүй);
  • Тоглоомын хэрэгсэл нь "өсөлтөд зориулагдсан" байх ёсгүй, гэхдээ тодорхой насанд тохирсон байх ёстой.

Эдгээр дүрмийг дагаж мөрдөх нь хүүхдийн олон талт хөгжил, тэдний эргэн тойрон дахь ертөнцийг судлах хэрэгцээг хангахад хувь нэмэр оруулдаг.

Ганцаардлын булан

Шаардлагатай олон тоглоом, туслах хэрэгслүүд байгаа хэдий ч хүүхдийн тайван байдал, хувийн нууцыг хадгалах байрыг бүлэгт бий болгох шаардлагатай. Тэнд тэрээр бодлоо тайван байдлаар цэгцэлж, өдрийн турш хүлээн авсан мэдээллээ нэгтгэж чадна.

Магадгүй хүүхэд энэ буланд ямар нэгэн судалгааны туршилт хийхийг хүсэх байх. Тийм ч учраас энэ буланг байгалийн булантай хослуулахыг зөвлөж байна. Дашрамд хэлэхэд, үүнийг чимэглэхийн тулд та хүүхдийн танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагааны явцад ургадаг цэцэгсийг ашиглаж болно.

Ургамал, ялангуяа хүүхдийн гараа тавьсан ургамал нь түүнд тайван байдлыг нэмдэг. Мөн ийм буланд ус, элстэй тоглоомуудыг байрлуулахыг зөвлөж байна. Хүүхдүүд ангидаа эд хөрөнгөө судлахдаа энэ туршлагаа ганцаардлын буланд бие даан давтахад таатай байх болно.

Энэ булангийн тавилга нь зөөлөн, тохь тухтай байх ёстой бөгөөд объектын шинэ шинж чанарыг тайван судлахад тохиромжтой. Энэ бүсийн боловсролын үр нөлөөг нэмэгдүүлэхийн тулд тэнд шувуу, амьтан, шавьжтай цомог, сэтгүүл байрлуулахыг зөвлөж байна. Жишээлбэл, хэрэв та энэ долоо хоногт өвлийн шинж чанар, шинж тэмдгүүдийн талаар бодож байгаа бол буланд байрлах кофены ширээн дээр алдартай зураачдын өвлийн ландшафтыг зурсан зургуудтай зурагт цомог тавьж болно.

Тайван орчинд аливаа мэдээллийг илүү сайн санаж байдаг.

Бага 2-р бүлгийн хүүхдүүдтэй хийсэн "Бяцхан яагаад" тоглоомын хичээлийн хураангуй


Зохиогч: Марина Валентиновна Шатова, Тула мужийн Новомосковск хотын "52-р нэгдсэн цэцэрлэг" MBDOU-ийн багш.
Материалын тодорхойлолт:Энэхүү хураангуйг сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын багш нар хүүхдийн мэдрэхүйн туршлагыг баяжуулж, ярианд бүртгэх чадварыг хөгжүүлэхэд хэрэгтэй бөгөөд ашиглаж болно. Бага насны хүүхдүүдэд эрэл хайгуул, судалгааны үйл ажиллагааг төлөвшүүлэх.
Зорилтот:
Судалгаагаар объектын чанар, шинж чанарыг тодорхойлох чадварыг нэгтгэх.
Даалгаварууд:
Боловсролын: Хүүхдүүдэд эсрэг утгатай (өндөр - намхан; зузаан - нимгэн; хоосон - дүүрэн гэх мэт) нэрлэх, объектын жинг тодорхойлох дасгал хийх: хөнгөн - хүнд)
Хөгжлийн: Объект болон түүний хэсгүүдэд гар хөдөлгөөнийг идэвхтэй оролцуулан объектыг шалгаж үзэх замаар хүүхдийн ойлголтыг хөгжүүлэх (гараараа объектыг барьж, нэг буюу нөгөө гараа (хуруу) объектын ирмэгээр хөдөлгөх)
Боловсролын: Хүүхдийн эрэл хайгуул, судалгааны ажилд сониуч зан төлөвийг бий болгох.
Материал:
Демо: том баавгай, бөмбөлөг, хоёр савтай ус.
Гаргах:"Эсрэг талууд" дидактик тоглоом, завь, хайрга, шоо, бөмбөг, ном, ил захидал, цаас, энэ нь юу болохыг тодорхойлох уу? (цаасан, зөөлөн) салфетка, аяга ус, харандаа (ирмэгтэй), тууз.

