Sportska zabava u mlađoj grupi: „Putovanje u šumu. Scenario sportske zabave u drugoj juniorskoj grupi Sportska zabava u 2. juniorskoj grupi

ime: Rezime sportskog festivala “Zabava počinje”. 2. juniorska grupa.
nominacija: Vrtić, Praznici, zabava, scenariji, sport, 2. juniorska grupa

Pozicija: nastavnik
Mjesto rada: MBDOU "Dječiji vrtić br. 151"
Lokacija: grad Ryazan

Rezime sportskog festivala
"ZABAVNA POČINJE"
u drugoj juniorskoj grupi br.11
"MAČICA"
"Zabava počinje"

Cilj:

  • Pozovite djecu da aktivno učestvuju u sportskim takmičenjima.

Zadaci:

  • Razvijati fizičke kvalitete na osnovu savladavanja fizičkog vaspitanja.
  • Razvijte kvalitete snažne volje, želju da se zadatak izvrši brzo i precizno.
  • Negujte „zdrav duh takmičenja“.
  • Negujte osećaj drugarstva i uzajamne pomoći.

Učesnici: 2 ekipe (2 druge mlađe grupe)

Lokacija: teretana.

Pripremni radovi: Grupe su unaprijed osmislile naziv tima, moto i logotipe. Edukativni razgovor “Sport je ključ zdravlja.”

Oprema: muzička pratnja, 4 obruča (2 crvena i 2 zelena), 2 postolja, 2 drvene kašike, 2 bombona, 2 korpe, sertifikati.

Napredak proslave:

Djeca (2 ekipe) ulaze u salu uz muziku i postrojavaju se u dva reda jedan naspram drugog.

Vodeći: Zdravo momci! Danas smo se okupili u ovoj sali da održimo sportski festival „Zabava počinje“. Sport je ključ dobrog raspoloženja i odličnog zdravlja. Ljudi, volite li sport?

djeca: Da!!!

Vodeći: Ako želiš da budeš vešt,

Agilan, brz, jak, hrabar,

Nikad se nemojte obeshrabriti!

Pobedite pošteno u sportu!

To je tajna zdravlja,

Budite zdravi, tjelesno vaspitanje...

djeca: Zdravo!

Vodeći: I tako se naša teretana pretvara u zabavni stadion. Danas će se takmičiti dvije ekipe. Tim "Daisies" ( djeca iz druge grupe pozdravljaju protivničku ekipu) i tim "Mačići" ( slično). A naš žiri će ocjenjivati ​​naše uspjehe:

  • Viktorija Aleksandrovna i Elena Viktorovna.

Za svaki tačno i brzo obavljen zadatak tim će dobiti 1 bod. Ljudi, imajte na umu da će se ocjenjivati ​​ne samo brzina, već i kvalitet obavljenog zadatka.

A sada prelazimo na pozdrave. Uostalom, ti i ja znamo da svaki tim ima svoj moto. (Motoi tima). A prije nego što pređemo na takmičenje, malo ćemo istegnuti sve mišiće, kako bi pravi sportisti trebali. Spremite se za zagrevanje!

(Muzičko zagrijavanje “Svi se bave sportom”)

Vodeći: Pa, sada možemo započeti naše takmičenje!

1. "Nosi ga - ne ispuštaj ga"

Ekipe se ređaju u dve kolone (u svakoj po 5 dece), kapiten ekipe stoji ispred sa kašikom u ruci, sa slatkišima u kašičici. Trči do tunela (štanda), puzi, trči do korpe, stavlja bombon u korpu i trči sa kašikom, daje sledećem učesniku, itd. Poslednji učesnik, nakon što je obavio zadatak, nosi sa sobom korpa bombona. Pobjeđuje čiji tim bude brži. (Učitelji pomažu).

2. "Vuk i zečevi"

Na podu su 4 obruča (2 za jednu ekipu u crvenoj i 2 u zelenoj). Čiji tim (zečići) će brže zauzeti njihovu kuću? (4 djece iz svake ekipe). "Zečići" šetaju rubom šume i čim čuju "Vuk!" „Sakrijte se“ i trčite svojim kućama (svaki tim ima svoju kuću). Glavno pravilo je da ne gurate i ne trčite vrlo brzo do svojih kuća. Tim koji to može brže i bez grešaka pobjeđuje.