Тоглоомын явц:
1. Бөмбөлөгтэй баавгай ирэх.


Сурган хүмүүжүүлэгч:- Мишкагийн авчирсан зургууд дээрх объектуудын эсрэг талыг нэрлэнэ үү.


Хүүхдүүдийн хариулт:Ном зузаан, гэхдээ дэвтэр нь нимгэн; байшин өндөр нөгөө нь намхан, сагс хоосон нөгөө нь дүүрсэн, баавгай нь том нөгөө нь жижиг гэх мэт/
Асуултууд:Баавгай, аль нь хүнд эсвэл хөнгөн вэ? Бөмбөлөг яах вэ?
Дасгал:Нэг гартаа завь, нөгөө гартаа чулуу аваад аль нь хөнгөн, аль нь хүнд болохыг тодорхойлох уу? Нэг сав газарт завь, нөгөөд нь хайрга тавь.
Асуултууд:Усан онгоцнууд юу хийдэг вэ? (сэлж) Хайргад юу тохиолдсон бэ? (савны ёроолд хэвтэх)
Дүгнэлт:Хөнгөн хөлөг онгоц хөвдөг ч хүнд чулуу живдэг!!!
Биеийн тамирын хичээл "Инээмсэглэл"
Бид эхлээд алга таших болно - алга таших, алга таших, алга таших,
Тэгээд дараа нь, тэгээд
Бид дэвснэ - дэвснэ, дэвснэ, дэвснэ,
Одоо бид хамтдаа эргэж, инээмсэглэх болно.

2.Дасгал:Объектуудын чанар, шинж чанарыг тодорхойлох.


Хүүхдийн түүхүүд:модон шооны тухай (Шоо шар өнгөтэй. Булантай учир дөрвөлжин хэлбэртэй. Модоор хийсэн.) Хуванцар нэгний тухай (Бөмбөлөг нь эргэлдэж чаддаг тул дугуй хэлбэртэй. Ногоон өнгөтэй, хуванцараар хийсэн.); массажны бөмбөг, ил захидал, ном.
Дасгал:Гартаа салфетка аваад юу болохыг тодорхойлох уу? (цаасан, зөөлөн)
Асуулт: Амны алчуураар юу хийж чадах вэ? (бутлах, үрчийх - үрчийх; урах, урах; усанд хийх - нойтон)


Хурууны гимнастик "Харандаа"
Би гартаа харандаагаа эргэлдүүлэн хурууныхаа завсраар эргүүлнэ.
Би хуруу бүрийг дуулгавартай байхыг заах нь гарцаагүй.


3. Тууз бүхий логоритмикуудхөгжмийн дагалдан (Сириус (Испани Ксюша Курчавая - "Почемучки")

Гулевич Татьяна Анатольевна

MBDOU No18 Lark

Сурган хүмүүжүүлэгч

Хоёрдугаар бага бүлгийн "Усны шинж чанартай танилцах" танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагааны нээлттэй хичээл.

Зорилтот: Усны шинж чанартай танилцах замаар хүүхдийн эрэл хайгуул, судалгааны үйл ажиллагааны танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Усны шинж чанарыг танилцуулах: шингэн, өнгөгүй, үнэргүй, амтгүй, өөр өөр өнгөтэй болдог; хүн, амьтан, ургамлын амьдрал дахь усны ач холбогдлын талаар ойлголт өгөх;

Объект ба байгалийн үзэгдлийн хооронд энгийн холбоо тогтоох чадварыг хөгжүүлэх;

Багштай харилцан яриа хийх чадварыг хөгжүүлэх: асуусан асуултыг сонсож, ойлгож, тодорхой хариул.

Боловсролын:

Сонирхолтой байдал, анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, бие даасан дүгнэлт, дүгнэлт гаргах.

Боловсролын:

Үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй хүүхдийн тоглоом, ярианы харилцааг хөгжүүлэх;

Усанд хүндэтгэлтэй хандах;

Усыг болгоомжтой, ухаалаг хэрэглэх зуршлыг бий болгох;

Байгаль дэлхийгээ хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил:өнгөгүй, тунгалаг, шингэн, амтгүй, өнгөтэй, цайвар.

Багш/хүүхдэд зориулсан тоног төхөөрөмж:аяганд ус, хоосон аяга, хайрга, элсэн чихэр, будаг, сойз.

Урьдчилсан ажил:хүүхдийн шүлэг, шүлэг унших, К.И.Чуковскийн "Мойдодыр", "Федориногийн уул" шүлгийг унших, зураг зурах, усны тухай багшийн түүх, байгалийн буланд хамтран ажиллах.

GCD шилжих.

Урам зориг өгөх "усны чимээ".

Манайд зочин ирэх нь танд таалагдаж байна уу?

Залуус аа, өнөөдөр манайд хэн ирэх вэ? Нүдээ аниад анхааралтай сонс. Та ямар нэг зүйл сонсох гэж байна.

Залуус аа, нүдээ нээ, юу сонссон бэ? Та усны хоолойг анзаарсан уу? Ус юу хийдэг вэ?

Олон шинэ зүйл сурахын тулд. Та анхааралтай байж, чимээ шуугиан гаргахгүй, бие биенээ сонсох хэрэгтэй.

Хараач. Өнөөдөр бид зочинтой. Хэн гэж бодож байна? Энэ бол дусал. Тэр чамд оньсого авчирсан. Тэднийг сонсмоор байна уу?

I. Тэд намайг уудаг, тэд намайг гадагшлуулдаг

Хүн бүр надад хэрэгтэй

Би хэн бэ?

II. Бид хэлдэг: энэ нь урсдаг

Бид: тэр тоглож байна,

Тэр үргэлж урагшаа гүйдэг

Гэхдээ тэр зугтдаггүй.

Тийм шүү, Усны шидтэн өнөөдөр манайд ирэх болно!

Эдгээр оньсого юуны тухай вэ? Тиймээс өнөөдөр бид усны тухай ярих болно.

Тэгэхээр ус гэж юу вэ? Ус бол шингэн юм. Энэ нь урсдаг. Юунд ч цутгаж, асгаж, дээрээс нь асгаж болно. Энд та ширээн дээр аяга устай байна. Нэг аяганаас нөгөө аяга руу ус асгаж үзээрэй. Усанд юу тохиолдох вэ? Энэ нь зөв, цутгаж байна. Бид нимгэн урсгалаар ус асгаж болно, энэ нь тасалдалгүйгээр урсдаг. Тэгэхээр энэ ямар ус вэ? Энэ нь зөв, энэ нь шингэн юм. (Хүүхдүүдтэй нэгтгэдэг).

Шилэн ус руу хар. Ус ямар өнгөтэй вэ? Энэ нь зөв, ус ямар ч өнгөгүй. Тэр өнгөгүй. Одоо хайрга чулууг шилэнд хийнэ. Юу болсон бэ? Та хайрга харж чадах уу? Хэрэв бид тэднийг сайн харвал ус тунгалаг болно. (Хүүхдүүдтэй нэгтгэдэг).

Залуус аа, энд ширээн дээр ирээрэй. Миний аяганд ус байна, гэхдээ энэ юу вэ? (Будаг). Хэрэв би ус руу будаг нэмбэл ус юу болно гэж та бодож байна вэ? Харцгаая. (Багш будгийг сойз дээр авч, аягатай усанд хийж сайтар холино). Ус юу болсон бэ? Тийм ээ, тэр өнгөө өөрчилсөн. Ус нь ямар ч өнгөгүй, гэхдээ ямар ч өнгөөр ​​будаж болно. Ус нь үүнээс хамаарч өнгөө өөрчилдөг. Үүн дээр юу нэмэгдсэн бэ?

Ус амттай гэж та бодож байна уу? Шилэн аяганд ус байна, үзээрэй. Тэр ямархуу хүн бэ? Ус нь амтгүй. Бид усны амтыг өөрчилж чадах уу? Усанд элсэн чихэр нэмээд сайтар холино. Усыг туршаад үзээрэй. Ус ямар амттай вэ? (чихэрлэг). Одоо би шилэн дээр хэдэн дусал нимбэгний шүүс нэмнэ. Одоо ус ямар амттай вэ? (Исгэлэн). Энэ нь бид усны амтыг дураараа өөрчилж чадна гэсэн үг.

Одоо усны үнэрийг үнэрлээрэй. Усны үнэрийн талаар та юу хэлэх вэ? Энэ нь зөв, ус ямар ч үнэргүй.

Биеийн тамирын дасгал.

"Бороо алган дээр дуслаа (бид баруун гараараа зүүн тийш хүрнэ)

Цэцэг дээр (нахиа шиг гараа нээхийг харуулах)

Тэгээд зам руу (хоёр гараа урд чинь)

Энэ цутгаж байна, цутгаж байна, өө-өө-өө (толгой сэгсрэх)

Бид гэр лүүгээ гүйв (газар дээрээ гүйв).