3. “Pogodi metu”

(6 djece iz svake ekipe). Bacanje vreća u obruč koji leži na podu. Brojimo broj pogodaka. Svi bacaju u isto vrijeme (6 djece) sa startne linije. (Porota se računa).

4. "Stonoga"

Ekipe se postrojavaju u dvije kolone (po 8-10 djece). Prvi učesnik (nastavnik) trči do konusa, trči oko njega i trči nazad. Nakon toga, pokupivši 1 dijete, ponovo trči do konusa, trči oko njega i nazad, itd. , dok se cela ekipa ne okupi u jedan lanac "Stonoga". Pobjednik je ekipa koja uđe u lanac i brže prijeđe startnu liniju.

Vodeći: Naše takmičenje je privedeno kraju. Svi članovi tima pokazali su svoju agilnost i brzinu. I što je najvažnije, dobili smo naboj živahnosti i puno pozitivnih emocija. Momci, uskoro ćemo saznati čija se ekipa pokazala kao najatletskija.

Uostalom, djeci je zaista potreban sport.

Jaki smo prijatelji sa sportom,

Sport-zdravlje, sportski-pomoćnik

Sportska igra.

djeca: Fizička obuka!

Vodeći: Dok žiri broji bodove, ti i ja ćemo plesati šaljivi ples zečića. ( Djeca plešu s voditeljem plesa “Zečevi su plesali na čistini”).

A da bismo obnovili snagu, ješćemo vitamine!

Objavljivanje rezultata takmičenja, dodela ekipa sertifikatima i vitaminima (askorbinska kiselina).

- stvoriti radosno raspoloženje, izazvati pozitivne emocije, konsolidirati sposobnost hodanja u koloni jedan po jedan;

- na prstima, na petama, trčati na prstima, skakati na obje noge naprijed, hodati u ravnoteži po dasci, skakati iz obruča u obruč;

— razvijati spretnost i fizičke kvalitete kod predškolske djece, sposobnost bacanja predmeta u metu.

- neguju ljubaznost i organizovanost.

Inventar: šišarke, orasi, korpe, šargarepa, kupus, daska, obruči.

Napredak sportske zabave u mlađoj grupi

Djeca ulaze u teretanu, a po podu se razbacuju šišarke, orasi, šargarepa, kupus, jabuke.

- Vidite, djeco, da je ovo razbacano po sali. Očigledno je neko izgubio. Šta mislite čija je ovo hrana?

-Gde žive ove životinje?

"Složimo sve u korpu i odnesimo životinjama u šumi." (Djeca skupljaju pečurke, jabuke, šiške, šargarepu, kupus u korpi).

Zagrijavanje "Šetnja u šumi"

“Stanite iza mene, idemo za jedni drugima da se niko ne izgubi u šumi.”

- Sva deca vole da šetaju zajedno,

- Ruke u strane i na prstima, svi su otišli,

— Ruke zajedno sa strane, noge visoko podignute,

- Trčimo na prstima!

- Evo nas u šumi.

- Pogledaj čije uši vire, tresu se od straha.

- Ovo je mali sivi šaljivdžija, zove se plašljivi zeko.

Djeca pozdravljaju zeca.

- Ne boj se nas, zeko, doneli smo ti šargarepu i kupus.

I želimo da se igraš sa nama.

Igra na otvorenom "Sivi zečići"

- Djeco, na putu je most, treba ga pažljivo preći.

“Raširićemo ruke u stranu i svi ćemo prošetati mostom.”

- Ljudi, pogledajte ko sedi na drvetu?

“Mala, crvenokosa sa gustim repom?

- Vjeverica.

- Hajde da pozdravimo vevericu.

Došli smo kod vas sa poklonima, sa orasima i kornetima.

- Hajde da se igramo sa vevericom.

Igra "Najprecizniji"

(Djeca lijevom i desnom rukom bacaju čunjeve u korpu).

- Sada stavite čunjeve u jednu korpu, a orahe u drugu.