Тиймээс бид ус бол шингэн гэдгийг олж мэдсэн. Тэр шингэн юм. Энэ нь янз бүрийн саванд цутгаж эсвэл цутгаж болно.

Ус нь өнгөгүй. Энэ нь ямар ч өнгөгүй, гэхдээ ямар ч өнгөөр ​​будаж болно. Ус нь тунгалаг хэвээр байна.

Ус ямар ч үнэргүй.

Ус хүн бүрийн хувьд маш чухал. Та яаж бодож байна. Яагаад? Ус юунд зориулагдсан вэ? (Уух, хоол хийх. Ургамал услах, хувцас угаах, аяга таваг, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ угаах, угаах, усанд орох, гараа угаах гэх мэт).

Өөр хэнд ус хэрэгтэй вэ? (Амьтан, загас, ургамал, шувуу гэх мэт).

D/I "Хэнд ус хэрэгтэй вэ?"

Хараач, энэ бол цагираг бөгөөд хивсэн дээр зураг байна. Та ус хэрэгтэй зургуудыг сонгож, цагирагт оруулах хэрэгтэй. (Хүүхдүүд зураг сонгож, цэгцэлдэг).

Залуус аа, хэнд ус хэрэгтэй вэ? Тийм ээ, амьд амьтан бүхэнд ус хэрэгтэй. Ус байхгүй бол юу болох вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Үнэхээр зөв, ус нь дэлхий дээрх бүх амьдралд хэрэгтэй. Усгүй бол бүх амьд биет үхнэ. Тиймээс усыг хэмнэж, зөв, ухаалаг ашиглах ёстой. Та хэрхэн ус хэмнэх вэ? (Усны савыг хааж болохгүй, усны цоргыг хааж болохгүй гэх мэт).

Ингээд л бид усны талаар ямар их сонирхолтой сурсан.

"Та усны тухай сонссон уу?

Тэд түүнийг хаа сайгүй байна гэж хэлдэг!

Шалбагт, далайд, далайд

Мөн усны цоргонд.

Энэ нь зууханд буцалж байна,

Данхнаас гарах уур исгэрч,

Цайнд элсэн чихэр уусгана.

Зорилтууд:

Агаарын чанарын шинж чанарыг танилцуулах (хөнгөн, үл үзэгдэх, хөдөлгөөнт, эсгий);

Хүүхдийн асуудлыг шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Туршилт хийх сонирхлыг бий болгох;

Агаарын шинж тэмдгийг илтгэх шинэ үгсийг танилцуул.

Тайлбар толь бичгийн ажил:өнгөгүй, үл үзэгдэх, ил тод.

Материал:урилга, бөмбөлөг, хүүхэд бүрт: аяга ус, коктейлийн соруул, гялгар уут, цаасан сэнс, гадаа тоглох үнэг, туулайн маск (хүүхдийн тоогоор), агаарын шинж чанарыг харуулсан бүдүүвч зураг, соронзон самбар (фланелограф) , соронз (фланелографын бэхэлгээ).

Интеграци:харилцаа холбоо, урлаг уран зохиол, эрүүл мэнд, танин мэдэхүй, нийгэмшүүлэх, хөгжим.

Урьдчилсан ажил:туулайнд зориулсан цэцэрлэгт урилгын хамтын загвар.

GCD алгоритм (хураангуй):

1. Гэнэтийн мөч. Урамшууллын яриа (харилцаа холбоо).

туулай(нүр хувиргалттай насанд хүрсэн):

- Сайн уу залуусаа! (хүүхдүүд сайн уу гэж хэлдэг).Ойн шууданч надад сайхан урилга авчирсан, чи өөрөө зурсан биз дээ? (хүүхдийн хариулт).Би чамайг олсондоо маш их баяртай байна, би чамд бэлэг хүртэл авчирсан (багшдаа бөмбөлөг өгдөг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Өө, залуусаа! Энэ юу вэ? Туулай бидэнд юу өгсөн бэ? (хүүхдийн хариулт).Хэдэн хүн байгаа вэ? Хамтдаа тоолъё. Тэд ямар өнгөтэй вэ? Ямар хэлбэр вэ?

Туулай:

- Өө, миний бөмбөлөг юу болсон бэ? Тэр яагаад ийм жижигхэн болсон юм бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Юу болсон бэ, залуус аа, хэн хэлэх вэ? (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Бөмбөг дахин том, сайхан болно гэж та бодож байна уу?

- Бөмбөгийг хөөргөхөд дотор нь юу байх вэ?

- Тэр яаж тэнд очсон бэ (харагдах)? (хүүхдийн хариулт).

2. Оньсого таамаглах (уран зохиол).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

"Одоо би чамд оньсого хэлье, чи үүнийг таахыг хичээгээрэй."

Хамараар дамжин цээжинд ордог (хамараараа гүнзгий амьсгалах)

Тэгээд буцах зам нь замдаа байна (амаар амьсгалах)

Тэр үл үзэгдэх, гэхдээ одоо ч гэсэн

Бид түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй.

Хүүхдүүд таамаглаж байна.

Туулай:

- Мөн амьсгалын дасгал хэрхэн хийхийг би мэднэ! Би ч гэсэн чамд зааж өгмөөр байна уу?

3. Амьсгалын дасгал (эрүүл мэнд).

Хамраараа гүнзгий амьсгаа авч, амаараа амьсгалаа гарга. Уруулыг сунгасан. Харе амьсгалын дасгалын талаар тайлбарлав.

4. Туршилт (танин мэдэхүй).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Залуус аа, бид агааргүй амьдарч чадна гэж та бодож байна уу?

- Бидэнд агаар яагаад хэрэгтэй вэ? (хүүхдийн хариулт).

Туулай:

- Өө! Би ч гэсэн агаар амьсгалдаг юм шиг байна лээ?! Энэ нь би болон бүх амьтад агааргүйгээр амьдарч чадахгүй гэсэн үг үү?!

- Тэр хаана байна? Би үүнээс илүү ихийг авах хэрэгтэй байна! Залуус аа, та хаанаас илүү агаар авч болохыг мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Агаар амьсгалахыг оролдъё? (Багш туулай болон хүүхдүүдийн хамт алгаараа агаар гаргахыг хичээдэг.)

Туулай:

- Гэхдээ би юу ч хийж чадахгүй! Магадгүй энэ нь огт байхгүй юм болов уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:

-Агаар барих аргыг зааж өгөөч гэж хүсч байна уу?

Гялгар уут хэрэглэж байсан туршлагатай

Багш хүүхэд бүрт нэг гялгар уут өгдөг. Хүүхдүүдийг нээж, хоёр гараараа авахыг урь. Хүүхдүүд багшийн үлгэр жишээг дагасан хөдөлгөөнөөр уутанд агаар оруулахыг хичээдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

-Болсон уу?

(хүүхдийн хариулт. Агаар барьж болно гэсэн дүгнэлтэнд хүүхдүүдийг хөтлөх).

"Бөмбөлөг" зургийн үзүүлбэр.

-Энэ нь ямар өнгө байна? Бид түүнийг харж байна уу?

(Багш хүүхдүүдийг агаар үл үзэгдэх гэсэн дүгнэлтэд хүргэдэг.)

"Үл үзэгдэх" ба "өнгөгүй" картуудыг харуулна.

Туулай:

- Энэ агаар ямар нэгэн байдлаар үл үзэгдэх ... Тэгээд барьж авах боломжгүй ... Гэхдээ үүнийг мэдрэх боломжтой юу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Одоо бид олж мэдэх болно. Залуус аа, тус бүр нэг фен аваад өөр рүүгээ даллаж үзээрэй. Танд ямар санагдаж байна?

Фэнтэй хамт байсан туршлага

Багш GCD-ийн оролцогч бүрт нэг фен өгч, түүний үлгэр жишээг дагаж фенүүдээ өөрсөд рүүгээ даллахыг урив.

(хүүхдүүдийн хариулт. Багш асуултын тусламжтайгаар хүүхдүүдийг агаарыг мэдрэх боломжтой гэсэн дүгнэлтэд хүргэдэг).

"Агаарын хөдөлгөөн (салхи)" картыг үзүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Салхины тухай шүлэг ярьж, жаахан дулаацуулъя.