— Na putu su brda, treba skakati s brda na brdo.

- Raširićemo ruke u stranu i brzo preskočiti.

Vježba "Od izbočine do izbočine"

Obruči su položeni na pod. Djeca skaču s obruča na obruč.

-Ko to sedi ispod drveta?

- Medved.

Djeca pozdravljaju medvjeda i daju mu med i jabuke.

- Medo, ne idi još u brlog da spavaš, bolje da se igraš sa decom.

Igra na otvorenom “Kod medvjeda u šumi”

Od svih učesnika u igri, bira se jedan vozač, koji se imenuje „medved“. Na prostoru za igru ​​su nacrtana dva kruga. Prvi krug je “medvjeđa” jazbina, drugi je dom za sve ostale učesnike igre. Igra počinje, a djeca izlaze iz kuće govoreći:

Kod medveda u šumi

Uzimam pečurke i bobice.

Ali medved ne spava,

I on reži na nas.

Nakon što djeca izgovore ove riječi, “medvjed” istrčava iz jazbine i pokušava uhvatiti jedno od djece. Ako neko nema vremena da pobegne u kuću i "medved" ga uhvati, onda on sam postaje "medved".

— Ljudi, svi pokloni su podeljeni, vreme je da se vratimo u vrtić.

Sportska aktivnost

u 2. juniorskoj grupi

"srećna šetnja"

Nastavnik MBDOU br. 16

Art.Lukovskaya

Nikitina E.N.

Severna Osetija-Alanija

Mozdok distrikt

2017-2018 akademska godina.


«
Zabavna šetnja"

Cilj:

Formiranje vrednosnog stava prema fizičkom vaspitanju.

Zadaci:

    Razviti sposobnost bacanja lopte.

    Poboljšajte svoje vještine penjanja.

    Nastavite učiti kako se energično odgurnuti s obje noge kada preskačete prepreku.

    Razvijati koordinaciju i spretnost pokreta, sposobnost navigacije u prostoru, pažnju.

    Uključiti roditelje u zajedničke aktivnosti sa djecom.

    Stvorite radosno, veselo raspoloženje kod djece i odraslih.

Materijal i oprema:

Kape za zečiće, korpa, slovo, šargarepa, panjevi, krugovi - humke, jele, potoci, korpa sa kuglicama, lukovi, igračka zečića ili kostim zečića za odrasle, magnetofon, audio snimci sa muzikom.

Učesnici : djeca, roditelji, nastavnici.

napredak:

Organiziranje vremena.

Nastavnik sa pravom predavača fizičkog vaspitanja dolazi u grupu sa pismom zečića i korpom sa šeširima od zečića i poziva sve u šumu.

Teretana je uređena: šuma, jele, panjevi, drveće, svira muzika.

Educator : Zdravo svima! Pozdravimo se svi:

Ujutro sunce izlazi,

Zove sve na ulicu,

izlazim iz kuce:

"Zdravo prijatelji moji!"

Učitelj skreće pažnju na drvo, tamo svraka sjedi sa pismom.

Educator : Ljudi, svraka nam je donela pismo od zeke, sad cu ga procitati:

"Zdravo momci,

Ja sam zeka, živim u šumi.

Otišao daleko od svoje kuće

I izgubio se.

Molim te pomozi mi".

Pa, hoćete li da pomognete zečiću? Sada ćete staviti čarobne šešire i pretvoriti se u smiješne zečiće, vaše majke će biti zečevi, a vaši tati će biti zečevi.

“Svi stavljamo kape

I pretvaramo se u zečiće

Tate i mame i djeca

I vesela djeca!”

Nastavnik sa pravom da predaje fizičko vaspitanje svima dijeli kape od zečića, stavljaju ih djeca i roditelji.

edukator: Pozivam vas u šetnju šumom.

Držeći se za ruke, djeca i roditelji idu u teretanu.

Educator :

Jedan, dva, tri, četiri, pet, zečići su izašli u šetnju.

Evo ih idu pravo stazom.

(Držeći se za ruke, djeca i roditelji prilaze jelkama)

Zatim obilaze drveće i panjeve.