5. Физик минут:

Нар, нар өндөр байна! гараа дээшээ сунгаж, алгаа нээлттэй;

Нар биднийг дулаацуулдаг! Бид алгаа хацраа илбэнэ;

Цас туяанаас хайлж, бид доош суудаг;

Хонх дуугарав. бид бие биенийхээ араас тойрог хэлбэрээр гүйдэг;

Та урсгалын араас гүйж байна,

Бүх шалбааг дээгүүр алх. бид том алхам хийдэг;

Энд хөгжилтэй бор шувуу байна гараа нурууныхаа ард тохойноос нь нугалах;

Шалбагт усанд сэлэх атираат "далавч" -ыг алгадах;

Түүний өдийг цэвэрлэдэг Бид гараа урагш сунгаж, цус харвах;

Тэгээд өөрийгөө сэгсэрнэ. гар барих;

Одоо нисье гараа хажуу тийш, бид сул тал руу гүйдэг;

Тэгээд тэд чимээгүйхэн суулаа. бид тойрог хэлбэрээр, өөрсдийн байрандаа зогсдог;

бид доош сууна.

6. Туршилт (танин мэдэхүй).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

-Залуус аа, би та нарт өөр зүйл үзүүлэхийг хүссэн. Манай ширээг хар, тэдэн рүү явцгаая. (Хүүхдийг тохижуулсан ширээн дээр авчирна. Ширээн дээр хүүхэд, багш, туулай бүрт зориулсан салфетка, аяга ус, коктейлийн соруул байдаг)

-Та энд юу харж байна вэ?

- Энэ яагаад бидэнд хэрэгтэй гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт).

- Залуус аа, би та нарт туршлагаа харуулахыг хүсч байна!

Устай холбоотой туршлага:

Хоолойгоор эхлээд ус руу, дараа нь гар руугаа агаар үлээнэ.

Туулай:

- Өө! Тэгээд юу гэж шуугиад байна аа?! (хүүхдийн хариулт).

Хэрвээ хүүхдүүдэд хэцүү байвал энэ нь агаар гарч байгааг багш заадаг. Удирдах асуултууд тавигдана:

-Тэр хаанаас ирсэн бэ?

-Яагаад шуугиад байгаа юм бэ? гэх мэт.

Дүгнэлт нь агаар нь хөнгөн тул бөмбөлөг хэлбэрээр дээшээ гарч ирдэг. Энэ дүгнэлтийг нэгтгэхийн тулд хүүхдүүдээс хоёр бөмбөлгийн жинг харьцуулахыг хүс: нэг нь агаар, нөгөө нь усаар дүүргэсэн. Хүүхдүүдийг эдгээр бөмбөгийг шидэж, аль бөмбөг нисч, аль нь нисэхгүй байгааг олж мэдэхэд урь.

7. Гадаа тоглох (нийгэмшил).

Туулай:

- Би ядарч байна ... Цэцэрлэгийн хүүхдүүд байнга тоглодог гэж би бодсон, гэхдээ энд тасралтгүй туршилтаас өөр зүйл алга! Чи яаж тоглохоо мэдэхгүй байна уу? Миний найзуудын дуртай тоглоом болох бяцхан бөжин тоглохыг танд зааж өгөөч гэж хүсч байна уу? (хүүхдийн хариулт)

Энэ тоглоомын дүрэм энд байна: Одоохондоо манай багш хөөрхөн улаан үнэг, чи бид хоёр бүгд хулчгар туулай болно. Та бид хоёр дугуйлан зогсоод дотуур туулайнуудын дуртай дууг дуулах болно, бид дууг дуулж дуусахад багш биднийг барьж аваад бид сандал руугаа гүйх гэж оролдов. Үнэг барьсан хүн нь ус авах болно. Бид тоглох уу?

8. Дүгнэлт (харилцаа холбоо).

Туулай:

- Өнөөдөр би агаарын талаар хэр их сурсан бэ! Би яаж энэ бүхнийг мартахгүй байх билээ... Би туулайн найзууддаа бүгдийг хэлнэ гэж амласан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Залуус аа, өнөөдөр агаарын талаар юу сурснаа санацгаая? Тэр ямархуу хүн бэ? Энэ хаана байна?

Үр дүн:

Агаар үл үзэгдэх боловч бид үүнийг мэдэрч чадна;

Бид үүнийг гараараа барьж чадахгүй ч хаа сайгүй биднийг хүрээлж байдаг

Туулай:

- За, одоо би бүгдийг санаж байна! Баярлалаа. Би дагина ой руу гэртээ харих цаг боллоо. Баяртай, залуусаа!

Хүүхдүүд баяртай гэж хэлдэг.

"Малышок" сургуулийн өмнөх цэцэрлэгийн багш,

Улукулёво тосгон