(Šetaju kao zmija između panjeva)

Da bude zabavnije, trčite – brže.

(trčati)

Prođete stazom i doći ćete do čistine.

(normalno hodanje)

Mali sivi zečevi skaču i skaču po šumi.

Skok-skok, skok-skok, zeko stajao na panju.

Gradio sam sve po redu,

Počelo se prikazivati ​​punjenje.

Jednom! Svi hodaju na mjestu.

Dva! Zajedno mašu rukama,

Tri! Sjeli su, ustali zajedno, počešali sve iza uha,

Stigli smo do četiri.

Pet! Saginjali su se i savijali.

Šest! Svi su ponovo stajali u redu i hodali kao odred.

edukator: (odvodi djecu do korpe sa loptama)

Pogledajte kolika je korpa! U njemu žive smiješne lopte. (prevrće korpu). O, vidi, oni bježe! Uhvatite ga, zečići!

Djeca sustižu lopte. Osiguravaju ih roditelji. Nastavnici postavljaju krugove - humke - na podu na velikoj udaljenosti jedan od drugog.

edukator: Zečevi su hvatali loptice i stajali na humcima, a majke - zečići i očevi - zečevi - stajali su naspram svojih zečića. Hajde da se igramo sa loptama.

Opće razvojne vježbe s loptom u paru.

Roditelji i djeca u parovima stoje jedan naspram drugog, držeći loptu zajedno.

    I.p. Stopala u širini, ruke sa loptom ispod. 1- podići loptu prema gore; 2- spustite loptu (5 puta)

    I.p. Stopala u širini, ruke sa loptom ispod. 1 – savijte leđa; 2- ispraviti. (5 puta)

    I.p. Stopala u širini, ruke sa loptom ispod. 1 – pogledamo se, sjednemo; 2 – ustani. (5 puta)

edukator: Pustite da se loptice odmore (stavi loptice na pod), a svi zečevi skaču kao lopte.

Muzička igra "Lopta"

Parovi skaču na dvije noge (2 puta 10 skokova naizmjenično sa hodanjem u mjestu)

Glavne vrste pokreta.

edukator: Nastavljamo da se igramo sa loptama.

Djeca i roditelji u parovima bacaju loptu jedni drugima odozdo. (10 puta), rastojanje između deteta i odrasle osobe je 1,5 m, zvuči vesela muzika.

edukator: Igrali smo se sa loptama i sve lopte ubacili u koš.

Djeca vraćaju lopte u koš, roditelji nadgledaju. Učitelj postavlja potoke za skakanje, uklanja krugove i neravnine i postavlja lukove.

edukator: Lopte se odmaraju, a mi prošetamo. Pogledaj: naprijed je potok. Hajde da ga preskočimo.

Djeca sa roditeljima skaču preko potoka.

Djeca i roditelji se zavlače ispod svodova.

edukator:

Pa smo prošetali

I nimalo umoran.

Možemo li još da jašemo?

Možemo li još igrati?

Okupimo se svi u krug

I hajde da sednemo, prijatelju.

Učitelj, djeca i roditelji stanu u krug i čučnu.

Educator : Zečići sjede na čistini i migolje ušima.

Nastavnik sa pravom da predaje fizičko vaspitanje vodi muzičku i aktivnu igru ​​„Si zeko sedi“ (E. Železnova)

edukator:

Zečići su se zabavili igrajući se! A sada su svi ispružili ruku i nasmiješili se jedni drugima! Jeste li uživali u šetnji? (odgovori djece)

Oh, mali zečići, zar ne čujete ništa? Neko plače. Hajde da saznamo ko je to?

Sjedeća igra “Pronađi zeku”

Djeca zajedno sa roditeljima traže i pronalaze zečića igračku ili odraslu osobu u kostimu zečice ispod jelke.

Hare : Hvala vam dobri moji zečići što ste me našli, ali mogu li vas zamoliti da mi pomognete da nađem šargarepu, tako sam gladna.

Sjedeća igra “Pronađi šargarepu”

Djeca i njihovi roditelji traže i pronalaze baštu šargarepe.

Igra "Zečevi i šargarepe"

Učiteljica, djeca i roditelji stoje u krugu, a za hvatanje zečeva bira se bašta „Strašilo“. Uz muziku, zečevi trče u baštu i kradu šargarepe, a "Strašilo" ih hvata. Može loviti samo zečeve u bašti.

Zeko igra kolo "Ako voliš..."

Kolo igre “Ako voliš...”

Hare : Bravo, lepo smo se zabavili, baš sam uživao da se igram sa vama, a da li vam se svidelo? (odgovori dece) Za ovo sam vam pripremila ukusnu poslasticu... Poslužite se...

Zeko deci deli slatke poslastice, a svira vesela muzika.

Djeca i roditelji se vraćaju u grupu.

Pokret:
Uvodni dio:
Grupa je osmišljena prema radnji bajke “Teremok”. Djeca i roditelji ulaze u salu uz muziku.
Instruktor
zdravo draga,
Mali i veliki!
Da li svi na svijetu vole bajke?
Vole li ga odrasli i djeca?
Bajke nas uče dobroti i trudu!
Oni ti govore kako da živiš
Da budeš prijatelj sa svima oko sebe!
U polju je bio teremok-teremok!
Za nekoga je bio visok,
Za neke je nizak.

Instruktor- Kako su naši prijatelji, junaci bajke? Predlažem da odete u šumu da ih posetite, nedavno su sebi sagradili novu kuću - kućicu.
Postrojimo se u parove.
Svi se poređaju u parove (dijete - roditelj).
Zajedno sa mamom
Ići ćemo stazom.
Podižemo noge više,
Šetamo zajedno i zabavljamo se.
Izašli smo na šumsku livadu.
Kroz grmlje i humke,
Kroz humke i panjeve.
Hodaćemo na prstima,
A onda za petama.
Trčimo jedno za drugim.
Sakrijmo se ispod grma -
Svi su trčali okolo.
Ponjuši!
Očigledno da mali miš peče pite!
Vježba disanja "Kako šuma miriše" (4 puta)

Jedan dva tri četiri pet,
Vrijeme je da pokažemo bajku.
Okrenite se tri puta
I pretvorite se u junake bajke.
Roditelji stavljaju šešire za miševe, žabe, zeca, lisice, vuka i medvjeda.
Instruktor- Evo kule,
(obraća se roditeljima)– Došli smo kod vas da sviramo:

Glavni dio:
Kompleks općih razvojnih vježbi "Teremok":
Djeca i roditelji poređaju se u veliki krug.
Instruktor- Na otvorenom polju postoji teremok, teremok,
Nije nisko, nije visoko, nije visoko,
I. p. - Ruke na pojasu, stopala u širini ramena - podignite ruke prema gore (4 puta).
-Ko, ko živi u kućici,
Ko, ko živi na niskom mjestu.
I. p. - Ruke na pojasu, noge zajedno, lagani otklon (4 puta).
ja, mali miš,
Da, da, Mali miš.
I. p. - Ruke dolje, trčanje na prstima - slika "miša".
Ja, Žaba - grakće,
Da, da, Žaba je žaba.
I. p. - Ruke u strane, pete zajedno - čučnjevi, imitacija (4 puta).
ja, zeko skakanje,
Da, da, zeko u skoku.
I. p. - Skakanje na dvije noge u mjestu (8 puta).
Ja, Foxy - sestra,
Da, da, mala lisica.
I. p. - Slika "lisičarke" - hoda u krugu.
Ja, Vrh - sivo bure,
Da, da, Volchok je sivo bure.
I. p. - Slika vuka” - hodanje u krugu.
A ja, medo,
Da, Mishka je klupkonog.
I. p. - ruke sa strane - imitacija.

Glavne vrste pokreta:
Instruktor
u ravnom krugu,
Jedan za drugim
Dolaze nam gosti,
Šta će nam miš pokazati
Uradimo to zajedno.
Vježba igre "Pogodi pokret"
Mama u ulozi miša prikazuje fizičke vježbe koje djeca izvode zajedno s drugim odraslima.

Instruktor- Žaba - žaba - je velika domaćica.
Ona će oprati svo suđe i oprati odjeću!
Hajde da joj pomognemo:
Mi ćemo oprati odeću
Protrljajmo ga jako jako.
I sa vrhom stisnemo,
Stisnimo ga jako.
A sada smo svi u donjem vešu
Dobro ga otresite.
Vježba igre „Opraćemo rublje“
Djeca i roditelji izvode zagrijavanje prstiju - imitaciju "pranja".

Instruktor- Zeko skače - hop, hop, hop.
na zelenu livadu,
Zabavljati se, plesati,
On maše šapama.
Zeko spretno skače,
Ali Zeka želi šargarepu.
Vježba igre "Počastite zeca"
Djeca po komandi moraju namotati užad oko štapova, roditelji pomažu.

Instruktor- Evo crvene lisice,
Majstor trčanja,
U šumi nema finije bunde,
Nema više lukave životinje u šumi.
Ti, Foxy, čekaj.
Evo korpe, pogledaj!
Nešto smo sumnjali:
Voće i povrće miješano.
Brzo ih rastavite.
Svoje goste možete počastiti kasnije.
Instruktor iznosi dva stola na kojima su poslužavnici.
Između stolova postavljena je korpa povrća i voća.
Zadatak igre "Razvrstaj povrće i voće"
Lisica sređuje povrće i voće, sva djeca popravljaju nazive, boje, oblike i upoređuju količine.

Instruktor- Ali Vuk škljocne zubima. Ti i ja ćemo igrati nadoknađivanje.
Sjedeća igra "Shvati"
Svi se poređaju u veliki krug, "Vuk" u centru kruga. Učesnici jedni drugima prenose mekane igračke (zečiće -2), skrivaju ih iza leđa od „Vuka“.

završni dio:
Instruktor- Evo i "medvedoprstog medveda", zima će uskoro, on ide u hibernaciju do proleća,
Medo - ne damo ti da spavaš,
Ima nas mnogo, a ti si sam
Medo, Mišenko, ustani,
I sustignite momci.
Igra na otvorenom “Medvjed” (3-4 puta)

Instruktor
hvala vam, prijatelji,
Dobro je u tvojoj kućici,
Stanimo svi u krug
Uhvatimo se za ruke i započnemo okrugli ples:
Sjedeća igra "Životinje vode kolo"
Ima kula u polju, kula, hodaju u krug
Nije nisko, ne, nije nisko
Ne visok, ne visok, podignite ruke gore
Životinje zajedno žive u njemu i idu u centar
Pozivaju nas da nas posjete, vraćaju se u veliki krug
Utakmica se igra 2-3 puta.

Instruktor -
U polju je teremok, teremok.
On nije nizak, nije visok, nije visok.
U toj vili žive ljubazne životinje.
I, prijatelji, čekaju nas poslastice!
Djeca i roditelji idu na čajanku.

Sportska zabava.
"Pomozimo Bunnyju."
(2. junior, srednja grupa)
Sastavio nastavnik Evtikhin N.A.
Cilj: Razvijanje interesovanja za učešće u sportskim igrama. Negovanje prijateljskih odnosa.
Ciljevi: Dajte djeci osjećaj radosti.
Razviti sposobnost puzanja na sve četiri na gimnastičkoj dasci: puzanje pod lukom na sve četiri; vježbajte skakanje na dvije noge dok se krećete naprijed kao zmija; hodanje po užetu sa bočnim korakom.
Nastavite sa upoznavanjem djece sa elementima ruskog folklora (bajke, zagonetke).
Razvijati konstruktivno razmišljanje.
Razviti elemente logoritmike.
Negujte želju da pomognete drugima.
Atributi: gimnastička klupa, lukovi, medicinske lopte, konopac, tunel, moduli (za izgradnju kućice za lisicu).
Likovi: Voditelj, Zeka, Lisica (odrasli).
Napredak zabave.
Djeca ulaze u salu.
Domaćin: Zdravo, momci! Danas vas pozivam da odete u bajkovitu šumu. Želite li? (odgovor djece)
Ali da bismo otišli tamo, moramo ponoviti pravila ponašanja u šumi. (Ne pravite buku, ne lomite grane, ne plašite ptice i životinje). (ponoviti pravila)
Pa, evo nas, spremni smo za polazak. Ići ćemo u šumu vozom. (Djeca stoje u kolonama jedno po jedno, čuje se zvižduk lokomotive, djeca hodaju jedno za drugim, ponavljajući pokrete vođe)
Vlak igra

Nalazimo se u tunelu Hodamo u polučučnju
Putovanje vozom Hodanje u koloni jedan po jedan
Udarci Skakanje naprijed na 2 noge
Vijugava cesta Zmija hoda
Voditelj: E, evo nas sa vama u šumi.
(Zec se pojavljuje i plače).
Voditelj: Zašto plačeš, zeko?
Zec kaže da mu je lisica od kuće
Voditelj: Ljudi, pomozimo zečiću da istjera lisicu.
Djeca:…..
Zec: Ne, nećeš pomoći, jer si još mali. A lisica je jaka i lukava.
Domaćin: Ne, Zeko! Naša djeca su hrabra, snažna, spretna. A sve zato što rade vježbe i vježbaju ujutro.
Zeko: Pa dobro, pošto si tako pametan i hrabar, onda mi pomozi. A da dođeš do moje kuće treba proći kroz močvarnu močvaru, neprohodnu šikaru, uski most preko brze rijeke i tunel. Ako možeš proći kroz sve ovo, onda idemo.
Igra: "Prošetaj kroz močvaru" (puzanje na sve četiri na gimnastičkoj klupi)

Zeko: Bravo! Prešli smo močvaru, a sada treba proći kroz neprohodnu gustiš.
Igra: "Pređi kroz neprohodnu šumu." (Puzanje ispod svodova i skakanje između medicinskih lopti kao zmija)
(Zec pokazuje kako se to radi)
Zeka: Oh, i savladali smo ovu prepreku. A sada nam je brza rijeka na putu. Most preko njega je veoma uzak. Morate hodati po njoj i ne pasti u rijeku.
Igra: “Hodaj preko rijeke po uskom mostu” (hod po konopcu)
(Zec pokazuje kako se to radi)
Zeko: Bravo! Skoro smo kod kuće, ima još jedna prepreka kroz koju treba proći - ovo je tunel.
Igra: "Prođi kroz tunel" (Zec pokazuje kako se to radi)
(na kraju igre zavjesa se otvara; na čistini je koliba; u njoj sjedi lisica)
Zeka: Pa smo došli, nešto me je uplašilo. Lisica sjedi kroz prozor i gleda u nas.
Voditelj: Ne boj se Zeko, izbacićemo je sada sa decom.
(Lisica iz kuće govori)
Lisa: Ne, neću otići. Prvo, ti pogodi moje zagonetke, a onda ću razmisliti šta da radim.
(zagonetke) 1. Druži se sa vlasnikom i čuva kuću.
Živi ispod verande
Rep u prstenu. Ko je ovo?
Djeca: Pas (prikažite pse “taf-taf-taf”)
Lisica: Evo 2. zagonetke: Kome je hladno zimi?
Hodati okolo ljuti i gladni?
Djeca: Vuk (prikažite vuka “U-oo-oo-oo-oo”)
Lisica: Vau, pogodio je i ovo. Evo 3. zagonetke za vas
On je strogi vlasnik šume,
I voli da spava u jazbini,
Može strašno da urla.
Šta misliš ko je on?
Djeca: Medvjed (prikaz medvjeda “R-r-r-r-r”)
Lisa: Dobro ste pogodili, svi su me izbacili, ali me nisu izbacili. I nećeš biti izbačen.
Zec: (plače)
Voditelj: Zeko, ne plači. Znate i mnogo misterija. Reci lisici zagonetku.
Zeko: Zaista, znam jednu zagonetku o onom ko mi je pomogao. Poželiću joj želju, a vi ćete mi pomoći da je prikažem. (Obraća se lisici) Lisice, pogodi ko je to?
On sam sa Spursima
Rep sa šarama.
Stoji ispod prozora
Vrišti po cijelom dvorištu.
Djeca: Kukareku! (Ustaju i mašu rukama, imitirajući pijetla s krilima)
Lisica: Oh, toliko petlova. Oh, bojim ih se. (Lisa izlazi iz kuće plačući i kaže)
Zeka ima kuću, ali moja kuća se istopila. Gdje da živim? Oprosti mi, pomozi mi.
Voditelj: Mi smo male lisice i pomoći ćemo vam. Naučićemo vas kako da sagradite kuću.
Igra: “Gradimo kuću” (Izgradnja kuće od modula)
Lisica i Zec zahvaljuju djeci na pomoći.
Voditelj: Ljudi, vrijeme je da se vratimo kući u vrtić. Hajdemo ponovo u voz i idemo.
(zvižduk lokomotive)
Igra "Vlak" se ponavlja (samo izvršavanje zadataka obrnutim redoslijedom)
Voditelj: Evo nas opet u vrtiću. Da li ste uživali u putovanju u šumu?
Djeca:…….

Uz muziku deca u koloni jedno po jedno ulaze u salu.

Vodeći: Zdravo momci.

Vodeći: Ljudi, kakva je ovo koverta, znate li?

Vodeći: hajde da ga otvorimo.

“Zdravo dragi momci, Miška vam piše. Pozivam vas da me posjetite na šumskoj čistini. Gdje možete skakati, trčati, prevrtati se i baviti se sportom!

Ljudi, šta ćemo da radimo?

Vodeći: Možda ćemo napisati pismo Miški ili otići da ga posetimo?

Ali prije nego što krenemo na tako dug i težak put, moramo se zagrijati.

Vođa i djeca:

Dan počinjemo vježbama

I igramo se i igramo,

I uopšte nam ne nedostaješ,

Jako se zabavljamo!

Mnogo volimo vežbu

Svi žele da budu zdravi!(muzičko zagrijavanje)

Glavni dio

Vodeći: Pa, spremni smo za dugo putovanje i krenuli smo na put.

1. Hodanje poput zmije između objekata

2. Hodanje po mostu

3. Skakanje preko potoka.

Prilazimo kući.

Mishka izlazi uz muziku.

medvjed: Pozdrav dragi gosti!

Mali i veliki

Zdravo cure i momci

Dobrodošli u Mishku!

medvjed: Ja sam strogi vlasnik šume, zimi volim da spavam u jazbini.

I ponosna sam na svoju figuru, bavim se fizičkim vježbama.

Vodeći: da li to znači da si pravi sportista? Šta možeš učiniti?

medvjed: Mogu hodati kao medvjed, mogu trčati (trčati za vođom i djecom).

medvjed: Ne znam ovu igru

Vodeći: momci kazu medvedu

Medved igra sa decom igricu "Medved i pčele" (ovde je košnica u kojoj žive pčele, kad odlete, ti se medo popne u košnicu po med, a čim kažem pčele, brzo naletiš na jazbina, a pčele će vas sustići) .

medvjed: koliko smo dobro igrali sa vama, a sad hocu da proverim kakvi ste vi sportisti. Pripremio sam test za vas. Morate preskočiti moje šumske humke (od obruča do obruča) sa loptom u rukama, zatim baciti loptu u koš koji sam postavio na svojoj šumskoj čistini, sakupiti razbacane čunjeve i puzati kroz tunel.

medvjed: Bravo momci, kako ste pametno obavili zadatak.

Tako ste dobro skočili, a ko još može dobro skočiti, pogodite:

Ko pametno skače i voli šargarepu? (dok djeca pogađaju, voditelj skida opremu)

medvjed: Naravno, zeko, skakao si kao pravi zečevi!

medvjed: Momci, kakvu smo sjajnu utakmicu imali sa vama. Vidi šta imam (vadi slatkiše iza grma). A ovo nije običan slatkiš! Ona je magična! Jedan, dva, tri, iznenadite nas slatkišima! (medvjed sipa poslasticu iz bombona)

Vodeći: Pa ljudi, vrijeme je da se vratimo u naš vrtić, pozovimo medvjedića da nas posjeti.

Vodeći: idemo vozom u vrtić (djeca ustaju kao voz držeći se jedno za drugo).

Vodeći: Ali evo nas u vrtiću.